EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-11-2020 19:57   Güncelleme : 18-11-2020 19:57

Büyükelçiden ATSO ziyareti

Endonezya'nın Ankara Büyükelçisi Lalu Muhamad Iqbal ve heyeti, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na (ATSO) konuk oldu. ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Atılgan ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ayhan Kızılsavaş ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmede, Endonezya ve Antalya arasındaki ticaret hacminin büyütülmesi üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Büyükelçiden ATSO ziyareti

Endonezya'nın Ankara Büyükelçisi Lalu Muhamad Iqbal ve heyeti, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na (ATSO) konuk oldu. ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Atılgan ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ayhan Kızılsavaş ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmede, Endonezya ve Antalya arasındaki ticaret hacminin büyütülmesi üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Ziyarette Antalya ekonomisi ve ATSO hakkında bilgiler veren Mustafa Atılgan, ATSO'nun Türkiye'nin en büyük ve köklü odalarından biri olduğunu söyledi. Atılgan, “Kentimiz, Türkiye turizm ve tarımsal üretimin başkentidir. Antalya'nın iki lokomotif sektörü olan tarım ve turizmde dünyanın tanıdığı bir marka şehiriz. Pandemi döneminden önce Antalya'da 18 milyonu aşkın turiste ev sahipliği yaptık. Antalya olarak turizm sektöründe sadece şehirlerle değil ülkelerle rekabet halindeyiz" dedi.

TARIMIN HER ALANINDA LİDER KENT

Antalya'da, özelikle yaş meyve ve sebzede ülkelerle yarışacak hacimde üretim yapıldığını kaydeden Atılgan, “Türkiye'nin yaş sebze ve meyve deposuyuz. Dünyanın en önemli örtü altı tarım merkezlerinden birisiyiz. Avokado ve muz gibi ürünlerin üretiminde çok önemli bir markayız. Kesme çiçekte Türkiye'nin ihracatının neredeyse tamamı Antalya'dan yapılmakta. Kısacası Antalya tarımın her alanında oldukça önemli ve lider bir kent. Bu konudaki tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak, ürünlerimizi ve yatırımcılarımızı ülkenizle tanıştırmak isteriz" ifadelerini kullandı.

YABANCI YATIRIMCININ CAZİBE MERKEZİ

Endonezya ile Antalya arasındaki ticaret hacminin, potansiyelinin çok altında olduğunu ifade eden Başkan Yardımcısı Atılgan, “Bizler güçlü ilişkileri olan ülkeleriz. Bu dostluğumuzu ekonomiye de yansıtmamız gerekiyor. ATSO olarak bu açıdan elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Antalya Türkiye'de İstanbul'un ardından en çok yabancı yatırımcıya sahip olan kent. Bu açıdan Endonezyalı yatırımcıları da Antalya'da görmek istiyoruz. İçinde bulunduğumuz pandemi dönemi sonrasında en kısa zamanda Endonezya'dan gelecek iş insanlarını kentimizde konuk etmek ve Antalya'nın yatırım imkanlarını aktarmak isteriz" şeklinde konuştu.

SERBEST TİCARET ANLAŞMASI 2021'DE

Türkiye ve Endonezya'nın toplam 350 milyonluk nüfusa sahip olduğunu ancak bu rakamın ticarete tam yansımadığını söyleyen Büyükelçi Iqbal ise “Cumhurbaşkanlarımızın yaptığı görüşme sonrasında 2023 yılında iki ülke arasında 10 milyar dolarlık bir ticaret hedefi konuldu. Bu hedefe ulaşmak için ekonomik anlamda ilişkilerimizi geliştirmeliyiz" dedi.

Yakın zamanda Endonezya ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması yapılacağını söyleyen Büyükelçi Iqbal, “Önümüzdeki sene yapılacak anlaşma öncesinde hazır olmalıyız. Karşılıklı olarak işbirliğini ve çalışmalarımızı artırmalıyız. Endonezya ticaret ve yatırım olarak çok büyük potansiyele sahip. Bu potansiyeli karşılıklı çıkarların olacağı şekilde değerlendirmek lazım. Antalya iş dünyasının da bu konuda desteğini çok önemli buluyoruz" dedi.

ENDONEZYA-ANTALYA KÖPRÜSÜ KURULACAK

ATSO'nun kendilerine referans olduğunu da sözlerine ekleyen Büyükelçi, “ATSO ile bundan sonra yoğun bir işbirliği içerisinde çalışmayı arzuluyoruz. Pandemi sonrası ilk fırsatta sizlerin belirleyeceği bir heyeti ülkemizde ağırlamak ve yatırım imkanlarımızı yakından tanıtmak isteriz. Antalya ve Endonezya arasındaki ilişkilerimizi üst seviyelere taşımak için üzerimize düşeni yapmaya hazırız" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Görüşme sonunda Büyükelçi Iqbal'e, ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı Antalya tablosu hediye edildi.

(DHA)