TURİZM
Giriş Tarihi : 25-12-2019 09:42

Büyükelçi Mastropietro: Antalya’yı dizilerle tanıtın

Arjantin Büyükelçisi Jorge Mastropietro, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti. ATSO Başkanı Davut Çetin’in ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmede, Arjantin ile Antalya ticaret hacmini artırmak için görüş alışverişinde bulunuldu.

Büyükelçi Mastropietro: Antalya’yı dizilerle tanıtın

Bir dizi ziyaret için Antalya’da bulunan Arjantin Cumhuriyeti Büyükelçisi Jorge Mastropietro, ATSO’ya konuk oldu. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mustafa Atılgan ve Cihangir Deniz’in de hazır bulunduğu ziyarette Başkan Davut Çetin, Büyükelçiye Antalya ekonomisi ve ATSO hakkında bilgiler verdi.

Oda olarak üyelerini yurtdışı pazarlara açmak üzere yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgi veren Başkan Çetin, “URGE projeleri, kümelenme çalışmalarımız, ATSO Dış Ticaret Kulübü gibi projelerimizle üyelerimizi Uzak Doğu’dan Güney Amerika’ya kadar dünyanın birçok noktasına ihracat yapmalarına vesile olduk. ATSO olarak kentin dış ticaret hacmini arttırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bu noktada Arjantin ile de güçlü bağlar kurmak isteriz" şeklinde konuştu.

Antalya’nın özellikle turizm ve tarım ağırlıklı bir ekonomiye sahip olduğunu belirten Çetin, “Kent ekonomisinin büyük kısmını bu iki sektör oluşturuyor olmasına rağmen çevreci sanayimiz de karma değer odaklı anlayışla gelişmeye devam ediyor" dedi. Antalya’nın bu yılı 16 milyonun üzerinde turistle kapatacak olmasına rağmen Arjantin’den gelen ziyaretçi sayısının çok düşük olduğunu dile getiren Başkan Çetin, “Önümüzdeki yıllarda ülkenizden gelen kişi sayısını artırmak isteriz. Arjantin ile kentimiz arasında büyük bir mesafe olduğunu biliyoruz ancak Antalya’yı vatandaşlarınıza iyi anlatabilirsek buraya gelmeye değer olduğunu anlayacaklardır. Otellerimiz dünyanın en iyileri arasında. Bunların yanında mavi bayraklı sahillerimiz, sahip olduğumuz eşsiz doğamız ve binlerce yıllık geçmişe sahip antik kentlerimiz ile bir turistin aradığı her şeye sahibiz" diye konuştu.

Antalya’da olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Büyükelçi Jorge Mastropietro ise Antalya ile Arjantin arasındaki ticaret hacmini artırmak için her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti. Arjantin’de yeni hükümetin yaklaşık 2 hafta önce göreve geldiğini söyleyen Büyükelçi Mastropietro, “Yeni hükümetimiz ticaretin geliştirilmesine büyük önem veriyor. Bu açıdan Antalya da güçlü ilişkiler kurabileceğimiz çok önemli bir kent" dedi.

Antalya’nın özellikle Arjantin halkının çok seveceği bir turizm destinasyonu olduğunu söyleyen Mastropietro, “Vatandaşlarımız Avrupa ülkelerini gezmeyi çok seviyor. Kültürel turların yanı sıra deniz, kum ve güneş için seyahat eden çok sayıda Arjantinli bulunuyor. Bu vatandaşlarımız için Antalya hem doğal güzellikleri ve tarihi geçmişiyle hem de denizi, kumu ve güneşiyle vazgeçilmez bir destinasyon olabilir. Ancak buraya direkt uçuşların olmaması ülkemizden gelecek turist sayısını düşürüyor olabilir. Bunun için de belki turizm acenteleri, İstanbul ve Antalya’nın bir arada görülebileceği turlar düzenleyebilir. Böylelikle 2-3 gün İstanbul’u gezen vatandaşlarımız oradan Antalya’ya gelerek bu eşsiz güzelliği görüp tanıyabilir" dedi.

Antalya’nın tanıtımı için de tavsiyelerde bulunan Büyükelçi Mastropietro, “Ülkemizde son yıllarda Türk dizilerine çok büyük bir ilgi var. Bu açıdan Antalya’nın da ülkemizde daha iyi tanıtılması için burada çekilecek bir dizinin ülkemize pazarlanması çok yararlı olacaktır. Antalya’nın bu şekilde bir proje ile çok daha fazla turisti çekebileceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Görüşmenin sonunda Başkan Davut Çetin, Büyükelçi Jorge Mastropietro’ya ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından yapılan sulu boya Antalya tablosu hediye etti.

(DHA)