SPOR
Giriş Tarihi : 13-12-2021 20:26   Güncelleme : 13-12-2021 20:26

Büşra’nın basketbol aşkı başarı getirdi

Kemer Ünal Aysal Anadolu Lisesi 3’ncü sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Büşra Duygu Divit, başarılarıyla hem ailesinin hem de Kemer’in gururu oldu. Küçük yaşta basketbola olan merakı ile Kemer Basketbol Spor Kulübü’nde basketbola başlayan Divit, Kadınlar Basketbol Süper Liginde mücadele eden Antalya 07 Basketbol Spor Kulübü altyapısına transfer oldu. Basketbol ile birlikte hem derslerinde hem de basketbolda başarılı olan Divit, ilk başlarda arkadaşlarıyla vakit geçirmek ve bir spor hareket olması amacıyla basketbola başladığını belirterek, “Evde oturup telefon, bilgisayar oyunları gibi oynamaktansa orada insan içine karışıyorum. Aslında okul başarıma artı yönde bile etkisi oldu. Çünkü antrenman yapmaya gittiğimde stresimi atıyorum ve rahatlıyorum. Zorlandığım zamanlar tabiî ki oluyor ama pes etmeyip devam ettikçe düzeliyor. İnatla üzerine giderseniz isterseniz her şeyi yaparsınız zaten. Basketbol benim için artık bir yaşam tarzı gibi oldu. İyi ki de devam ediyorum” diye konuştu. Kemer Basketbol Spor Kulübü kurucusu ve antrenörü Önder Gün ise, Kemer’de çok yetenekli öğrenciler olduğunu ancak ailelerin çoğunun çocuklara ceza vermek amacıyla spora yönlendirdiğine dikkat çekerek, “Spor bir ceza değildir, en azından sağlıktır. Çocukların gelişimi için bire birdir. Büşra’yı ise geçici transferle verdim. Büşra bugün çok rahat 2’nci ligde top oynayabilecek kıvamda. Benim Büşra için farklı düşüncelerim var. 60 öğrencide 5 transfer yaptık. Şu an hali hazırda başarılı 12-13 öğrencimiz var” dedi.

Büşra’nın basketbol aşkı başarı getirdi

Ahmet Duran YENİGÜN - Şüheda PARTAL

Kemer Ünal Aysal Anadolu Lisesi 3’ncü sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Büşra Duygu Divit, küçük yaşta arkadaş ortamı ve basketbola olan merakı ile Kemer Basketbol Spor Kulübü’nde basketbola başladı. Basketbol ile birlikte hem derslerinde hem de basketbolda başarılı olan Divit, 2021-2022 sezonu itibari ile Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nde mücadele eden Antalya 07 Basketbol Spor Kulübü altyapısına transfer oldu. Hem ailesinin hem de Kemer’in gururu olan Divit, basketbola başlamasının sebebinin arkadaşlarıyla vakit geçirmek olduğunu belirterek, “İlk başladığımda arkadaşlarımla vakit geçirmek ve hayatımda bir spor hareket olmasını istememdi. Bir süre oynadım, sonra yavaş yavaş takım dağıldı ama ben oynamaya devam ettim. Çünkü mutluydum hem de severek yapıyordum. Hala aynı şekilde severek yapmaya devam ediyorum. En sevdiğim yönü sosyalleşmem diyebilirim. Evde oturup telefon, bilgisayar oyunları gibi oynamaktansa orada insan içine karışıyorum” dedi.

‘DAHA SOSYAL BİR HAYATIM OLDU’

Türkiye’den Işıl Alben ve Cedi Osman’ı yurt dışından ise Kyrie İrving’i örnek aldığını ifade eden Divit, “Çünkü oyun tarzları hoşuma gidiyor. Daha önce bireysel olarak herhangi bir spor yapmadım. Takım sporları bana hep daha cazip gelmiştir. Çünkü takım sporlarında hep bir destek var. Takım içinde bu benim için daha zevkli. Artıları olarak da daha sosyal bir hayatım oldu. İnsanlarla ile ilişkilerime iyi geldi. Eksisi olarak aslında kişinin kendinde bitiyor biraz, gözlemlerime göre bireysel spor yapan insanlar daha egolu oluyorlar ve bu sinirimi bozuyor açıkçası” diye konuştu.

‘PES ETMEDEN DEVAM ETTİM’

Basketbolun okul yaşantısına da artı etkisi olduğunu anlatan Büşra Duygu Divit, “Ben okul hayatım boyunca başarı durumu açısından hep orta dereceli bir öğrenci oldum. Aslında okul başarıma artı yönde bile etkisi oldu. Çünkü antrenman yapmaya gittiğimde stresimi atıyorum ve rahatlıyorum. Zorlandığım zamanlar tabiî ki oluyor ama pes etmeyip devam ettikçe düzeliyor. İnatla üzerine giderseniz isterseniz her şeyi yaparsınız zaten. Ben Kemer’deki takımımda maç öncesi, soyunma odasında, sahada espriler yapmak takımı güldürüp rahat olmalarını sağlamaya çalışıyordum. Maçları kaybetsek te gülerek tecrübe edinerek sahadan ayrılıyorduk. Basketbol benim için artık bir yaşam tarzı gibi oldu. İyi ki de devam ediyorum. Elimde bildiğim bir spor dalı var ve çok güzel arkadaşlar edindim. Basketbolun bende çağrıştırdığı 3 kelime ise; kelimelerle anlatılacak bir şey değil ama yaşam biçimi, tutku, disiplin diyebilirim” şeklinde konuştu.

‘HAYATINI DÜZENE SOKMASI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞEY’

Büşra Duygu Divit’in annesi İlkay Divit ise, kızıyla gurur duyduğunu belirterek, “Büşra doğumu itibarıyla çok hareketli bir çocuktu zaten. Örneğin kız çocukları genelde bebek oyuncaklarla oynarlar Büşra ise 3 yaşlarında falan hep topla ilgili oyunlara eğilimliydi. Abisini zaten futbola yazdırmıştık biz, ama o aslım bronşit rahatsızlığı nedeniyle oynayamadığından ondan da alışmıştı. Kendi de hareketliydi. Topa uzak değildi yani. O yüzden okulda da oynuyordu, arkadaşlarıyla da. Hatta veli toplantılarına gittiğimde okul arkadaşlarıyla basketbol oynarken hep görüyordum kendisini. Ben zaten ya müzik eğitimi ya da sporun mutlaka hayatında olsun istiyordum. Çünkü; gerçekten gençlerimize bunlar lazım. Sosyalleşme ve disiplin adına çocukların hayatını düzene sokması açısından çok önemli bir şey” diye konuştu.

‘ŞİMDİ DAHA İYİ VE DİSİPLİNLİ ÇALIŞIYOR’

Basketbola başlamasıyla kızı Büşra’nın derslerinin de çok daha iyi gittiğine değinen İlkay Divit, “Şuan ders ortalaması çok iyi, daha öncesinde iyi değildi. Şimdi daha iyi ve disiplinli çalışıyor. Öncelikle tüm kız çocuklarımıza tüm gençlerimize kesinlikle spora eğilim göstermeleri için ailelerinin teşvik ederek desteklemesini isterim. Çocukların mutlaka bir sporla uğraşması gerektiği inancındayım. Çünkü sürekli bilgisayar başında, ellerinde telefonla çocukların hayatı gerçekten kötü olumsuz yöne doğru gidiyor. Orada olumlu olumsuz her şey var. O yüzden gerçekten gençlerimizin özellikle kız çocuklarının spora yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca kızımın başarı yakalaması ve transferinde büyük emeği ve katkısı olan antrenörü Önder hocaya da buradan çok teşekkür ederim, verdiği emek çok büyüktür” dedi.

GÜN: SPOR BİR CEZA DEĞİLDİR

Kemer Basketbol Spor Kulübü kurucusu ve antrenörü Önder Gün de, Kemer’de çok yetenekli öğrenciler olduğunu ancak ailelerin çoğunun çocuklara ceza vermek amacıyla spora yönlendirdiğine dikkat çekerek, “2003 yılında Kemer’e geldik ve Kemer Basketbol Spor Kulübü’nü kurduk. Burada takım kazanmasına değil de daha çok oyuncu yetiştirmeye yönelik antrenman yapmayı istedik. Oyuncu yetiştirmek için ilçeden ile giden tek spor kulübü biziz şu anda. Burada çok fazla derecede çok yetenekli öğrenciler var, ama buradaki aileler çocuklarını sağlık adına teşvik etmesi gerekirken sporu ceza olarak görüyor. Yani cezayı futbol yada basketbolla veriyorlar maalesef ve Kemer’de bu çok fazla. Dersleri kötüyse ve bazı kurallara uymuyorsa çocukları bunu basketbola ceza olarak veriyorlar. Spor bir ceza değildir, en azından sağlıktır. Çocukların gelişimi için bire birdir. Biz burada sadece basketbol eğitimi vermiyoruz. Aileler de burada hep birlikteyiz. Ben, çocukların yemeklerine, uykularına ve evdeki düzenine karışıyorum. Ayrıca okullarına giderek derslerinde iyimidir değilmidir bakarım. Yani sadece basketbol eğitimi verelim, aidatını alalım ve çocukları bırakalım diye eğitim vermiyoruz burada” dedi.

‘BÜŞRA İÇİN FARKLI DÜŞÜNCELERİM VAR’

Hiçbir çocuğa transfer olacak diye söz vermediğini, ancak her çocuğun bir kendini göstermesi gereken bir yer olduğunu ifade eden Gün, sözlerine şöyle devam etti:

“Pandemiden önce 140 öğrencimiz vardı. Şuan 60 öğrencimiz var. İl dışında Büşra 5’nci transferimiz ve aynı zamanda transfer olan ilk kız öğrencimiz oldu. Bundan önce Cem Kılıç Karakuş, Galatasaray’a gitti. Biz Darüşşafaka’ya verdik oradan Galarasaray’a gitti. Gökbay Gök ile Akdeniz Akkanat’ı Manisa’ya verdik, Manisa’dan Pınar Karşıyaka’ya geçiş yaptılar. Akdeniz’in verimlilik puanları çok yüksek geleceğini çok iyi görüyorlar. Gökbay şuan Pınar Karşıyaka’nın A takımı ile antrenman yapıyor. Onları da orda bırakmış değiliz, hala haberdarız ve takip ediyoruz. Büşra’yı ise geçici transferle verdim. Büşra, bugün çok rahat 2’nci ligde top oynayabilecek kıvamda. Benim Büşra için farklı düşüncelerim var. Şu anda Akdeniz Üniversitesi’ne verdim, ama geçici bonservisle verdim. Orada hayatı bir tecrübe etsin, deplasmana gitsin, kızlarla beraber bir vakit geçirsin.

GÜREŞ DAHA AĞIR BASTI

Akdeniz Üniversitesi’nin bayan takımı var ve o bayan takımını kuranlardan biri de benim. İlk başlangıcında Kemer Belediyesi’ne getirmiştik, ‘bayan takımı kurduk destek çıkar mısınız?’ dedik. Güreş daha çok ağır bastı onlara. Şu anda o takım Süper ligde. O takımın alt yapısı Basketbol Gelişim Ligi aynı zamanda bizim geçmiş dönemdeki bölgesel ligimiz. Büşra burada süre aldı. Beden Eğitimi Spor Yüksek Okuluna sınavsız girişleri var, bölgesel lig ve 2 liglerde süre alan sporcular 3 dakika 5 dakika fark etmiyor süre alan oyuncular. Beden Eğitimi Spor Yüksek Okuluna sınavda baraj puanı 140 puanı geçtikten sonra sınavsız girebilecekler. Benim isteğim bu. Ben çocukların önünü böyle açmak istiyorum. Benle hareket eden bütün velilerim bilir, birinci önceliğimiz derstir. Derslerine ağırlık versin isterim. Dersi kötüyse giderim okulunda öğretmenleriyle görüşürüm ‘ne yapmamız gerekiyor’ önünü açmak için diye. Ama kesinlikle bir bölgesel lig olacak. Bizim Kemer’den çocuğumuzu götürüyorlarsa oraya transfer ettiğimiz yerde oynamaya devam ediyorsa, kolejini verecek, üniversitesini okutacak. Ben hiçbir zaman bonservis bedeli talep etmiyorum. Onların başarılı olmaları yetiyor bana. Ama onların eğitimini versinler okutsunlar tek isteğim o.”

‘DESTEK VERMELERİNİ BEKLİYORUZ’

Kemer’de destek göremediklerini de ifade eden Gün, Antalya’da 1300 sporcu olduğunu ancak transfer olmadığı, kendi kulüplerinde ise 60 öğrencide 5 transfer yaptıklarının altını çizerek, “Şu an hali hazırda başarılı 12-13 öğrencimiz var. Ama Kemer Belediyesi’nden destek göremedik açıkçası. Mustafa Gül döneminde bir destek vardı, ama maalesef Mustafa Gül yada Necati Topaloğlu diye ayırmayayım Kemer Belediyesi’nin bize en ufak bir desteği yok. 10 yıl önce bir bank teslim ettiler, onun dışında hiçbir şey yapmadılar. Kemer Belediyesi’nin futbol kulübü var bildiğim kadarıyla detayını tam bilmiyorum da, yani futbol kulübüne destek yapıyorlar. Aslında amatör spor kulüplerine gelirlerinin yüzde üçünü destek olarak verebiliyorlar. Ama hiçbir amatör kulüp Kemer’de destek almadı. Henüz ben almadım en azından. Ama destek vermelerini de bekliyoruz” diye konuştu.