GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-09-2021 16:19   Güncelleme : 07-09-2021 16:19

Bu çiçek çok pahalı - Koparana 80 bin TL ceza

Kemer’in dünyaca ünlü Çıralı sahilinde beyaz renkli çiçekleri dolayısıyla ‘sahillerin gelini’ olarak adlandırılan kum zambakları, görüntüsü ve kokusuyla kendine hayran bırakıyor. Dünya üzerinde çok az ülkede görülen ve nesli tükenmekte olduğu için Dünya Doğa Koruma Birliği’nce koruma altında bulunan kum zambaklarını koparan veya zarar verenlere ise bu yıl 80 bin TL idari para cezası uygulanacak.

Bu çiçek çok pahalı - Koparana 80 bin TL ceza

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’in dünyaca ünlü Çıralı sahilinde nesli tükenme tehdidi altındaki kum zambakları, görüntüsü ve kokusuyla hayran bırakıyor. Beyaz renkli çiçekleri dolayısıyla ‘sahillerin gelini’ olarak adlandırılan kum zambakları, özenle korunuyor. Birkaç yıl öncesine kadar sayısı ciddi bir şekilde düşen kum zambakları, caretta caretta kaplumbağalarının üreme alanı olan Çıralı'da alınan bir dizi önlem sayesinde sayısında yüzde 30-40 oranında artış gözlendi. Görevliler tarafından düzenli bakımları yapılan zambaklar, sahile gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Dünya Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alınan kum zambağını koparan veya zarar verenlere ise bu yıl 80 bin TL idari para cezası uygulanacak.

‘BİRÇOK ALANDA ÇIKMAYA BAŞLADILAR’

Çıralı sahilinin birçok canlıya ev sahipliği yaptığını belirten Ulupınar Mahalle Muhtarı ve Ulupınar Çevre Koruma Kooperatif Başkanı Habip Altınkaya, “Bunlardan biri de kum zambakları. Deniz kaplumbağası koruma ve izleme çalışması yapmamız nedeniyle sahildeki araç girişini, insan sirkülasyonu engellendiği için kum zambakları artmaya başladı. Birçok alanda çıkmaya başladılar. Doğayı koruduğumuz sürece kendini en kısa sürede tamamlıyor. Çok güzel bir görüntü oluşturmaya başladılar. Bütün misafirlerimizin bu konuda hassas olmalarını bekliyoruz. Kesinlikle zarar vermelerini ya da koparmalarını istemiyoruz. Çünkü maddi olarak da çok ağır para cezaları var" dedi.

KUM TEPELERİ OLUŞTURUYOR

Özellikle kumulların oluşmasında çok önemli etkiye sahip olan özel soğanlı bir bitki türü olan kum zambakları, sadece yazın en sıcak aylarında çiçek açıyor. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çiçeklenen ve nesli tehlike altında olan kum zambakları, en sıcak hava şartlarına dayanıklı olmaları, üzerlerine kum geldikçe uzayarak kum tepelerinin oluşumunda önemli yere sahip olmaları ile biliniyor.