GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-06-2021 18:18   Güncelleme : 24-06-2021 18:18

BÖYLE REZALET OLMAZ!

Kemer’in aynası konumundaki Beldibi Mahallesi’nde bulunan ve daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen ancak, 2019 yerel seçimleri sonrası Büyükşehir’den alınarak kaderine terk edilen Atatürk Parkı ve Halk Plajı’ndaki aydınlatmalar, büfe alanları, plaja iniş merdivenleri ile soyunma kabinleri ve tuvaletlerin görüntüsü bölge sakinlerini isyan ettirdi. Daha önce mavi Bayrağı da bulunan park ve plajın yıllardır kurumlar arasında el değiştirdiğine dikkat çeken bölge sakinleri, “Birileri buraya göz mü dikti?” diye sorarken, yetkililerden alanın temizlik ve bakımının yapılarak hizmete açılmasını istedi.

BÖYLE REZALET OLMAZ!

Maksut TEMİZEL-Şüheda PARTAL

Kemer’in aynası konumundaki Beldibi Mahallesi’nde bulunan ve yıllardır eylemlere sahne olan Atatürk Parkı ve Halk Plajı, son görüntüsü ile bölge halkını isyan ettirdi. Daha önce birçok özel işletme ve kurumlar arasında el değiştiren park ve plaj, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilirken, 2019 yerel seçimleri sonrası Büyükşehir’den alınarak kaderine terk edildi. Tuvalet ve soyunma kabinlerinin pislik içinde kapıları kırık bir vaziyette olduğu parkta, aydınlatma direkleri de kırık ve paslanmış durumda. Plaja iniş merdivenlerinin çoğu paslanma nedeniyle kırılırken birçoğu da tehlike oluşturuyor. Elektriğin olmadığı park akşamları ise karanlık bir noktaya dönüşüyor. Suların da akmadığı park ve plajda soyunma kabinleri birer tuvalete dönmüş bir durumda. Herhangi bir kurum müdahale etmediği plajda ise bazı oteller şemsiye ve şezlong alanı oluşturarak plajı kendilerine ayırmış vaziyette. Turizm sezonunun başlamasıyla otellerde doluluk oranları artarken, pandemi döneminde park ve plajın bakımsız olması hijyen koşullarını hiçe sayan diğer bir konu. Kapısı kırık tuvalet ve soyunma kabinlerinden içeri bakan turistler koku ve pislikten içeri girmeden hemen uzaklaştığı da görüldü.

Konuyu birçok kuruma iletmelerine rağmen hiçbir kurumun işlem yapmadığını belirten Beldibi sakinleri, artık Beldibi Mahallesi’nin tek halka açık plajı olan Atatürk Parkı ve Halk Plajı’na gerekli hassasiyetin gösterilmesini istedi.

ÇELİK: KAPILAR KIRIK, SULAR AKMIYOR

Atatürk Parkı ve Halk Plajı’nın Beldibi Mahallesi’nin tek halka açık plaj olduğuna değinen İYİ Parti Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik, “Burası sadece Beldibi halkının hizmetinde değil, aynı zamanda parkın arkasında bulunan otellerde konaklayan turistlere de hizmet eden bir nokta. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan burasının özel bir firmaya ihaleyle verildiği söylendi, ama şuanda herhangi bir işlem yok. Buradaki tuvaletler kapalı ancak kapılar kırılmış vaziyette ve içerisi pislik içerisinde. Duşlarda ve tuvaletlerde sular akmıyor. Aydınlatma direkleri çalışmıyor. Park içerisindeki trafo açık bir şekilde öylece duruyor ve çocuklar için tehlike arz ediyor. Çok şükür Rusya’dan uçuşların başlamasıyla turizm başladı ancak şuan bizim turistleri götüreceğimiz park ve plajımızda tuvaletimiz ve suyumuz yok. Bölge halkı olarak büyük sıkıntı içerisindeyiz” dedi.

‘BURASI SAHİPSİZ KALMIŞ BİR NOKTA’

Konuyu birçok kuruma iletmelerine rağmen hiçbir kurumun burayı kendi üzerine almak istemediğini ifade eden Çelik, “Burada kimin yetkili olduğu belli değil gibi. En son Orman Bakanlığı tarafından ihale yapıldı. Büyükşehir Belediyesi talepte bulunmasına rağmen burası Büyükşehir’in sorumluluğunda değil ve zaten 2019 yerel seçimleri sonrası Büyükşehir’den alındı. Kemer Belediyesi’nin bir talebi olduğunu ancak verilmediğini de öğrendik. Burayı hiçbir kurum kendi üzerine almak istemiyor. Yani burası sahipsiz kalmış bir nokta. Burada artık gerekli pandemi önlemlerinin alınarak ve bakımlarının yapılarak halkımızın hizmete açılmasını istiyoruz. Onun içinde yetkilileri göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

ÖZKAN: HİÇBİR ŞEY ÇALIŞMIYOR

Bölge sakinlerinden Metin Özkan ise, pandemi döneminde yetkililerin hijyen konusuna vurgu yaptıklarını ancak park ve plajda hijyen adına hiçbir şey olmadığına dikkat çekti. Beldibi sakinleri olarak parkın bakım ve temizliği yapılarak kendilerinin ve turistlerin rahatlıkla denize girmesini istediklerini belirten Özkan, “Tuvaletler şu anda berbat durumda, soyunma kabinlerimizde aynı şekilde. Pisliklerini zaten oraya yapıyor turist, ne yapsın? Yani gidecek yeri yok. Onlarda haklı. Lambalarımız yanmıyor, duşlarımız çalışmıyor, yani hiçbir şeyimiz çalışmıyor. Artık bununla ilgilensinler. Biz sadece bunu istiyoruz bir vatandaş olarak. Başka da bir şey istemiyoruz” dedi.

UÇAR: 19’NCÜ YÜZYIL GÖRÜNTÜSÜ VAR

Turizm sezonunun açılmasına rağmen park ve plajda bakım yapılmadığını bildiren Beldibi sakinlerinden Tahsin Uçar da, parktaki her şeyin harap bir vaziyette olduğunu söyledi. Yıllardır parkın kurumlar arasında el değiştirdiğine dikkat çeken Uçar, “Burası Beldibi’nin gözbebeğimiz olan Atatürk Parkı. Zaman zaman Büyükşehir Belediyesi, Kemer Belediyesi, Orman İşletmesi ve Milli Emlak gibi çeşitli kurumlar arasında el değiştirip duruyor ve burası şuanda hiç girilmeyecek berbat bir durumda. Turizm sezonu açıldı ve hiç bakım yok. Hiçbir kurum burası için hizmet adına hareket etmiyor. Tuvaletler kapalı ve pis. Elektrik donanımı gelişi güzel yapılmış daha önceden. Hepsi şu an harap olmuş durumda. Plaja iniş merdivenlerinden insanlar turistler inemiyor. Duşlar kapalı duş alamıyor insanlar. Burada da çeşitli yerlerde ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorlar. Yani 19’ncü yüzyıl görüntüsü var şu anda” dedi.

‘BURAYA BİRİLERİ GÖZ MÜ DİKTİ?’

Parka ve plaja gelen turistler karşısında utanç verici bir duruma düştüklerini belirten Uçar, “Bizim göz bebeğimiz Antalya’mızın ve Kemer’imizin en güzel mahallesinde turistlere durumu nasıl anlatacağız bilemiyorum. Yani her gün utanç verici, turistlerden utanıyoruz. Alıp evimize götürecek halimizde yok. Yani lütfen burayla hangi kurum ilgilenecekse ilgilensin. Doğru düzgün şu parkımıza kıymet versin. Buraya acaba çöküntü mü olmak istiyorlar. Televizyonlarda bir sürü yolsuzluk hırsızlık uğursuzluk her gün bunları dinliyoruz. Ondan sonra yatağımıza gidiyoruz rahat da uyuyamıyoruz. Acaba diyoruz gözbebeğimiz olan bu parkımıza da birileri göz mü dikti? Lütfen yetkililerimiz burayla ilgilensin” şeklinde konuştu.

ÇOKSEYREK: DÜNYAYA REZİL OLUYORUZ

Bölge esnaflarından Mehmet Çokseyrek ise, Atatürk Parkı ve Halk Plajı’nda son yıllarda büyük sıkıntılar çektiklerini söyledi. Park ve plaja aile olarak kimsenin gelemediğine dikkat çeken Çokseyrek, “Son 5 yıldır burada yaşanan sıkıntıyı bütün halkımızda biliyor. Aile olarak kimse gelemiyor. Şuanda bile çocuklarıyla buraya gelen turistlerin bile tuvalete girecek yerleri yok. Bir özel işletmeye verildi ve sonra bırakıldı. Normalde burası Beldibi halkının olması gerekiyor. Yetkililerin buraya gerekli özeni göstermesi gerekiyor. Yani burada tüm sıkıntıları birçok yere ilettik ancak bir sonuç alamadık. Önceki işletmeci park içerisindeki trafodan başka bir yere elektrik vermiş ve gelen ekipler işin içinden çıkamadı. Elektriğin nereye çekildiği kime çekildiği bilinmiyor. Tuvaletlerin kapılarına kilit vuruldu, şimdi ise kapılar kırık bir vaziyette. Artık insanlar soyunma kabinlerine tuvaletlerini yapmaya başladı. Kokudan geçilmediği gibi akşamları kimse gezemiyor. Yani burası her türlü rezil insanların mekanı haline geldi. Yetkililerin bu konuya önemle parmak basmasını istiyoruz. Beldibi halkına daha çok özen gösterilsin artık. Beldibi’nin bir diğer bir özelliği Antalya’ya en yakın bölge olması ve oradaki insanların buraya gelip bu pislikleri gördüğü zaman hiçbirimiz ekmek yiyemeyecek duruma geleceğiz. Gelen turist fotoğraf çekip bizi dünyaya rezil ediyor. Park ve plajımızın bakımlarının yapılarak temizlenmesini istiyoruz. Pandemi döneminde bizim buradan temiz bir şekilde çıkmamızı nasıl bekliyorlar?” şeklinde konuştu.

Soyunma ve tuvaletlerin olduğu yere çocuğuyla gelen bir turist de içerinin pis olduğunu ve suların akmadığını söyledi.