ANTALYA
Giriş Tarihi : 28-11-2019 09:09

Boğazlıyan heyeti ikinci kez Demre'de

Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından başlatılan Gelin Kardeş Olalım projesi kapsamında, Antalya'nın Demre ilçesinin kardeş ilçesi olan Yozgat'ın Boğazlıyan'dan bir heyet ikinci kez Demre'ye geldi.

Boğazlıyan heyeti ikinci kez Demre'de

Boğazlıyan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ümmiye Çelik Saygın, ziraat mühendisleri Hakan Yılmaz, Hasan Utku İnce ve Mustafa Avcı'dan oluşan Boğazlıyan heyeti, Demre İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Işık'la beraber Demre Kaymakamı Onur Şatıroğlu'nu makamında ziyaret etti. Ardından teknik elemanlarla birlikte Demre'deki domates, biber ve patlıcan üretim seralarında inceleme yapan heyet, teknik elemanlar ve üreticilerden bilgi aldı. Heyet ardından alternatif ürünlerin bulunduğu seraları da inceledi. Boğazlıyan heyeti, Demre'den Elmalı ve Korkuteli ilçelerine giderek mantar, peynir, tereyağı, süt üretim tesislerinde inceleme yapacak. Demre dönüşü Antalya'da düzenlenecek Growtech Fuarı'nı da ziyaret edecek.

Demre Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Işık, "Geçen yıl Demre ve kardeş ilçemiz Boğazlıyan'la karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdik. Arkadaşlarımız ve Boğazlıyanlı üreticiler, Demre'de inceleme yaptı. 2020 yılının nisan ayında 7 üretici Boğazlıyan'da seracılık yapmaya başlayacak. Ocak ayında Boğazlıyan'a giderek, teknik elemanlarımızla birlikte seracılara eğitim vereceğiz. Kardeşlik ilişkisi, kardeş ilçemizde yeni bir tarımsal üretim sektörü oluşturacak. Bunun için mutluyuz" dedi.

Boğazlıyan Tarım ve Orman Müdürü Ümmiye Çelik Saygın, "Yaptığımız karşılıklı ziyaretler sonrası Boğazlıyan'da çalışma başlattık. 7 üreticimiz sera kurmaya başladı. 2020 yılının nisan ayında üretime başlayacaklar. Bunun için Demre'den teknik ve uygulama bilgisi almaya, tecrübelerinden yararlanmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Kaymakam Onur Şatıroğlu da "Demre, Türkiye'nin seracılıkta başkentlerinden biri. İki ilçe arasındaki tarımsal üretim konusundaki işbirliği çok önemli. Demreli teknik elemanların ve üreticilerin, Boğazlıyan'da başlatacağınız örtü altı üretime büyük katkı sağlayacaklarını düşünüyorum. Bu ilişki sürekli hale gelsin" dedi.

(DHA)