GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-10-2020 19:36   Güncelleme : 02-10-2020 19:36

Bilici ve Top’tan şov!

Kemer Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı, Belediye Başkanı Necati Topaloğlu başkanlığında yapıldı. CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar’ın da katıldığı toplantıda, Meclis Üyeleri Mustafa Bilici ve Hasan Ali Acar tarafından Sanat Sokağı’nda bulunan el sanatları dükkanlarından pandemi nedeniyle kira alınmaması konusunda verdiği önerge görüşüldü. Konu ile ilgi CHP’li meclis üyelerinden Semih Top, konudan bilgileri olmadığını iddia ederek CHP olarak çekimser oy kullanacaklarını belirtti. Mustafa Bilici ise konunun meclis toplantısı öncesi CHP grubu olarak görüşüldüğünü ve en başta Semih Top ile telefonda görüşerek konu hakkında bilgilendirmede bulunduğunu söyledi.

Bilici ve Top’tan şov!

Kemer Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı, Belediye Başkanı Necati Topaloğlu başkanlığında yapıldı. Kemer Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Meclis Toplantı Salonunda yapılan toplantıya, meclis üyeleri Ahmet Can, Semih Özdemir ve Ferhan Fidan katılmadı. Meclis toplantısını ayrıca, CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar da izledi.

Toplantı öncesi, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun Kemer halkına kazandırdığı Mustafa Ertuğrul Aker (Olbia) Parkında yeniden yapılacak düzenlemelerle ilgili projenin sunumu yapıldı. Proje kapsamında, parkın içerisine havuz, 3 adet restoran, oturma alanları, yürüyüş yolu, spor alanları ve çocuk oyun grupları, estetik açıdan kentsel mobilyaların yapılacağı ve havuzlarda su dansları ile su gösterilerinin yapılacağı bildirildi. Söz konusu proje hakkında konuşan meclis üyeleri, projeyi çok beğendiklerini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Toplantıda, saat kulesinin yan taraflarına yeni oturma alanlarının yapılmasıyla ilgili de bir sunum gerçekleştirildi. Başkan Topaloğlu, Eylül meclisinde Gaziantep’te 24-27 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan Teknofest Fuarında 500 proje arasında 100 üzerinde 96 puan alarak üçüncü sırada girmeye hak kazanan Göynük Fen Lisesi’nin meclis tarafından ödüllendirilmesi ile ilgili meclis üyelerine kısa bir bilgi verdi. Gaziantep’te yapılan Teknofest Fuarı’nda yarışmaya giren Göynük Fen Lisesi’nin 33 takım arasından 6. olduğunu belirterek, kendilerini tebrik etti.

Başkan Topaloğlu, Atatürk Parkında çalışmaların hızla devam ettiğini ifade ettiği konuşmasında, şunlara yer verdi:

“Kuzdere mahallesindeki kapalı pazar yerinde çalışmalarda sona gelindi. Kamera kayıt sistemlerinin kurulması bekleniyor. Geçen dönemin 18 ayına göre bizim dönemimizdeki 18 ayda toplam 10 milyon 152 bin 840 lira tasarruf sağladık. Tasarruf olmazsa yatırım da olmaz. Pandemiye rağmen yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

Toplantıda, 2021 mali yılı bütçesi ve gelir tarifesinin görüşülmesi konuları oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edilerek, 20 Ekim Salı günü ara meclis yapılması kararlaştırıldı. Kuzdere Mahallesinde Perşembe günleri kurulan semt pazarının Kuzdere Mahallesi Mustafa Kemal Caddesi 515/4 parseldeki inşaatı devam eden ve bir aya kadar tamamlanması öngörülen pazar yerine taşınması konusu oy birliği ile kabul edildi.

Kemer Belediyesi ile Antalya Akvaryum İşletmeciliği İnş. Tic. Ltd. Şti. ve Olympos Teleferik arasında yapılmakta olan protokollerin yenilenmesi için belediye başkanına yetki verilmesi konusu oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda, meclise üç önerge sunuldu. Kemer Emniyet Müdürlüğü binasının yeniden yapılacak olmasından dolayı Kemer Belediyesi Göynük Hizmet Binasına taşınması konusu Eylül ayında oy birliği ile kabul edilmişti. Konu ile ilgili olarak söz konusu binanın 5 yıl tahsis edilmesi oy birliği ile kabul edildi. Kemer Belediyesi’ne ait taşınmazlardan alınan ecrimisil alınması konusu oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edildi.

KİRA TARTIŞMASI

Meclis Üyeleri Mustafa Bilici ve Hasan Ali Acar tarafından verilen önergede ise Sanat Sokağı’nda bulunan el sanatları dükkanlarından pandemi nedeniyle kira alınmaması görüşüldü. Konu ile ilgi CHP’li meclis üyelerinden Semih Top, konudan bilgileri olmadığını iddia ederek CHP olarak çekimser oy kullanacaklarını belirtti. Mustafa Bilici ise konunun meclis toplantısı öncesi görüşüldüğünü ve Semih Top ile telefonda görüşerek konu hakkında bilgilendirmede bulunduğunu söyledi.

Konu ile ilgili meclis üyeleri arasında ise şu diyaloglar yaşandı:

Mustafa Bilici: Orada bayanlar el işi satıyorlar, şuanda müşteri yok, 10 liralık bile iş yapıyorlar. Verecekleri belki 500-600 lira ama bu para bile onlar için çok. O dükkanlara masraf etmeseler yine kira alınır, ancak 7 bin 500 lira masraf yaptılar. Belediye buradan 15-20 bin lira arasında bir gelir elde edecek. O yüzden bu sene para almayalım.

Semih Top: Oradaki yapılaşmanın ne şekilde yapıldığını veya belediye mevzuatına uygun şekilde harçların alınıp alınmayacağıyla alakalı grup olarak hiçbir şekilde bilgi sahibi değiliz. Bilgilendirilmedikte. Onun için tabi ki arkadaşlarımızın oradaki bayan esnaflarımızı düşünmesine saygı duyuyorum ama biz CHP olarak çekimser oy veriyoruz.

Başkan Necati Topaloğlu: Zaten bilgilendirme diye bir şey yoksa, belediye gelirler tarifesinden geçmiş zaten. Geçen dönem Atatürk Parkı’nda 200 lira alınıyormuş, gelir tarifesine bu konmuş.

Hakan Tuncer: Burası yapılırken bize hiçbir şey sorulmadı. Bilmiyoruz da. Hatta mimari başladığında ben buranın kötü olduğunu ne yaparsanız yapın bu yapıların güzelleşmeyeceğini, el sanatı için yapılan bir yapının bu şekilde olmayacağını söyledim. Bu bizim kendi görüşümüz. Ama yine de yapıldı. Hasan Ali bey diyor ki; biz konuştuk söz verdik. İşte 300 lira fazla. Şimdi kim söz verdiyse o indirsin ya da çıkarsın, biz karışamayız. Biz Cumhur İttifakı olarak çekimseriz.

Mustafa Bilici: Buranın statüsü belli. İki türlü para alınıyor, biri işgaliye biri de kenar katılım payı. Her şeyiyle belli, burada beton yok, bungalovların üzerinden siyaset yapmaya hiç gerek yok. CHP grubu olarak bende imza attım. Arkadaşlara dün bilgi de verdim. En başta Semih Top beye verdim.

Necati Topaloğlu: Şimdi arkadaşlar, neyden kaç para alınacağı bütçeden geçti. Bu bütçe oylanırken ben yoktum ancak sizler vardınız. Şimdi bize dediniz demediniz diye bir şey olamaz. ‘Şimdi bana soramazsınız, benim bilgim yoktu’ diyemezsiniz. Siz buna parmak kaldırıp oy kullandınız. Bunu bence komisyona sevk edelim, onlar incelesinler, sonra oylayalım. Çokta zor değil yani.

Mustafa Bilici: Başkanım hiç gereği yok. Bunu hiç uzatmaya gerek yok. İnsanların psikolojisini basit bir para için oynamaya gerek yok. Bunu oylayın, geçiyorsa geçsin geçmiyorsa da, el kaldırmayanları halk canlı yayında görüyor. Basit bir şey için çok tartışılıyor.

Özcan Çeliktaş: Şimdi bu bütçeye girmiş bir konu, yani gelir tarifesine işlenmiş bir konu. Belediyenin kamu gelirinin düşücü bir oylama yapılması mümkün mü ilk önce onun konuşulması gerek. Belediyenin geliri düşecek yani. Boşuna tartışılan bir konu bence bu.

Necati Topaloğlu: Burada boşuna tartışılan bir şey olamaz.

Mustafa Bilici: Bak yine politika yapıyorsunuz. Bütçeyi zorlayan bir kalem değil bu. 15 bin liralık bir kalem bu. 15 bin lirayı geçmez. İnceledik biz bunu. İncelemeden bir şeye ben imza atmam.

Yaşanan tartışma sonrası önerge oy çokluğu ile kabul edildi.

Bir sonraki meclis toplantısı 3 Kasım Salı saat 14.00’da yapılması kararlaştırıldı.