KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 31-01-2020 09:14

Bilge'nin anısına sanat kermesi

Antalya Uluslararası Kızkardeşler Derneği'nce (AUKD), genç yaşta yaşamdan kopan Bilge Sönmez'in anısını yaşatmak için 'Bilge Sönmez Sanat ve Edebiyat Günü' etkinliği düzenlendi.

Bilge'nin anısına sanat kermesi

Tiyatro Emekçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (TED-YAR DER) & Gelişim Sanat Merkezi'nin bahçesinde gerçekleşen el sanatları kermesi ve kitap imza gününe ilgi yoğun oldu. Etkinlik, Elazığ ve Malatya'daki depremde enkaz altında kalıp yaşamlarını yitiren vatandaşlar için saygı duruşuyla başladı. Evleri hasar görenler için de mont, atkı-bere, kazak, battaniye, çocuk bezi, uyku tulumu, bebekler için mama yardımı için çağrı yapıldı.

BİLGE YÜREKLERDE YAŞIYOR

AUKD Başkanı Gülsevin Eren Güngör, Akdeniz Üniversitesi Sosyoloji Anabilim Dalı'nda yüksek lisansını tamamladıktan sonra genç yaşında yaşamdan göçen Bilge Sönmez'in isminin geleneksel hale getirilecek 'Bilge Sönmez Sanat ve Edebiyat Günü' etkinliğinde yaşatılacağını belirtti. Güngör, "Sevgili Bilge, yaşamını yüreklerimizde sürdürüyor" dedi.

DUYGU YÜKLÜ ANLAR

Bilge Sönmez'in annesi emekli öğretmen Fatma Sönmez, biricik evladının adının yaşatılması çabaları karşısında duygulu anlar yaşadı. Sönmez, AUKD ve TED-YAR DER yönetici ve üyelerine, etkinlikte el sanatları stantları açan sanatçı, kitaplarını imzalayan yazar-şair, yoğun ilgi gösteren dostlarına teşekkür etti.

ANNE SÖNMEZ'İN ÇABASI

Anne Fatma Sönmez, tek evladı olan kızının ismini yaşatabilmek için 2014 yılında Cengiz Toytunç Anaokulu'nda ilk olarak 'Akıl Oyunları Atölyesi' kurmuş, 2016 yılında 'Bilge Sönmez'le Gelişiyorum' sloganıyla çocuklara yönelik 4 kitaptan oluşan 'Zekânın Dansı' adlı eğitim seti hazırlatmış, geçen aralık ayında da Bilge Sönmez'in ismi tiyatro sahnesine verilmişti.

GELİRİ ÖĞRENCİLERE BURS

'Bilge Sönmez Sanat ve Edebiyat Günü' etkinliğinde geliri üniversite öğrencilerine burs olarak aktarılması amacıyla el sanatları stantları açıldı. Stantlarda el emeği, göz nuru el sanatları çalışmalarından oluşan çeşitli hediyelik, dekoratif eşyalar, ikinci el kıyafetler satışa sunuldu, hediye çekilişi yapıldı.

KİTAP TANITILDI, İMZALANDI

Yazar ve Gülsevin Eren Güngör, 'Her Şiir Sancılı Doğar', Ayşenur Arvas Ağırman 'Aşk Ucu', 'Deniz Büyüyor', Nur Sönmez 'Bana İnsanı Anlat', Zehra Yiğiter 'Hayatın İnsanları', 'İki Ölü Kanarya', Fatma Sönmez 'Zekanın Dansı', Adem Atar 'Tiyatro Oyunları' adlı şiir, öykü, roman, eğitim kitaplarını tanıtıp imzaladı.

ATEŞ BAŞINDA MÜZİK VE ŞİİR KEYFİ

Etkinliğin akşamki bölümünde de izleyici yakılan ateş etrafında toplandı, müzik öğretmenleri Duygu-Ferhat Başbağ'ın Bilge Sönmez Sahnesi'ndeki mini konseri izlendi. Başbağ çifti, keman ve gitar eşliğinde neşeli şarkıları yorumladı, izleyenlere keyifli bir akşam yaşattı. (DHA)