GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-10-2021 16:30   Güncelleme : 24-10-2021 16:30

Beyaz Bastonlu çocuklara mangal keyfi

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Antalya Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği üyelerine Göynük Mahallesi Sosyal Tesisinde mangal partisi etkinliği düzenledi. Özel çocuklar ve ailelerinin katıldığı etkinlikte mangal başına geçen Başkan Topaloğlu, çocuklarla tek tek ilgilenerek mutluluklarına ortak oldu. Beyaz Baston Körler Bağımsızlık ve Güvenlik Günü dolaysıyla Kemer’de farkındalık yürüyüşü yapıldığını hatırlatan Başkan Topaloğlu, “Biz hep gönüllü birilerine destek olalım istedik. O çocukları bugün burada mutlu etmek bizi de mutlu ediyor. Bu anlamda herkesin elini taşın altına koyması lazım” dedi.

Beyaz Bastonlu çocuklara mangal keyfi

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Antalya Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği üyelerine Göynük Mahallesi Sosyal Tesisinde mangal partisi etkinliği düzenledi. Etkinliğe, Başkan Topaloğlu’nun yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, Antalya Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Başkanı Oğuz Özdemir, dernek genel sekreteri ve Türk Kadınlar Birliği Kemer Şube Başkanı Hacer Akdağ, dernek üyeleri, özel çocuklar ve aileleri katıldı.

Etkinlikte mangal başına geçen Başkan Topaloğlu, çocuklarla tek tek ilgilenerek mutluluklarına ortak oldu.

TOPALOĞLU: BİZİM İÇİN EN BÜYÜK MUTLULUK BU

15 Ekim Beyaz Baston Körler Bağımsızlık ve Güvenlik Günü dolaysıyla Kemer’de farkındalık yürüyüşü yapıldığını hatırlatan Başkan Necati Topaloğlu, özel çocuklar ile ailelerine moral ve destek amacıyla bu tür etkinlikleri düzenlediklerini belirterek, “Liman Caddesi'nde yürüdük, belediyenin kafesinde onları misafir ettik ve herkes bu işten mutlu oldu. Ben o gün dernek üyelerini Göynük’te misafir etmek istediğimi dile getirice onlar da kabul ettiler ve bugün bir araya geldik. Biz hep gönüllü birilerine destek olalım diye yaptık. O çocukları bugün burada mutlu etmek bizi de mutlu ediyor. Az önce bir çocuk koştu geldi sarıldı ‘seni göremedim. Şimdi gördüm çok heyecanlıyım’ dedi. Bizim için en büyük mutluluk bu. Herkesin elini taşın altına koyması lazım” dedi.

ÖZDEMİR: MORAL VE MOTİVASYON AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Başkan Topaloğlu’na kendilerini ağırladıkları için teşekkür eden Antalya Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Başkanı Oğuz Özdemir ise, “Geçen hafta farkındalık yürüyüşü yaptığımızdan bizi burada ağırlamak istediler. Biz de bu nazik davranışlarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bugün güzel bir ortamda iç içeyiz beraberiz. Faaliyet STK işidir. Biz çağırılan her yere gitmeye hazırız. Öğrencilerimiz ve üyelerimize birçok çeşitli etkinlik zaten yapıyoruz. Bugün de başkanımızın vesilesiyle buradayız. Öğrencilerimiz ve üyelerimizle bu tarz etkinliklere katılmak onların moral ve motivasyonu açısından çok önemli. Ben emeği geçen herkese tekrardan teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AKDAĞ: BANKA HESAPLARI DEĞİL GÖNÜLLERİ DOLUYOR

Türk Kadınlar Birliği Kemer Şube Başkanı Hacer Akdağ, aynı zamanda Antalya Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği’nin genel sekreteri olduğunu belirterek, her iki derneğinde kamu yararına çalıştığını söyledi. Kamu yararına olan derneklerde gönüllülüğün esas olduğunu ifade eden Akdağ, “Farkındalık yürüyüşünde başkanımız Necati Topaloğlu, Kemer Belediyesi olarak bize çok ilgi gösterdi ve kucakladı. Aslında ben kendim olarak ağırlamak istiyordum, ancak bugün biz burada başkanımızın misafiriyiz. Mezun olan görme engelli öğrencilerimizin bursu yok ve öğrencilerimizin burslarını Türk Kadınlar Birliği’nden yönlendiriyoruz. Yani aynı şekilde iki yönden de derneği desteklemiş oluyoruz. Kamuya çalışan dernekler de çalışmayı çok seviyorum. Çünkü cebinize bir şey girmiyor cebinizden bir şey çıkıyor gönüllülük bağında. Banka hesaplarınız değil, ihtiyaç sahiplerinin gönülleri doluyor. Onların evlerine ziyarete gidiyorsunuz, onlarla birebir sohbet ediyorsunuz. Aynı zamanda Kemer'de ilçe insan haklarında asil üyesiyiz. İnsan haklarını tanıtma ve bilgilendirme açısından çok güzel ev ziyaretleri yapıyoruz. Bu ev ziyaretlerinde kadınları ve aileleri yönlendiriyoruz, ayrıca ihtiyaç sahiplerini tespit ediyoruz. Gözümüzle görmeden gidip evini ziyaret etmediğimiz hiç kimseye duyma yoluyla destek yapmıyoruz” şeklinde konuştu.

Türk Kadınlar Birliği Kemer Şube Sekreteri Ayşegül Köksal Akbaba da, Kemer’de ihtiyaç sahibi aileleri tespit ederek ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bizim haftada bir gün açık olan bir ihtiyaç evimiz var. Her türlü kıyafet ve eşyayı barındırıyoruz. Ev eşyasından kıyafete kadar ağırlıklı olarak temiz ürünleri tercih ediyoruz. Her gelen istediği kadar ürün alabiliyor. İhtiyaç sahipleri bize ulaştıkları zaman biz öncelikle ev ziyareti yapıyoruz, evlerine gidiyoruz, tespit ediyoruz, biraz sorguluyoruz. Yani maaşlarını evde ne var ne yok gibi tespitlerde bulunuyoruz. Ona göre yardım ediyoruz. Bu konuda da başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu sene çok destek verdi.”

ÖZEL ÇOCUKLARA HALK OYUNLARI KURSU

Başkan Topaloğlu’nun destekleriyle Belediye Kültür Salonu’nda özel çocuklara halk oyunları dersleri vermeye başlayan halk oyunları antrenörü Songül Gür, etkinlikte özel çocukların ailelerine verilen dersler hakkında bilgilendirmede bulundu.

20 yıldır halk oyunları antrenörlüğü yaptığını ifade eden Gür, “Isparta’da ve Antalya’da çalıştım. Daha sonra özel çocuklar üzerine çalışmaya başladım. Halk oyunlarının yanı sıra yaşam koçu ve NLP uzmanıyım. 12 dalda da eğitim alıyorum. Antalya’da otizm, down sendromu ve zihinsel engelli çocuklara halk oyunları konusunda dersler vermeye başladım. Isparta’da çok güzel bir düzenimiz vardı, ama ne yazık ki Isparta’da böyle bir derneğimiz varsa bile hiçbir iletişimimiz olmadı. Sağ olsun Nur Yanmış ablayla tanıştık tesadüf üzeri ve böyle bir derneğimiz var gelir misiniz dedi. Bende Kemer’e gelerek 2 haftadır özel çocuklarımıza halk oyunu öğretiyorum. Halk Eğitim üzerinden yılbaşına kadar açılan bir kursumuz var. Ama yılbaşından sonrasına bakacağız. Tabii çocuklarımızın hepsi özel tek tek evinden alınıyor. Servisimizi de yer konusunda destek veren başkanımız ayarladı sağ olsun” şeklinde konuştu.