SİYASET
Giriş Tarihi : 21-07-2020 00:10   Güncelleme : 21-07-2020 00:10

Belediye Başkanının salatalık gönderdiği iddiası

İYİ Parti Korkuteli İlçe Başkanı Cemal Tınkaz, düzenlediği basın toplantısında Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek’in kendisine zarf içerisinde salatalık gönderdiğini iddia etti. Tıknaz, “Türk örf ve adetlerinde böyle bir eylem yoktur. Ne devlet erkânında ne de aile geleneklerinde bu tarz bir saygısızlık kabul edilemez” dedi.

Belediye Başkanının salatalık gönderdiği iddiası

İYİ Parti Korkuteli İlçe Başkanı Cemal Tınkaz, parti binasında basın toplantısı düzenledi. Geçen hafta düzenlediği toplantı sonrası Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek’ten pazar yerindeki tapularda şerh veya sadece pazar yeri için bağışlıyoruz gibi ilçede konuşulan söylemlere açıklık getirmesini istediklerini kaydeden Tınkaz, “Cumartesi günü bana tapu kayıtlarını ilçemizde gazetecilik yapan Yaşar Uz beyefendi ile bana göndermiş. Yaşar bey 18 Temmuz saat 16:50’de beni arayarak Niyazi İşlek’in bana bir zarf gönderdiğini ve bu zarfı bana vermesi gerektiğini söyledi. Daha sonra Yaşar bey ile ilçemizde bulunan bir çay bahçesine hareket ettik. Bu arada zarf halen Yaşar beyin elindeydi, çay bahçesine gittiğimizde masada Selim Sarıcalar ve Ebubekir Özsarı da bulunuyordu. Yaşar Uz ile beraber 3 kişinin huzurunda zarfı açtım. Evet, içinden tapu kayıtlarını gördüm. Ayrıca zarfın içerisinde bir tane de salatalık çıktı. Tabi o anda bizler bunun ne anlama geldiğini çok ama çok iyi biliyorduk” dedi.

“Sonuç olarak bir ilçenin belediye başkanı ülkemiz siyasetine yön veren mecliste grubu olan, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bulunan, ilçemizde 3 meclis üyesi ile temsil edilen kurumsal bir parti olan İYİ Parti ve onun seçmenine hakaret niteliğinde bir eylem gerçekleşmiştir” diyen Tınkaz, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yapılan eylem ne benim şahsıma değil tüm İYİ Partili ve İYİ Parti’ye oy veren halkımıza yapılan bir hakarettir. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki siyaset nezaket ve üslubu olması ve birbirimize saygı çerçevesinde yapılması gereken bir kurumdur. Siyaset kurumunu bu şekilde seviyesiz hareketlerle belli bir noktaya çekmeye çalışan belediye başkanını partim adına kınıyorum. Niyazi İşlek seçildiğinde sizlerde hatırlarsınız bütün ilçenin, bana oy veren vermeyen herkesin belediye başkanı olacağım demişti, ama gelin görün ki yapmış olduğu bu hareket kendisine iade ediyor ilçe siyaseti adına üzüntü duyduğumu belirtmek istiyorum.”

Bu tarz bir saygısızlığın kabul edilemez olduğunu ifade eden Tınkaz, “Demokrasimiz içerisinde muhalefetin eleştiri yapmaya saygı çerçevesinde ve kişisel hukuka dikkat ederek eleştiride bulunmasına tahammül etmek ve bunu dikkatle dinlemek gerekir. Görüyoruz ki ilçemizi belediye başkanı olarak yönetmeye talip olmuş ve halkın oyları ile seçilmiş belediye başkanı bu yapmış olduğu seviyesiz hareket ile sadece bana değil kendisine oy veren vermeyen tüm ilçe halkına seviyesini ve yapısını göstermiştir. Ayrıca Türk örf ve adetlerinde böyle bir eylem yoktur ne devlet erkânında ne de aile geleneklerinde bu tarz bir saygısızlık kabul edilemez. Bu konu ile ilgili onun seviyesine düşüp daha kötü bir açıklama yapmayı ne kendime ne de ilçe halkı adına yapmayı yakıştıramıyorum” diye konuştu.

Tınkaz, “Milliyetçi Hareket Parti’si gibi Türkiye’nin kurumsal niteliği olan geçmişi olan yapısı olan bir partide siyaset yapan sayın belediye başkanının bu yapmış olduğu hareketin kendi partisi nezdinde Ülkücü hareket nezdinde de itibar görmeyeceğini, Ülkücülerin de bu tip saygısızlığa prim vermeyeceğine inancım tamdır. Yine başta da belirttiğim gibi bu benim şahsıma yapılmış bir hareket değil ilçemizdeki yaklaşık 40 bin seçmenin ve bunun yaklaşık 6 bin oyunu almış İYİ Parti ailesine ilçe halkına yapılmış bir hakaret olarak addediyorum. Bu konu ile ilgili de MHP’nin Disiplin Kurulu’nun gerekli çalışmayı yapacağını ümit ediyorum” dedi.