GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-06-2020 15:57   Güncelleme : 03-06-2020 15:57

Beldibi’ne imar müjdesi

Kemer’e bağlı Beldibi Mahallesi’nin imar planları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayının ardından Kemer Belediyesi’nde askıya çıktı. Beldibililere müjdeyi veren Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Kemer için çok güzel bir olay, yaklaşık 35 yıldır bugünü bekliyorduk. İşte Beldibi’nin imar planı geldi ve askıya çıktı. Planlar bir ay askıda kalacak ondan sonra yapılacak itirazları toplayıp bakanlığımıza göndereceğiz. İtirazlar son bulduktan sonra 18 uygulamasına gireceğiz ve bütün hizmetler Beldibi mahallesine kayacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Beldibi’ne imar müjdesi

Ahmet Duran YENİGÜN

Yaklaşık 35 yıldır imar planlarını bekleyen Beldibi Mahallesi’ne Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu müjdeyi verdi. Başkan Topaloğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan 1/25000, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planları belediye kültür salonunda askıya çıktığı bildirdi. Başkan Topaloğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Gülsüm Bal, Beldibi Mahalle Muhtarı Bayram Ali Talih ile basın açıklamasında bulundu.

‘PLANIN ÖNÜNÜ AÇTIK’

Planların yaklaşık 35 yıldır çarpık yapılaşmanın devam ettiği Beldibi Mahallesi için müjde olduğunu nitelendiren Başkan Topaloğlu, “Kemer’e gelen en güzel müjdeli haberlerden biri bu, çünkü uzun süredir yani Beldibi gibi bir beldede maalesef imar planı yoktu. Yaklaşık 35 yıldan beri imar planı olmadan çarpık yapılaşma ile devam ediyordu. Beldibi 2012 yılında bize bağlandı. Göynük Belediyesi döneminde bir buçuk yıl bizim yönetimimiz de kaldı. O zaman da turizm bakanı ile görüştük ve tarım dışı kullanılabilir diye rapor aldık. Daha sonra Turizm Bakanı kamu yararı diye kararı onayladı. Antalya'daki 12 tane kurumdan da tarım dışı kullanılabilir diye bu raporu onaylattık ve planın önünü açtık” dedi.

‘KEMER İÇİN ÇOK GÜZEL BİR OLAY’

Göynük Belediyesi’nin 2014 yılında kapanmasıyla planların Kemer Belediyesi’ne aktarıldığını hatırlatan Başkan Topaloğlu, “6 yıl sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler sayesinde bugünlere geldik. Gerçekten 4 defa biz bir araya geldik, planı masaya yatırdık ve bir noktada buluştuk. Bugün tüm plan bize teslim oldu. Kemer için çok güzel bir olay bu. Gerçekten de ben çok mutlu oldum. Çünkü Beldibi çok güzel bir yer ama çarpık yapılaşma olduğu zaman orada hiçbir hizmet yapamıyoruz. Çünkü hizmet yapmak için benim imar planım olması lazım. Okul, çocuk bahçesi, park, pazar yeri yapmak için imar planı olması lazım” diye konuştu.

‘BÜTÜN HİZMETLER BELDİBİ’NE KAYACAK’

Beldibi mahallesinin yıllardır çarpık yapılaşmanın en fazla olduğu ve imarı olmayan bir yer olduğunu hatırlatan Başkan Topaloğlu, “Sıkı çalışmalar sonrasında 1/25000, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı askıya çıktı. Bir ay boyunca askıda kalacak. İtirazlar olursa belediyemiz aracılığıyla bakanlığa gönderilecek. İtirazlar son bulduktan sonra 18 uygulamasına gireceğiz ve bütün hizmetler Beldibi mahallesine kayacak. Çünkü bugüne kadar hiç hizmet gitmeyen tek yer. Gerçekten çok mutluyuz. Çünkü artık burada kaçak yapı olmayacak. Örnek bir yapılaşma olacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Beldibi halkına hayırlı uğurlu olsun” dedi.

TALİH: BELDİBİ HALKINA YARARLI BİR PLAN OLUR

İmar planların Beldibi halkına hayırlı olmasını dileyen Beldibi Mahalle Muhtarı Bayram Ali Talih ise, “Yıllardır Beldibi’nin kanayan yarası olan sorun artık çözüme kavuştu. Başkanımızdan Allah razı olsun göreve geldiği dönemden bir yıl içerisinde planları hemen faaliyete soktu. İnşallah bu saatten sonra Beldibi halkına yararlı bir plan olur. İtirazlar bittikten sonra ve plan kabul olduktan sonra inşallah başkanımızla planı bir yıl içerisinde uygulamaya başlarız” dedi.

‘BELDİBİ HALKI MEDENİYETE KAVUŞTU’

Toplantıya katılan vatandaşlar da Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ve emeği geçenlere teşekkür ederek, “30 yıldır bir imar planımız vardı, bunu sağ olsun Necati başkanımızla inşallah çok güzel bir aşamaya getirdik. Artık Beldibi halkı medeniyete kavuştu” diye konuştular.