GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-08-2021 16:07   Güncelleme : 12-08-2021 16:24

Beldibi imarı askıda!

Kemer’e bağlı Beldibi Mahallesi’nde yıllardır beklenen imar planları, yapılan itirazlar sonrası değerlendirilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanarak tekrar askıya çıktı. Mahalle sakinleriyle bir araya gelen Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, onaylanan planların askıya çıktığını belirterek, “Bir ay askıda kaldıktan sonra sizlerin itirazlarını alacağız. Zaten bu itirazların planıydı. Mutlaka aranızda itiraz eden olacaktır, ama bakanlıkta bunu en kısa sürede çözüme kavuşturarak ya kabul edip ya reddederek geri gönderdikten sonra, biz de bir 18 uygulamasına başlayacağız. İnşallah sizlerin de desteğiyle biz bu işin içinden en kısa sürede çıkarak, ruhsatlı dükkanlarınızı ve evlerinizi yapacaksınız. Olmayacak şeylere itiraz ederek bunun önünü kapatmayın. Çünkü kapattığınız zaman çok uzun süre alıyor” dedi.

Beldibi imarı askıda!

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’e bağlı Beldibi Mahallesi’nin imar planı onaylanarak tekrar askıya çıktı. Beldibi Mahallesi Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları dışına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığınca, 29.05.2020 tarihinde onaylanan 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının askı süresi içerisinde yapılan 255 adet itirazın Kemer Belediyesi tarafından düzenlenmesi sonucunda tekrar onaylanmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderilmişti. Bakanlığın Plan İnceleme ve Değerlendirme Kurulunun 30.12.2020 tarihli gündeminde değerlendirilen itirazlar 30.12.2020 tarihli ve 2020/26-04 sayılı kararı doğrultusunda 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanununun 7’nci maddesi uyarınca Bakanlıkça onaylandı. Planlar, 30 gün süre ile ilan edilecek.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Başkan Yardımcıları Gülsüm Bal, Emin Gül, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, Beldibi Muhtarı Bayram Ali Talih ve mahalle sakinlerinin yoğun katılımı ile gerçekleşen toplantıda konuyla ilgili bilgilendirmede bulundular.

Uzun süreçlerden sonra Beldibi imar planının onaylandığını aktaran Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Bugün burada toplanmamızın nedenini hepiniz biliyorsunuz. Beldibi’nin yıllardan beridir çözülmeyen bir imar planı sorunu vardı. Allahın izniyle imar planı askıya çıktı. Bu planın yapılmasında emeği geçen başta Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy beye, danışmanlarına, bakan yardımcısı Nadir Alpaslan Bey’e, genel müdürlere ve tüm teknik elemanlara çok teşekkür ediyorum. Bu arada yılmadan Kemer Belediyesi’nde bu işi yürüten tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Uzun bir süreçten geçtik. Bu iş yılan hikayesine dönmüştü. İlk önce Beldibi’nin imar planı 1997’de 1/25 binlik yapılmış. Daha sonra 1987 tarihinde onaylanmış. Tekrar iptal olmuş. 2004’te bir daha onaylanmış ama mahkemeyle iptal edilmiş. Bir ara biz Göynük Belediye başkanıyken bize de geldi. Neden iptal olduğunu sorduğumuz zaman burada imar planı uygulanırken tarım görüşü alınmamış. Hemen üniversiteyle bir yazışma yaptık. Bir tarım görüşü aldık. Kendim elden götürdüm. Yani bu alanlarda tarım dışı kullanılabilir diye rapor verdik. Onlar da kamu yararı olarak onayladılar ama aradan uzun bir süre geçti. Bizlere nasip oldu. Göynük belediye başkanı döneminden sonra beş yıl ara verdik. Bu yıl tekrar geldi ve 29.05.2020 tarihinde bu plan onaylandı. Askı süresinde 248 tane itiraz oldu. Bu itirazları biz turizm bakanlığına bildirdik. Görüşmelerimizi sürekli devam ettirdik. Bunlardan 114 tanesini uygun gördüler, itirazları düzelttiler. Bizler hep geldik gittik. 14.07.2021 tarihinde onaylandı ve askıya çıktı” dedi.

‘ATATÜRK PARKI BELDİBİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ’

Beldibi Atatürk Parkı’nın kimsesiz bir yer gibi kaldığını belirten Başkan Topaloğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Beldibi’nin en büyük sorunlarından biri de, Beldibilinin denize gireceği yer olan, Atatürk parkında boşluk var. Yer milli parkların. Birine ihaleye vermiş o bırakmış. Kimin olduğu belli değil. Bize zaten vermiyorlar. Defalarca dilekçe yazdık. Paraysa para verelim. Kemer Belediyesi olarak zamanında da yazdık ama bir türlü bir şey yapmıyorlar. Yani kimsesiz bir yer gibi kaldı. Biz yine de sağ olsun muhtarımızla beraber temizliğini, ağaçların sulamasını, çimlerin sulamasını hiç olmazsa yaptıralım diyoruz, kurumasın diyoruz. Bunu ben Bakan Beyin kendisine söyledim. O da milli parklardan burayı isteyin, biz bunu halk plajı yapalım dedi, yazışmaları başlattı. Bakan bey Çamyuva’da çok güzel bir halk plajı yaptı. Burada sayın Cumhurbaşkanımızla beraber NG Otel’in açılışına geldiği zaman sayın bakanımıza Çamyuva’da yapmış olduğu halk plajından dolayı teşekkür ettim. Dedim ki dahası da olması lazım. Hocam Kemer’e 4 tane daha bunlardan yapacağız dedi. Muhtemelen biri de Beldibi’dir. Beldibi’ne böyle bir halk plajı yapılırsa, hem siz hem gelen yabancı ve yerli misafirler bunlardan faydalanır diye düşünüyorum.”

‘BELDİBİ HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALACAK’

Beldibi’nin hak ettiği hizmeti alacağını ifade eden Topaloğlu, “İmar planı bir ay askıda kaldıktan sonra sizlerin itirazlarını alacağız. Zaten bu itirazların planıydı. Mutlaka aranızda itiraz eden olacaktır ama Bakanlıkta bunu en kısa sürede çözüme kavuşturarak ya kabul edip ya reddederek geri gönderdikten sonra, biz de bir 18 uygulamasına başlayacağız. 18 uygulaması dediğimiz biliyorsunuz parselasyondur. Buranın mülkiyet durumlarına göre 2’ye 3’e bölerek yapacağız. Neden? Çünkü şuradaki arkadaş itiraz ettiği zaman yani Beldibi 1’deki arkadaş itiraz ettiği zaman mahkeme karar verdiğinde Beldibi 3’ü durdurmasın diye. Böleceğiz 3’e ona göre bir uygulama yapacağız. İnşallah sizlerin de desteğiyle biz bu işin içinden en kısa sürede çıkarak, sizde ruhsatlı dükkanlarınızı, ruhsatlı evlerinizi yapacaksınız. Bölgenin en büyük sorunu kanalizasyon sorunu. Bu konuda büyük sıkıntı var. Biz de ASAT’a yazıyoruz. ASAT’ta diyor ki, buradan imar planı geçmediği için biz buraya yatırım yapamıyoruz diyor. En azından yollarımızı açacağız ve otellerin önündeki o vadesi geçmiş olan yolu en güzel şekilde yaparak sizlerin kullanımına sunacağız. Sizden ricam yani olmayacak şeylere itiraz ederek bunun önünü kapatmayın. Çünkü kapattığınız zaman çok uzun süre alıyor. Bakın sizin de güzel güzel yollarınız açılsın, aydınlatmalarınız olsun, parklarınız olsun, güzel okulumuz olsun. Okulumuzu yapalım. Çocuklarımız da rahat rahat gitsin gelsin. İnşallah en kısa zamanda bu planı bitiririz ve 18 uygulayıp biz de sizlerin yollarını açarız” diye konuştu.

Toplantı sonrası Topaloğlu ve beraberindekiler, vatandaşların sorularını yanıtladı.