GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-07-2020 18:36   Güncelleme : 02-07-2020 18:36

Başkan Topaloğlu: HODRİ MEYDAN

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’ün gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Hodri Meydan” dedi. Özellikle sosyal medya üzerinden gelen makam aracı ve heykel gibi konulara da cevap veren Başkan Topaloğlu, Kemer’de siyaseti kurumlaştıracaklarını belirtti. Kemer’de bazı siyasilerin ilçeye yapılmak istenen hizmetleri engellediğini de ifade eden Topaloğlu, “Burada önemli olan Kemer’e bir şeyler yapmak engellemek değil. 15 aydır belediye başkanıyım hiç böyle bir çirkef siyasete girmiyorum. Hiç bulaşmıyorum. Sosyal medyada yazıp çizenlere önümüzdeki günlerde düzenleyeceğim bir basın toplantısında isimleri ile belgeleriyle önlerine koyacağım ve tek cevap vererek kapatacağım konuyu. Biz işimize bakıyoruz. Bana önceki dönemlerde şu çok güzeldi de şimdi çok kötü diye bir şey göstersinler, yeme içme çalgı dışında. Bu iddiaları ortaya atanlar ellerinde bilgi ve belgesi varsa Cumhuriyet Başsavcılığı orda gitsin versin. Zaten ben bu yazıp çizenleri savcılığa veriyorum. Onlar da beni versinler. Ne kadar kolay. Ben Kemer halkına söz verdim, ben diz çökmem. Cezam varsa da gider çekerim. Ben Necati Hoca olarak geldim, Necati Hoca olarak da gitmek isterim. Benim hiçbir şeye ihtiyacım yok” diye konuştu.

Başkan Topaloğlu: HODRİ MEYDAN

Kemer’de göreve gelmesiyle ilçeyi hizmet yağmuruna tutan Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’ün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Yaptığı hizmetlerin konuşulmasını beklerken, eleştiri yağmuruna tutulan Başkan Topaloğlu, makam aracından anıt heykele kadar birçok konuda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ahmet Duran Yenigün: Aslında Kemer’de konuşulacak çok şeyler var ancak siz uzun zamandır siyasetin içerisindesiniz ve birçok konularla karşılaştınız, ama son günlerde çok yoğun bir şekilde sizin üzerinize gelmeye başladılar. Hibe edilen makam aracı ve Atatürk Caddesi’ndeki kavşağa konulan heykel gibi konularda ağır eleştiriler alıyorsunuz. Özellikle Ak Parti ve MHP Kemer İlçe Başkanları sizi yoğun bir şekilde eleştiriyor ve yaptığınız her şeye karşı çıkıyor. Aslında TOKİ ile başlayan ve daha sonra yaptığınız her şeye karşı çıkıp, yaptıklarınızı engellemeye çalışan bir ilçe başkanı var karşınızda, bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

ALIŞAMAMIŞ BİR YÖNETİM SERGİLİYORUZ

Necati Topaloğlu: Öncelikle size teşekkür ediyorum. Biz Kemer'de şu anda alışamamış bir yönetim sergiliyoruz. Verdiğimiz sözlerle büfeleri kaldırdık seyyarları kaldırdık. Halk plajını açtık ve şu anda sahilde 240 tane kendi şezlong ve şemsiyelerimiz var, ayrıca büfeyi kendimiz çalıştırıyoruz. Halkımız da bize inanılmaz derecede teşekkür ediyor. Yani ‘bizim de bir yerimiz oldu’ diyor. Bunun yanı sıra yıllarca milletin ailecek piknik yapamadığı Kındılçeşme’de 11 dönümlük yeri açtık. Daha önceki halini herkes biliyor, şimdiki durumunu da biliyorlar. Vatandaş bedava girip tuvaletinden duşuna ve büfesine kadar her şeyi var burada. Bu yerler önceden de vardı, bizden önce de vardı ama bir başkasının elindeydi. Şimdi biz bu yılda Olbia Parkı’nı da halkımıza kazandırdık, Kındılçeşme’yi de zaten geçen yıl açtık, Atatürk Parkı'nı boşalttık ve yarın ihaleye alınan firma ile sözleşme yapılacak. Buranın da 6 aylık bir zamanı var. Bu 6 ay sonra Kemer neleri kazandığını bir kez daha görecek.

AY YILDIZ SEVGİSİNİ BANA KİMSE ANLATMASIN

Atatürk Parkı'ndan bahsedince Pegasus heykelini de es geçmeyelim. Pegasus, Çıralı'da doğmuştur ve tüm dünya tanır. Çıralı da şu anda Kemer sınırları içerisindedir. Şimdi bakın oradaki ay Ay Yıldız'ın sevgisini bana kimse anlatmasın o konuyu geçecekler. Dün mecliste de konuştum. Ben bunu 27 yıl çocuklarıma okuttum. Oradaki ay yıldızı kaldırıp Aslanbucak Mahallesi’ndeki Fen İşleri Müdürlüğü’ne gönderseydim her türlü şeyi söyleyebilirlerdi. Ancak kaldırdık aynı gün Çamyuva’ya götürdük oraya diktik ve daha önce de elimizde olan Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk büstünü de yine Çamyuva'da Migros’un önüne diktik.

YERİ ZATEN ATATÜRK PARKI'NIN İÇİ OLACAK

Bunu mecliste de söyledim; burada hiç kimse konuşmasın, bana bayrak vatan meselesini anlatacak adam daha yok. Ben bunu kendim okuduğum gibi 27 yılda çocuklara okuttum ve mecliste Ahmet Can da Çamyuva için bana teşekkür etti. Biz o bayrağı kaldırdık ama ertesi gün Türk Bayrağı diktik, bunu da eleştirdikleri için değil, direğin yeri hazırlandığı için ertesi güne kaldı. Tamam burada heykelin yeri tartışılabilir. Yeri zaten Atatürk Parkı'nın içi olacak, ama önümüzdeki hafta Atatürk Parkı’na şantiye kuruluyor, şantiyenin içinde o anıt olmaz yanında Türk bayrağı ile. Bunu mecliste de söyledim kimse bir şey demedi.

O ARAÇ BANA DEĞİL KEMER HALKINA AİT

Diğer konu araba konusu. Bu tür hibeler Türkiye'nin her tarafında olur Kemer'de de oldu. Kemer Belediyesi'nin bir aracının olmaması Kemer’i yönetenlerin bir ayıbıdır, benim ayıbım değil. Ben 14 ay Kemer Belediyesi'nin eski bir aracına bindim, bir 14 ay daha binerim benim için hiçbir problem yok. ‘Para verip araba almam. Ama biri verirse bağış kabul ederim’ dedim ve biri verdi kimin verdiğini de söyledim. Ben bunu kendim kabul ettim şartsız bağış olduğunu ve mecliste arkadaşlar da bunu kabul ettiler. Aracın plakası da Kemer'in ilk plakası 07 K 0001 oldu. O araba benim değil, ruhsata bakın Kemer Belediyesi yazıyor. Yani bu araba Kemer halkına aittir.

3 GÜN SONRA ŞAK DİYE KESİLDİ

Bir diğer konu da Kuzdere Mahallesi’ne yapılması planlanan TOKİ konutları. TOKİ konusunu daha önce de demiştim; TOKİ Genel Müdüründen randevu aldık, ilk önce genel müdür yardımcısı ile görüştük. Ondan sonra genel müdür bizi çağırdı, başkan yardımcımız Gülsüm hanım tapu kayıtlarını çıkardı hepsini verdi ve onay verildi. Zaten Cumhurbaşkanımız da yüz bin konut projesi içerisine Kemer’i de dahil ettiler. Bu haberi de Genel Müdür Yardımcısı beni arayarak verdi; ‘Hocam Kemer’e hayırlı olsun, 90 tane 2+1, 10 tane 3 +1 şu anda siteye düştü, hepimize hayırlı uğurlu olsun’ dedi. Ben de ‘sizlere bir teşekkür etsem sıkıntı olur mu?’ dedim, ‘olmaz’ dedi ve sosyal medya hesabımızdan emeği geçen herkese teşekkür ederiz dedik. Ama 3 gün sonra şak diye kesildi.

 

Ahmet Duran Yenigün: Şimdi siz Yerel Seçimlerde Ak Parti’den aday oldunuz, daha doğrusu size davet geldi. Siz oradan aday olacaktınız ve ilçe başkanı da İsmail Selami Minta’ydı ve aynı ekip yine yerinde duruyor. Şimdi ne oldu da sizi bu kadar eleştiriyorlar? Meclis üyeleriyle bu kadar uyumlu çalışırken dışardaki siyasiler neden bu kadar tepki gösteriyor?

YAPILMAYANLARI BİZ YAPTIĞIMIZ İÇİN ELEŞTİRİLİYORUZ

Necati Topaloğlu: Şimdi onlara saygı duymak lazım, çünkü benim karşımda seçim kaybetmişler. Ben Ak Parti’den aday oldum ama olmadı, bizde halkın takdiriyle DSP’den aday olduk ve kazandık. Burada herkes beni şu şekilde eleştirebilir; ‘kardeşim niye bunu yanlış yapıyorsun’ diyebilir. Şu anda bakın önceki döneme göre 2 tane şey de eksiğiz, biri yeme içme faturası yok belediyede, bir diğeri de çalgı faturası yok. Kındılçeşme vardı yapılmıyordu biz yaptık. Olbia vardı yapılmıyordu biz yaptık. Atatürk Parkı'ndaki uygunsuz yapıyı biz kaldırdık. Lise Caddesi’ndeki dükkanlar mezbelelikti biz düzenledik. Kuzdere’de kapalı pazaryerinin ihalesini biz yaptık ve yapımı sürüyor.

TOKİ’Yİ İPTAL ETTİRENİN KİM OLDUĞUNU HERKES BİLİYOR

TOKİ’yi iptal ettiren adamın kim olduğunu herkes biliyor. Hiç kimse bana masal anlatmasın tapu kayıtları aynı. Bunu demeye gerek yok herkes biliyor zaten. Şimdi Kemer Sanayi Sitesi yan tarafında bir boşluk var, onun yanında da çöp fabrikası var. O aradaki boşluk imar planında 1/ 1000’lik ile Belediye Hizmet alanı diye geçiyor. 1/ 1000'lik diye plan yapılmış ve plana işlenmiş itiraz edilmeden geçmiş. Şimdi o ara bir mezbelelikti, bizde vatandaşa Kuzdere’deki taş fabrikasını kaldıracağız diye söz verdik, çünkü vatandaş çok rahatsız oluyor. Yerleşim yerinin içinde olduğu için oradan kaldırıp o alana koyacağız dedik ve söz verdik. Oradaki işgal yerlerini temizledik, hatta sanayi kaymış onları kaldırdık. Fen işlerindeki arkadaşlarımız etrafını çevirmeye başladı, tam işe başlanılacakken Milli Emlak geldi durdurdu. Milli Emlak Müdürü’ne gittim, ‘vatandaş geliyor Hazine’nin yerini işgal ediyor bir şey yok, imar planında belediye hizmet alanı diye geçen alana biz bir şey yapacağımız zaman hemen engel olunuyor’ dedim. ‘Yok’ dediler tutanağı tuttular ve bizde yapıyı durdurduk.

AYNI GÜN BAKAN KURUM İMZASIYLA TAHSİS GELDİ

Ankara’ya gittiğim zaman Genel Başkanımız Önder Aksakal’ı ziyaret ettik ve sıkıntılarımızı sordu bizde kendisine aynen aktardık. 2 gün sonra aradı sorunları gerekli yerlere ilettiğini ve yardımcı olacaklarını söyledi. Geçen cuma akşamı da beni sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum aradı ve böyle bir konu varmış Cumhurbaşkanımızda yardımcı olunması konusunda talimat verdiğini söyledi. Bakan bey bana ‘biz sizi seviyoruz, halkta sizi seviyor. İl Başkanımız Ethem beye de merhaba derseniz, biz size yardımcı olacağız’ dedi. Bende Ethem beyi aradım ve randevu aldım. Meclis üyelerimiz Emin Gül ve Emrah Ayhan ile birlikte Kent Ormanı’nda buluştuk, durumu anlattık ve teşekkür ettik. Ethem bey de yanımızda bakan beyi aradı ve dedi ki; ‘Başkanımız bizim sizinle bir sorunumuz yok. Siz halka dokunuyorsunuz. Biz sizi izliyoruz. Keşke bizim adayımız olsaydınız, Cumhurbaşkanımız da defterine yazmıştı. Cumhurbaşkanı da beni aramıştı zaten bizim adayımız Necati Hoca bu muydu, yardımcı olun diye bana söyledi’ dedi. Bizde kendilerine teşekkür ettik, Allah razı olsun dedik ve aynı günde de Bakan Murat Kurum imzasıyla tahsis geldi. Ben şimdi burada emeği geçen başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Bakanımız Murat Kurum’a, DSP Genel Başkanımız Önder Aksakal’a ve AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’a teşekkür ediyorum. Sonuçta bu memlekete bir hizmettir. Ben memlekete hizmet eden herkesin karşısında şapka çıkarırım. Buradan ayrıca sayın Kaymakamımız Murtaza Dayanç’a teşekkür ediyorum, çünkü kendisinin de çok emekleri oldu.

 

Ahmet Duran Yenigün: Peki Ak Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ile diğer konuları görüştünüz mü? Ayrıca sosyal medya üzerinden gelen eleştirilere cevap verecek misiniz?

ÖNEMLİ OLAN KEMER’E BİR ŞEYLER YAPMAK ENGELLEMEK DEĞİL

Necati Topaloğlu: Sayın Yenigün, il başkanı ile TOKİ konusunda olsun diğer konular olsun görüştük ve sorunları aktardık zaten. Hatta tahsis yazısı gelince hemen arayıp teşekkür ettik. Önümüzdeki günlerde inşallah onlarda çözülür. Burada önemli olan Kemer’e bir şeyler yapmak engellemek değil. Dikkat ederseniz 15 aydır belediye başkanıyım hiç böyle bir çirkef siyasete girmiyorum. Hiç bulaşmıyorum. Sosyal medyada yazıp çizenlere önümüzdeki günlerde düzenleyeceğim bir basın toplantısında isimleri ile belgeleriyle önlerine koyacağım ve tek cevap vererek kapatacağım konuyu.

 

Ahmet Duran Yenigün: Bir diğer konu Akdeniz Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ile ilgili. Tahsis edilen bina şuanda kaderine terk edildi ve çok kötü bir durumda bu konuda ve diğer konularda çalışmanız var mı?

BU KEMER’İN BİR AYIBIDIR

Necati Topaloğlu: Ne yazık ki terk edilmiş bir yer, sanki Suriye gibi. Sayın Valimiz Münir Karaloğlu bu konuda çok hassastı. Valimiz bize Kuzdere’de ormandan bir yer ayarlayın dedi. Dönemin kaymakamı Hüseyin Karameşe, Üniversite Rektörümüz ile Orman Bölge Müdürlüğü’nden gelenlerle Kuzdere Mahallesi’nde gittik yerini belirledik. Daha sonra rektör bey aradı yıllık 90 bin TL istiyorlar bunu kim verecek dedi, bende belediye olarak biz veririz dedim. Hatta vali bey okulun yapıcısını da bulmuştu. Ama engellendi ve böyle kaldı. Bu Kemer’in bir ayıbıdır. Yani önünde fotoğraf çekinmekle bu iş olmaz. Burada herkes şapkasını çıkarıp düşünmek zorunda.

HÜKÜMET KONAĞI, ADLİYE SARAYI OLMAYAN TEK İLÇE KEMER’DİR

Nüfusuna göre Antalya’nın 19 ilçesinde en fazla geliri olan Kemer Belediyesi’dir. Ama belediye binası, Hükümet Konağı, Adliye Sarayı ve fakültesi olmayan Antalya’nın tek ilçesi Kemer’dir. Üniversitenin bir fakültesi vardır o da Göynük’tedir ve Göynük Belediyesi’ne aittir. Bunu herkesin düşünmesi lazım. Biz neden böyleyiz diye düşünmesi lazım. Belediyenin bir makam arabası bile yoktu göreve geldiğimizde.

BELEDİYE OLMADAN HİÇBİR KİMSE BİR ŞEY YAPAMAZ

Burada yerel yönetimi bypass ederek hiç kimse bir şey yapamaz plan da yapamaz. Beldibi Mahallesi’nin imar planları onaylandığında çıktım; başta Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy olmak üzere genel müdürleri ve ekip arkadaşlarına teşekkür ederim dedim. Çünkü yıllardan beri çözülmeyen bir şeyi çözdüler. Biz yaptık demedim, çünkü onay mercii biz değiliz turizm bakanlığı. Hemen Beldibi’ne gittiler ve biz getirdik dediler. Muhtar bile Necati Hocaya teşekkür ediyoruz dediği zaman hemen kestiler. Ben hiçbir zaman kendi üzerime bir şey almam. Diğer yandan Çıralı’nın imar planı, Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne gittik, tüm verileri aldık çalışmaya başladık, 2 gün sonra gittiler biz bitiriyoruz buranın planlarını dediler. Onu bir geçeceksiniz. Belediye olmadan hiçbir kimse bir şey yapamaz. 18 uygulaması belediyenin ukdesindedir. Yani sen Kemer Belediyesi’ni yok sayarak oraya buraya gidip ben yaptım demekle hiçbir şey yapamazsın. Uygulamayı belediye yapar. Uygulama bizde. Oraya gidip de biz getirdik demekle ne yapacaksınız, o işleri geçeceksiniz. Kendi kendine anlatmasın.

KEMER BİZDEN HİZMET BEKLİYOR

Ahmet Duran Yenigün: Siz bunlara alınmıyor musunuz?

Necati Topaloğlu: Yok canım ne alınacağım. Biz işimize bakıyoruz. Bana önceki dönemlerde şu çok güzeldi de şimdi çok kötü diye bir şey göstersinler, yeme içme çalgı dışında. Benden önceki belediye başkanımızın 14 ayı ile benim 14 ayım arasında Özel Kalem harcamalarını karşılaştırın. Ben 6 milyonluk tasarruf sağlamışım 14 ayda. Ben bunun konuşulmasını isterdim. Ben göreve geleli 14 ay oldu ve işçinin ne maaş ne de ikramiye alacağı yoktur. İhalelerimizi bile canlı yayında şeffaf olarak yapıyoruz.

Sayın Yenigün benim Kemer’e hizmet borcum var. Biz Kemer’de 2 kişiyiz, bir ben bir de eşim. Kemer bize sahip çıkmış ve bizden hizmet bekliyor. Bende o hizmeti yapmak için ekibimle birlikte koşturuyorum. Yapılanlara bir baksınlar. Yıllardan beri Ayışığı yolunu biliyorduk, stadın oradaki yolu biliyorduk, alt yapısından üst yapısına kadar hepsini değiştirdik. Göynük’ü biliyorduk, şimdi Beldibi’nin imarları geçti şimdi oraya giriyoruz.

 

BEN DİZ ÇÖKMEM. BEN HİZMET ADAMIYIM

Ahmet Duran Yenigün: Bu konuları zaten Kemer halkı görüyor ve sıklıkla gündeme getiriyorlar. Bir de oğlunuz hakkında sosyal medya üzerinden gelen iddialar var, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Necati Topaloğlu: Oğlumla ilgili önümüzdeki hafta bir canlı yayın gerçekleştireceğim. Belgeleriyle herkese açıklayacağım. Bu iddiaları ortaya atanlar ellerinde belgesi varsa Cumhuriyet Başsavcılığı orda gitsin versin. Zaten ben bu yazıp çizenleri savcılığa veriyorum. Onlar da beni versinler. Ne kadar kolay bir şey Adliye orada gitsinler versinler. Ben şikayet ediyorum, onlar niye etmiyor? Burada dedikodu yapmasınlar, Adliye orda. Bir gazeteci bana haber gönderdi, elini öpem biraz para versin diye. Ben diz çökmem. Ben Kemer halkına söz verdim, ben diz çökmem. Varsa cezamız da gider çekerim. Ben Necati Hoca olarak geldim, Necati Hoca olarak da gitmek isterim. Benim hiçbir şeye ihtiyacım yok. Evim, arabam, hanım emekli ben emekli, çocuklarım evli işleri var. Benim hiçbir şeye ihtiyacım yok. Ben hizmet adamıyım.

KEMER’DE SİYASETİ KURUMSALLAŞTIRACAĞIM

Biz Büyükşehir Belediyesi Meclis’inde 4 DSP’li arkadaşız. İki Kemer, bir Serik, bir de Aksu. Doğru olan her şeye parmak kaldırıyoruz. Biz bir dengeyiz. Biz nereye kaldırırsak orası kazanıyor. Mesela Kaş’ın bir konusu vardı, ret oldu. Belediye başkanına bizden neden yardım istemiyorsun diye sordum, o da geçecek zannetmiş. Sıkıntın olursa söyle dedim, daha sonra tekrar konu gündeme geldi ve bizden destek istedi. Bizde destekledik ve geçti. AK Parti İl Başkanı sayın İbrahim Ethem Taş, ‘Hocam biz sizi izliyoruz. Bakın Kaş’a destek verdiniz ve geçti. Biz bunu Cumhurbaşkanına bile söyledik’ dedi. Bende sayın başkanım ben hizmet adamıyım dedim, ben siyasetçi değilim. Ben hizmet yaparım. Bir hakkı olan adam varsa gelsin söylesin benim hakkım var vermiyor desin. Dedikoduyla değil elinde belgesiyle siyaset yapsın. Kemer’de siyaseti Allah’ın izniyle kurumsallaştıracağım. Dedikodu siyasetine hiç girmedim girmem de.

 

KEMER HALKI BİZE GÜVENSİN

Ahmet Duran Yenigün: Başkanım Kemer Halkına buradan son olarak ne söylemek istersiniz?

Necati Topaloğlu: Kemer halkı bize güvensin. Az önce üniversiteye hazırlanan gençleri yetiştirmek için öğretmenlerle görüşüyorduk. Sizlerde şahit oldunuz. Yeni bir öğretmen kadrosu oluşturuyoruz, bu memleketin çocuğuna vatan millet bayrak sevgisini öğreteceğiz ve vatanına milletine saygılı bir evlat olarak yetiştirerek vatanı teslim edeceğiz. Öğrencilerin taşıma işi de dün meclisten geçti. 7 bin öğrencinin anaokulundan 8.’ci sınıfa kadar kırtasiye malzemeleri hazırlanıyor, velilerimiz hiç endişe etmesin. Velilerimiz, ‘çocuğumuzun kırtasiye malzemeleri ne olacak, benim liseye giden çocuğum nasıl servisle gidecek, benim çocuğum nasıl üniversiteye hazırlanacak’ diye hiç düşünmesinler, hepsini Kemer Belediyesi ve Necati Hocaları şimdiden hazırlıyorlar. Rahat olsunlar.

BEN BURADAYIM. HODRİ MEYDAN

27 yıl 2 ay öğretmen olarak görev yaptım. Şimdide benim amacım bize verilen oyları boşa çıkarmamaktır. Ama elinde bilgisi belgesi olan varsa gelsin konuşsun. Şu şöyleymiş bu böyleymiş gibi dedikodularla gelmesin. Ben belgelerle konuşmalarını istiyorum. Bakın bir sürü borç ödedik ve ilk bir yılda 3 adet sıfır çöp kamyonu, bir ekskavatör ve birde vinç satın aldık. Bu vinçte 1 milyon TL’dir ve bunlar nakit alındı. Bunun yanında çöp kamyonlarının kasalarını yeniledik, artı çöp süpürge araçlarının tüm donanımını yeniledik ki her biri 200 bin liradır. Şimdi bu kadar verdik bunun yanında emekliye ayrılanlar ve bizimle çalışmak istemeyip ayrılanlara da 4 milyon 100 bin lira nakit para ödedik. 5 milyon da diğerlerine 10 milyon lira para ödedik. Arslanbucak Mahallesi’ndeki sosyal tesisin parasını biz ödedik. Şimdi lisenin orasını biz ödüyoruz. Ayışığı’nı, Kuğulu Parkın orasını yaptık. Göynük 1 girişinin devamını yaptık. Bunların hepsi parayla oluyor. Önceki yıllarda ihaleye 1 tane firma girerken şimdi 9-10 tane firma giriyor. Niye? Çünkü Necati Hoca parayı öder. Güven meselesi. Allah’ın izniyle yapamayacağımız hiçbir şey yok. Kemer halkı bize güvenmeye devam etsin. Dedikodu siyaseti yapmasın kimse, elinde bilgisi ve belgesi olan gelsin ben buradayım. Hodri meydan diyorum.