ANTALYA
Giriş Tarihi : 25-12-2019 09:40

Başkan Dere esnafın sorunlarını anlattı

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, esnaf ve sanatkarların hükümetten beklentileri adıyla düzenlenen toplantıda, esnaf sorunlarını Ak Parti milletvekillerine anlattı.

Başkan Dere esnafın sorunlarını anlattı

AESOB'ta, gerçekleştirilen toplantıda esnaf ve sanatkarların hükümetten beklentileri sorunları ele alındı. Toplantıya, Ak Parti Antalya milletvekili Mustafa Köse, İbrahim Aydın ve Kemal Çelik, Ak Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, AESOB yönetim, denetim, disiplin kurulu üyeleri, esnaf ve sanatkarlar odası başkanları katıldı.

'TURİST ÇARŞIYA İNMELİ'

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, esnaf ve sanatkarın çözüm bekleyen pek çok sorunu olduğunu belirtti. Esnaf ve sanatkar olarak yönetmelik ve kanunlarla birlikte yalnızca kuralların uygulanmasını, herkesin kurallara göre faaliyet göstermesini istediklerini kaydeden Dere, "SSK ve Bağ-Kur primlerinin yüksek düzeyde olması, esnafımızın ödeme güçlüğü yaşamasına ve buna bağlı olarak yeni istihdamın yaratılamamasına yol açmaktadır. Öte yandan, perakende ticaretin düzenlenmesi için, AVM yasasının yürürlüğe girmesi acil konuların başında gelmektedir. Ciddi bir esnaf enflasyonu ile karşı karşıyayız. Dileyen dilediği yere istediği biçimde iş yeri açabilmekte, hiç bir planlama yapılmaksızın açılan iş yerleri, bir süre sonra kapanmak durumunda kalmaktadır. Bu da, hem ekonomimize, hem de esnafımıza ciddi boyutlarda zarar veriyor" dedi.

Ticaret Bakanlığından bu konuyla ilgili bir çalışma yaptığını belirte Adlıhan Dere, "Bu çalışmanın tamamlanarak yaşama geçirilmesini çok önemsiyoruz. Hükümetimizin yapacağı yasal düzenlemelerle, esnafımızın üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve stopajların kaldırılması, en önemli taleplerimizin içinde yer almaktadır. Yine, çek kanununun yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz. Kanunda yer alan hapis cezasının mutlaka kaldırılmalı. Konaklama vergisi küçük pansiyon ve otelleri çok fazla etkileyecek bir uygulamadır. Küçük pansiyon ve otellerin bu vergiden muaf tutulması son derece önemlidir. En önemli konulardan bir diğeri de her şey dahil sistemi. Sistem mutlaka yeniden düzenlenerek, sınırlamalar getirilmeli, tatil için ilimizi tercih eden turistlerin, kent merkezine inme imkanları arttırılmalı, sürdürülebilir bir sistem inşa edilmelidir" diye konuştu.

'KAYIT DIŞI MUTLAKA ÖNLENMELİ'

Kayıt dışı ve kaçak işletmelerin önlenmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, "Kayıt dışı işletmeler için etkili ve caydırıcı yasal düzenleme mutlaka yapılmalıdır. Kaydı olmayan esnaf ve sanatkarların oluşturduğu haksızlığı ortadan kaldırmak için, yaptığımız denetimlerimizi aralıksız olarak sürdüreceğiz. Ancak etkili bir mekanizma, yasal düzenlemenin yapılması ile mümkün olacaktır. Yine ulaşım sektöründe yaşadığımız sorunlardan biri de, kaçak rent a car'ların turist taşımacılığı yapmalarıdır. Bu durumun önlenebilmesi için mutlaka tedbir alınmalıdır. Bakkal ve bayilerimizin içki satış saatlerine yönelik olarak mutlaka bir düzenleme yapılmalıdır. Özellikle turizm bölgelerinde, alkollü içecek satış saatinin 22.00'den 24.00'e alınması son derece önemlidir" dedi.

Başkan Dere, bazı meslek guruplarına tanınan yıpranma payı hakkının esnafa da uygulanmasını istedi.

'ESNAFIMIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ'

Ak Parti MKYK Üyesi ve Antalya Milletvekili Mustafa Köse ise “Bizler bugüne kadar her zaman esnafımızın yanında yer aldık ve esnafımızın yararına olacak işlere imza atmaya özen gösterdik. Tabi ki tüm problemler bir anda çözülemiyor, ancak acil konular üzerinde gerekli adımları hızlı bir şekilde atacağız. Birlik Başkanımızla birlikte ilgili Bakanlarımızla görüşme gerçekleştirerek bu konuları ileteceğiz. Dolayısıyla esnaf ve sanatkarlarımızın yükünü hafifletmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" dedi.

Toplantıda esnaf odaları başkanları sorunları anlatarak çözüm önerileri sundu ve destek istedi.

(DHA)