YAŞAM
Giriş Tarihi : 11-12-2020 14:07   Güncelleme : 11-12-2020 14:07

Başkan Çetin, YÖRSİAD'ın konuğu

Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği (YÖRSİAD) online toplantısına katılan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, dernek üyelerine pandeminin Antalya ekonomisine etkileri ve oda çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Başkan Çetin, YÖRSİAD'ın konuğu

Toplantının açılışında konuşan YÖRSİAD Başkanı Aykut Ege, Başkan Çetin'in SİAD'lara gösterdiği ilgiyi her zaman takdir ettiklerini söyledi. Aykut Ege, toplantıya katılan Çetin'e teşekkür etti.
Davut Çetin ise pandemiye rağmen oda çalışmalarının kesintiye uğramadan, hatta daha da artarak yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti. Çetin, dernek üyelerine mart ayından bu yana ATSO'nun yaptığı çalışmaları anlattı. Pandeminin başında, salgının Antalya ekonomisine olası etkilerini farklı senaryolarla ele alan bir rapor hazırlamak üzere çalışmaya başladıklarını kaydeden Başkan Çetin, bilimsel temellere dayalı bu raporu meslek komitelerinden gelen önerilerle ve destek talepleriyle zenginleştirerek ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaştıklarını kaydetti.
ANTALYA EKONOMİSİ YÜZDE 15 KÜÇÜLDÜ
Mayıs ayında hazırlanan raporda Antalya ekonomisinin yüzde 15 ile yüzde 22 arasında daralma riski olduğunu söylediklerini hatırlatan Çetin, "Pandemiden sonra Antalya olarak 30 milyar lira civarında yeni kredi kullandık. 2- 2.5 milyar kadar istihdam desteği ve sosyal destek aldık. Buna rağmen son veriler 9 aylık dönemde Türkiye ekonomisinde sıfır büyüme olurken Antalya ekonomisinde yüzde 15 küçülme göstermektedir. Yani kredi ve istihdam desteği bizi yüzde 22 daralmadan korudu. Ama Türkiye ekonomisi negatiften sıfıra geldi, Antalya ise eksi yüzde 15'te kaldı" dedi.
ANTALYA 20 MİLYAR TL GELİR KAYBETTİ
Antalya'nın güvenli turizm sertifikası uygulamasıyla birçok ülkeye göre turizmde daha iyi bir performans gösterdiğini belirten Başkan Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Turizmde Avrupa'daki soydaşlarımızla birlikte 3.2 milyon ziyaretçi sayısına ulaştık. Bu dönemde yüzde 78 düşüş sürpriz değildir, dünyada sezonu açmayan turizm bölgeleri olmuştur. Fakat sonuç olarak yakın tarihimizin en büyük ekonomik afetini yaşıyoruz. İstihdam desteklerine rağmen Antalya'da sadece turizmde 100 bin civarında istihdam azalması olduğunu tahmin ediyoruz. Şimdi buna restoranlardan kaynaklanan işsizlik de eklenmiştir. Antalya, Türkiye'de pandemiden ekonomik olarak en çok etkilenen ildir. Yüzde 15 daralma 20 milyar TL civarında bir gelir kaybıdır. Bu ciro değil, gelir kaybıdır, yani kâr, ücret, kira geliri kaybıdır."
Davut Çetin, toplantı sonunda dernek üyelerinden gelen soruları yanıtladı.

(DHA)