GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-07-2021 15:40   Güncelleme : 15-07-2021 15:43

BALON SÖNDÜ

Hakkında ortaya atılan iddialar üzerine basın toplantısı düzenleyen Kemer Belediye Meclis üyesi Ferhan Fidan, ses kaydındaki şahsın esnaf olmadığını, eski bir çalışanı olduğunu belirterek, “Bu benim yaptığım konuşma tehdit değildir, durum tespitidir. Ayrıca o ses kaydında tam konuşma yoktur. Kesilerek yayınlanmış ses kaydıdır. Başında, sonunda ve ortalarında daha fazla konuşmalar geçiyor” dedi. Söz konusu marketin bulunduğu alanın yıkım kararı hakkında da konuşan Fidan, yıkım ekiplerinin alana gitmesiyle ses kaydının ortaya çıktığına dikkat çekerek, “Her şeyin bir sırası var. Şimdi de geldi ‘çoluk çocuğum var, elimdeki malımı satayım’ diye Cuma gününe kadar müsaade istedi. Yine müsaade ettik. Bu şimdi ihmal mi oluyor? Beklenti içinde olduğumuz için mi oluyor? ‘Açım’ diyen bir insandan kim hangi namussuz şerefsiz bir şey ister” diye konuştu.

BALON SÖNDÜ

Maksut TEMİZEL

Kemer Belediye Meclis üyesi Ferhan Fidan, hakkında ortaya atılan iddialar üzerine basın toplantısı düzenledi. Şehit Ömer Halisdemir Meclis Toplantı Salonunda yapılan basın toplantısına, meclis üyesi Hasan Ali Acar ve basın mensupları katıldı. Kemer Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında meclis üyesi Hakan Tuncer’in “Bizim sizin gibi milletin elinde esnafı tehdit eden ses kayıtlarımız yok” iddialarına cevap veren Fidan, iddia edilen ses kaydıyla ilgili elindeki belgeleri göstererek açıklık getirdi.

‘SES KAYDINDAKİ ESNAF DEĞİL, ESKİ ELEMANIM’

Ses kaydındaki şahsın esnaf olmadığını, eski bir çalışanı olduğunu ifade eden Fidan, “Sosyal bir medyada esnafı tehdit diye bir paylaşımda bulunuldu. Öncelikle herkesin şunu bilmesini istiyorum benim konuştuğum şahıs bir esnaf değil, daha önce Liman Caddesi’nde benim yanımda çalışan eski bir elemanım. Bu eleman herhalde kış aylarıydı şimdi tam tarihini hatırlayamıyorum görüşmek istediğini söyledi ve Beldibi’nde marketçilik yaptığını söyleyen Murat isimli arkadaşla birlikte gelerek belediyede bu meclis salonunda görüştük. Karşısındaki marketçinin CİMER’e şikayet etmesinden dolayı mağdur durumda olduğunu söyleyen bu Murat isimli arkadaşla tanıştıktan sonra bana; ‘Abi benim çoluk çocuğum var, eve ekmek götüremiyorum, açlar, bana biraz müsaade edin, elimdeki malları çıkarayım bu sayede eve üç beş kuruş bir şeyler götüreyim’ dedi. Bende pandemideki durumları hepinizin bildiği gibi göz önüne alarak yardımcı olmaya çalışacağımı söyledim” dedi.

‘TEHDİT ETMEDİM. DURUM TESPİTİ YAPTIM’

Söz konusu görüşmelere kadar iki marketçiyle de daha önce tanışıklığının olmadığını belirten Fidan, sözlerine şöyle devam etti:

“Şikayet eden marketle şu söz konusu olan marketin arasındaki eskiden benim deri dükkanım vardı. Ama bu şu görüşmelere kadar her ikisi ile de oturup çay içmişliğim yok. Murat isimli marketçiyi zaten hiç görmemiştim. Şikayetçi marketçiyi ise o zaman dükkanımın yanında olduğu için bazen su meşrubat alırken görüyordum hepsi bu. Yani daha oturup bir çay içmişliğim yoktur. Ancak Murat isimli arkadaşın isteği üzerine şikayetçi arkadaşla görüşerek; ‘Bu adamın durumu böyle böyle, çok mağdur, çoluk çocuğu perişan, ne diyorsun?’ dedik. O da bana; ‘Abi benim sattığım malı satmasın, ben burada 40 bin Euro kira veriyorum, o orada kira vermeden oturuyor, ben kiramı ödeyemiyorum’ dedi. Dedik ‘o zaman ne yapalım?’ ‘Elinde deniz malzemesi ev tekstili varmış, onları satsın, market malzemesi satmasın. Ben de kiramı ödeyeyim’ dedi. Görüşme sonrası Murat isimli arkadaş belediyeye tekrar geldi ve bende ona, ‘Bu adam böyle böyle söylüyor ve haklıda, şimdi orada 30-40 bin Euro kira öderken senin orada bununla rekabet etmen haksız bir rekabettir ki; şu durumda zaten senin dükkanın kapanmak üzere’ dedim. O da, ‘Tamam abi, bende deniz malzemesi ev tekstili var onları satayım’ dedi. Ben konu kapandığını zannederken, bir süre sonra şikayetçi marketçi arkadaş beni arayarak; ‘Abi, bunu belediyede kim koruyor?’ dedi. ‘Hayırdır ne oldu?’ dedim. ‘Ya bu market malzemesi indiriyor, hani parası yoktu, market malzemesinin parasını nerden buldu?’ dedi. Bende eski elemanımı arayarak durumun böyle böyle olduğunu söyledim. Yani sosyal medyadaki o meşhur ses kaydının olduğu görüşme ve bu benim yaptığım konuşma tehdit değildir, durum tespitidir. Ayrıca o ses kaydında tam konuşma yoktur. Kesilerek yayınlanmış ses kaydıdır. O konuşma o kadar değil. Başında, sonunda ve ortalarında daha fazla konuşmalar geçiyor.”

‘YIKIM EKİPLERİ GİDİNCE KASET PİYASAYA SÜRÜLDÜ’

Söz konusu marketin bulunduğu alanın yıkım kararı hakkında da konuşan Meclis Üyesi Ferhan Fidan, yıkım ekiplerinin alana gitmesiyle ses kaydının ortaya çıktığını söyledi. Fidan, “Ben olduğu gibi her şeyi açık ve dürüst bir şekilde anlatıyorum. Benim amacım sadece yardımcı olmaktı. O konuşmamda da bunları söylüyorum. İki dükkanın da ruhsatı var ve kasetleri yayınlayan arkadaşın dükkanına da ben ruhsat verdim benim imzam var gidip bakabilirsiniz. Biri 40 bin Euro kira ödüyor, diğeri 3-4 bin lira ödüyor ve buraları biz yaptırmadık daha önce yapılmış yerler. Artı bu belediyenin bir yıkım ekibi var, Beldibi’nden Çıralı’ya kadar kaçak birçok yer var. Ve bu kaçak yerler sırayla yıkılıyor. Bu kaseti elinde şantaj aracı olarak kullanan şahıslar, ne zamanki yıkım ekipleri oraya tebliğe gidince bu kaseti piyasaya sürdü. Mülk sahibi dilekçe vererek buranın yapı kayıt belgesi alındığını ve yıkımın iptalini istedi. Ancak bu arkadaş yalan beyanda bulunuyor ve yapılan incelemelerde burada 2017 yılı öncesinde yapı olmadığından dolayı yıkımın iptalinin uygun olmadığı belirtiliyor. Siz niye beklediniz? diye sorarsanız, onu bekleyen biz değiliz. Burada her şey sırayla oluyor. Artı pandemi dönemi var, hemen evini başına mı yıkmamız gerekiyor? Her şeyin bir sırası var. Şimdi de geldi ‘çoluk çocuğum var, elimdeki malımı satayım’ diye Cuma gününe kadar müsaade istedi. Yine müsaade ettik. Bu şimdi ihmal mi oluyor? Beklenti içinde olduğumuz için mi oluyor? ‘Açım’ diyen bir insandan kim hangi namussuz şerefsiz bir şey ister. Sadece insaniyet dolayısıyla müsaade ediliyor. Buradan bu kaseti yayınlaması için bir gazeteci arkadaşımıza para teklif edildi ve o arkadaş teklifi kabul etmedi; ‘bunda bir şey yok. Ben yayınlamam diye. Ama biri bunu yayınlıyor. Hangi amaçla yaptı bilmiyorum” diye konuştu.

Fidan, açıklaması sonrası gazetecilerin sorularına da açık ve net bir şekilde cevap verdi.