SPOR
Giriş Tarihi : 15-11-2019 09:35

Bakan Kasapoğlu: Amacımız 81 ilin spor turizminde haritasını çıkarmak

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "81 ilimizde her yere özgü potansiyel var. Amacımız 81 ilin spor turizminde haritasını çıkarmak" dedi.

Bakan Kasapoğlu: Amacımız 81 ilin spor turizminde haritasını çıkarmak

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Antalya'da katıldığı Türkiye Spor Turizmi Çalıştayı'nda gazetecilerle bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kasapoğlu, Antalya'da futbol kulüplerinin kamp aktivitelerinin yoğunlukla yapıldığını söyledi. Farklı bölgelerde de futbol turizmi için çalışmalar yapıldığına değinen Bakan Kasapoğlu, Türkiye'nin farklı bölgelerinde farklı branşların yapılabildiğini anlattı.

"TURİZMDE 700 DOLAR OLAN TURİST GETİRİSİ, SPOR TURİZMİNDE 1300 DOLAR'A YÜKSELİYOR."

Türkiye'nin her bölgesinin farklı branşta sporcu yetiştirme potansiyeli olduğuna dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, şunları söyledi: "Spor turizmi yıllardır var ama bunu yukarılara çıkaracağız. Turizmde 700 Dolar olan turist getirisi, spor turizminde 1300 Dolar'a yükseliyor. Pek çok alanda iddialıyız. Salon sporlarından ekstrem sporlara, futboldan basketbola, kış sporlarına kadar organizasyon yapmada ülkemiz çok başarılı. Bu konuda rakibimiz yok diyebiliriz. İstanbul'da Süper Kupa maçı yapıldı. Geçen hafta burada golf vardı. Marmaris'te ralli şampiyonası yapıldı. Maalesef gazete sayfalarında yeteri kadar yer alamayan pek çok organizasyon yapıyoruz. Bu konuları daha fazla halkımıza anlatmak gerektiğini düşünüyorum."

"AMACIMIZ 81 İLİN SPOR TURİZMİNDE HARİTASINI ÇIKARMAK"

Futbol turizminde kamp yapan kulüp sayısının arttığına dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, bu sene Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'na ivme kazandırmaya yönelik çalışma yaptıklarını söyledi. İllere göre spor branşlarının araştırılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, "81 ilimizde her yere özgü potansiyel var. Amacımız 81 ilin spor turizminde haritasını çıkarmak. Bu önemli bir başlangıç. Her türlü spor organizasyonunu başarıyla gerçekleştiriyoruz. Olimpiyat alan ülkelerdeki organizasyonu görüyoruz. Arada çok ciddi kalite farkı var. Objektif baktığımda bunu görüyorum. Otellerdeki konfor servis kalitesi bakıldığında ülkemizin sporla spor turizmiyle ilgili tüm bileşenlere ne kadar sahip olduğunu görüyoruz. Süreklilik arz eden strateji ve politikayla bu yola kendimizi adayalım" diye konuştu.

"TEMEL STRATEJİMİZDEN BİRİ SPOR KÜLTÜRÜ GÜÇLENDİRMEK"

Mahallelerde insanların evinden yürüyerek gidebileceği kolay ulaşımın sağlandığı yüzme havuzları yapmayı planladıklarını dile getiren Bakan Kasapoğlu, şunları söyledi: "Spor kültürü ne kadar güçlü olursa spor turizminde de başarının artacağına inayorum. Temel stratejimizden biri spor kültürü güçlendirmek. Tüm profiller yaşlı genç kadın erkek herkesi spora taşıyoruz. Spor seferberliği başlattık. Futbol, basketbolu önemsiyoruz, çalışıyoruz ama cimnastik gibi atletizm yüzme gibi temel disiplinleri de öne çıkarma adına ciddi adımlar attık. Kadın odaklı spor stratejisi geliştirdik. Sporun tabana yayılması noktasında toplumda en ana aktör kadındır. Temel felsefemiz 'sporun öncüsü kadınlar' diyoruz. Kadınları spora teşvik eden çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bundan sonraki hedefimiz mahallelere, insanların evinden yürüyerek gidebileceği günün her saati açık yüzme tesisleri yapmayı planlıyoruz. Batman ve Hakkari'ye havuz sözleşmesi yaptık. Bunu artıracağız. Gece gündüz açık olacak."

"AVRUPA'DA GENÇLİK VE SPOR ATAŞELİĞİ AÇACAĞIZ"

 

Bakan Kasapoğlu, üniversitelerdeki başarılı sporculara burs vermeye yönelik çalışma yaptıklarını söyledi. Yurtdışında spor ataşeliği oluşturacaklarını belirten Bakan Kasapoğlu, "Avrupa'da gençlik ve spor ataşeliği açacağız hem orada yaşayan genç sporculara destek hem de Türkiye'de spor turizmindeki çalışmaları orayla eşdeğer yürüteceğiz" dedi.

Bakan Kasapoğlu, bakanlığa sunulan proje sayısının 25 bine ulaştığını belirtti. Geçen yıl öğrencilerin, gençlerin 3 bin proje sunduğunu anlatan Bakan Kasapoğlu, bu sayıdaki artışın kendisini mutlu ettiğini belirtti. Öğrencilerin öğretmenleri yardımıyla, gençlerin de farklı konularda hazırladığı projelere desteğin artacağını aktaran Bakan Kasapoğlu, "Bu kadar başvuruya göre hem bütçeyi hem destek sayısını artıracağız. 2019 yılını gönüllülük yılı ilan ettik. Spordan, adalete kadar gönüllülük çalışması başlattık. Bu çalışmanın toplumda ciddi karşılığını gördük. Gönüllülük yılını 2020'ye uzatacağız. Destekleme yapılacak projelerde çevreden sağlığa, hayvan haklarına kadar her şey var. Türkiye'nin dört bir yanından proje geliştiriliyor. Proje desteği için 18 milyon bütçe ayırdık. Özellikle ilkokul öğrencilerinin heyecanı beni umutlandırıyor" diye konuştu.

"YARINKİ MAÇTA EURO 2020'NİN ANAHTARINI ALIP, ORADA DA İDDİALI OLACAĞIMIZI BELİRTMEK İSTİYORUM"

Bakan Kasapoğlu, Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın yarın oynayacağı İzlanda maçını değerlendirdi. İzlanda maçının çok önemli olduğunu anlatan Bakan Kasapoğlu, "Takımımızın performansı ortada, hocamızla güzel bir çizgi yakaladı. Yarınki maçta EURO 2020'nin anahtarını alıp, orada da iddialı olacağımızı belirtmek istiyorum. Ülkemiz zirveye oynayan ülke. Bu başarılar tek tük olmaktan öte her branşta süreklilik arz edecek. Sürekli başarı çıtasını daha yukarı çekeceğiz" dedi.

AHMET TEMURCİ: SPOR TURİZMİNİ GENELDE FUTBOL VE GOLFÜN DOMİNE EDİYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ahmet Temurci ise spor turizminin yaygınlaşması için çalışmalar yaptıklarını anlattı. Spor turizmini genelde futbol ve golfün domine ettiğine değinen Temurci, "Golf ve futbolun spor turizmi gelirinde oranı yüzde 90. Genel turizmde spor turizminin oranı yaklaşık yüzde 1,5- 2. Dünyada ise yaklaşık yüzde 10. Türkiye'de yüzde 10 değil" dedi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da Antalya'da 54 spor branşının her biri için kamp yapmaya yeterli tesis bulunduğunu ve uluslararası organizasyon sayısını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

'Spor Turizmi' başlığı altında 6 komisyon oluşturulan Türkiye Spor Turizmi Çalıştayı'nda spor ve turizm camialarının yanı sıra bakanlıklardan, belediyelerden, spor federasyonlarından, bilim insanlarından, sivil toplum kuruluşları gibi değişik alanlardan 160 katılımcının yer aldığı belirtildi. Çalıştayın kapanışında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporun birleştiren, dönüştüren, ülkeleri, insanları bir araya getiren özelliğe sahip olduğunu dile getirdi. Sporu tabana yayma, sporda performansı yüksek noktalara taşımayı hedeflediklerini dile getiren Bakan Kasapoğlu, gençlerin spora yönelmesi, spor kulüplerinin artarak lisanslı sporcu sayısının çoğalması ve spor turizminin gelişmesi için stratejik hamleleri çoğaltmak gerektiğini söyledi.

"ÇOK ÖNEMLİ SPOR POTANSİYELİNE SAHİBİZ"

Türkiye'nin modern tesislere sahip olduğunu ve önemli organizasyonlara ev sahipliği yaptığını aktaran Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"Ülkemiz iklim koşulları itibarıyla tüm spor branşları için elverişli bölgede. Bu bizim için çok önemli imkan. Coğrafi ve iklimsel özelliklerden dolayı çok önemli spor potansiyeline sahibiz. Hem yaz hem kış sporlarının icra edilebilmesi için deniz, dağ, orman su altı güzellikleri, kanyon, mağara gibi her türlü çeşitlilik olması ülkemizin zengin imkanlara sahip olduğunu gösteriyor. Sporcu kitlelerinin bulunduğu Avrupa ülkelerine yakınlık önemli bir imkan. Bunun yanında çok uygun kaliteli konaklama koşulları, tüm bileşenleri bir araya getirdiğimizde sadece birkaç alanda değil, ülkemizin pek çok branşıyla spor turizminde de sporda da marka ülke olması yönünde hiç bir engel yok."

Süreklilik arz eden gelişim stratejisi, güçlü tanıtım kampanyalarıyla spor olanaklarının dünyaya tanıtılması gerektiğini belirten Bakan Kasapoğlu, "Spor turizmi konusundaki perspektifimiz; uluslararası eksende tesisleri, imkanları, teknolojisiyle, iklimiyle ve coğrafyasıyla başarılar ortaya koyan Türkiye inşa etmek. Türkiye'nin spor turizminde de 'ben de varım' dediğini ve güçlü ayak izlerini hep birlikte görüyoruz" dedi.

"SPOR TURİZMİ HARİTASI OLUŞTURULACAK"

Spor turizminde 81 ili kapsayan yol haritası oluşturmayı amaçladıklarını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, "Bundan sonraki süreçte spor turizminin sınıflandırılmasına yönelik ülkemizin spor turizmi haritası oluşturulması sağlanacak. Özellikle spor turizmine yönelik acentelere özgü birtakım standardizasyon çalışması uluslararası kriterlere uygun olması için düzenleme yapılması için çalışmamız var. Sporun farklı dalları için uygun niteliklere sahip bölgelerin ve bu bölgelerin destinasyonlarının pilot projelerle planlanarak şekillendirilmesi lazım" diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, çalıştayda Türkiye'nin spor turizmi stratejisi ve eylem planı hazırlanmasının amaçlandığını söyledi. Bakanlık olarak spor ve turizmi birbirinin ikamesi olarak değil birbirini tamamladığı yönünde düşündüğünü anlatan Bakan Kasapoğlu, "Sadece birkaç alanda değil her alanda zirveye oynayan Türkiye var. Spor branşlarında da öyle diğer alanlarda da öyle. Ülkemizin kaynaklarını milletimizin sağduyusuyla yüksek hedefler gerçekleştirme sorumluluğumuz var. Bu inanç ve kararlılıkla daha çok çalışmak zorundayız" dedi.

ANTALYA'DA BİSİKLET TAKIMLARI KAMP MERKEZİ PLANI

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da Antalya'nın dünyada en önemli turizm destinasyonlarından biri olduğunu vurguladı. Türkiye'de turizmi 12 aya yayma, turizmi çeşitlendirme ve turizm pazarını genişletmenin tartışıldığını dile getiren Vali Karaloğlu, spor turizminin hem turizmin 12 aya yayılması konusunda hem de pazarın büyütülmesi bakımından çok önemli bir enstrüman olduğunu belirtti. Antalya'daki otellerde yaz aylarında doluluğa dikkati çeken Vali Karaloğlu, ekim ve nisan aylarındaki boş sezonda turizmi canlandıracak en önemli faktörün spor olduğunu söyledi. Vali Karaloğlu, Antalya'yı bisiklet takımlarının kamp merkezine dönüştürmeyi planladıklarını kaydetti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Antalya'da Kundu turizm merkezindeki bir otelde düzenlenen 17'nci Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi'nin açılış törenine katıldı. Spor Bilimleri Derneği tarafından 'Spor Bilimlerinde Kalite ve Akreditasyon' sloganıyla gerçekleştirilen kongrenin açılışında konuşan Dernek Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay, 16 Kasım'da sona erecek kongreye 11'i yabancı 36 konuşmacı ile 998 bilim insanının katıldığını söyledi.
Törende konuşan Bakan Kasapoğlu, sporun bireysel ve sosyal işlevlerinin ekonomiden sağlığa, medyaya kadar pek çok kesimi yakından ilgilendirdiğinden bahsetti. Spor yapıldığında hem ruhen hem bedenen sağlıklı olunduğuna dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, "Bu ülkelerin sağlık harcamalarını ilgilendiren konu. Ruhen sağlıklı olmak başta kişinin kendisi olmak üzere topluma direkt katkı sağlayan konu. Bizler spora fiziksel ve teknik bir konu olmaktan öte çok boyutlu bir şekilde ekonomisi, pazarlamasının içeren bütüncül yaklaşımla değerlendirmeliyiz. Çok önceleri ülkemizde bütün branşlarda sporcu yetiştirme olanakları yoktu. Başta tesis imkansızlıkları olmak üzere gençlerimizi toplumumuzun tüm yaş gruplarını spora yönlendirme konusunda imkansızlıklar vardı. Bunlar sportif anlamda ülkemizin elini kolunu bağlayan noktadaydı. Gelinen süreç itibariyle nicel noktada tesis itibariyle sıkıntımız yok" diye konuştu.
"SPOR HAYATIN DOĞAL BİR PARCASI OLMALI"
Sporun tabana yayılması ve her yaş grubunun spor yapması için çalışmalar yapıldığını dile getiren Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şunları söyledi: "Sporun boş zamanlarda yapılan bir faaliyet olduğu algısı halen maalesef yaygın. Sporu hayatın doğal akışında yemek yemek, çalışmak gibi günün bir parçası haline getirmemiz lazım. Sporda başarının, spor ülkesi olmanın ve spor turizminde başarının yolu buradan geçiyor. Bu konu ailede başlıyor. Anne, baba başta olmak üzere öğretmenlerimiz okul öncesinden itibaren sporu aşılamalı, takibini de yapmalı. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde ilkokul 3 ve 4'üncü sınıfta eğitim gören 1 milyon 200 bin öğrencinin yetenek taramasını gerçekleştirdik."
"SPOR MU, EĞİTİM Mİ İKİLEMİ"
Türkiye'de sporcu yetiştiren antrenör sayısını ve kalitesini artırmak gerektiğini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, yüzme bilen insan sayısının da çoğalması için yapılan çalışmaların önemini vurguladı. Spor yapan toplum amaçladıklarını belirten Bakan Kasapoğlu, "Eğitim mi spor mu ikileminde kalan sporcularımız var. Belli bir yıl emek sarf ediyor, ter döküyor, öyle bir sürece geliyor ki, eğitime mi spora mı devam edeyim diye ikileme düşüyor. Eğitime devam ettiğinde spor arka planda kalıyor. Spora devam ettiğinde eğitim kalıyor. Bu ikilemden kurtulmak için üniversite camiasıyla önemli işbirliği içindeyiz. Bu çalışmaların sonuna çok yakınız" dedi.
MARKA ÜLKE OLACAĞIZ
Türk bayrağını başarıyla dünyanın dört bir yanında göndere çeken sporcularla gurur duyduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, "Marka ülke olacağız. Türkiye'nin her alanda her alanda sağlıktan, ekonomiye, teknolojiye, spora kadar marka ülke olmaması için sebep yok. Gençliğimiz, imkanlarımız var. Bayrağımızı dünyanın dört bir tarafında göndere çektiren sporcularımızın başarıları, bizim en önemli sevinç kaynaklarımızdan biri. Bu başarıları artıracağız. Yarınların Türkiye'sini şekillendirecek gençlerimizde bu potansiyeli görüyorum" diye konuştu.
"YARIN İNŞALLAH İZLANDA'YA DERSİNİ SAHADA CENTİLMENCE VERECEĞİZ"
Türkiye A Milli Futbol Takımının yarın İzlanda ile oynayacağı maçı da hatırlatan Bakan Kasapoğlu, "Yarın milli takımımızın Euro 2020 yolunda önemli İzlanda maçı var. Fransa'yı, ülkemizde mağlup ettik, bu ilkti. Yarın İnşallah İzlanda'ya dersini sahada centilmence verdikten sonra Euro 2020'de bizi çok güzel süreç bekliyor" dedi.
Bakan Kasapoğlu, konuşmasının ardından Spor Bilimleri Derneği'nin eski başkanlarından Prof. Dr. Sedat Muratlı'ya Türk sporuna hizmetinden dolayı onur plaketi verdi. Kongrenin açılış töreni mehteran takımının gösterisiyle sona erdi.

(DHA)