EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-06-2020 13:23   Güncelleme : 21-06-2020 13:23

Bakan Ersoy’dan restoran ve kafelere kredi müjdesi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, işletme belgeli restoran ve kafeler için Ziraat Bankası ile yapılan işbirliği kapsamında, 1 milyon liradan 20 milyon liraya kadar, 36 ay vadeli, yüzde 7.5 faizli, 6 aya kadar ödemesiz çok cazip kredi imkanının pazartesi günü itibarıyla hayata geçirileceğini açıkladı.

Bakan Ersoy’dan restoran ve kafelere kredi müjdesi

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin tanıtım programında kullanılan ‘Yeniden Keşfet’ sloganıyla, koronavirüs mücadelesindeki normalleşme sürecindeki Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı bilgilendirme programı kapsamında, 50 ülkenin büyükelçisi, uluslararası ve ulusal basın mensuplarıyla Antalya’da buluştu. İki gün devam edecek tanıtım etkinliğinde büyükelçiler ile yabancı gazeteciler, uçaklar, havalimanı, oteller, sahiller, havuzlar gibi tatil sürecindeki tüm aşamaları yerinde görüp deneyimliyor. Lara Barut Hotel’deki buluşmaya Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ve turizm sektörünün temsilcileri de katıldı.

Toplantıda bir müjdesi olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, işletme belgeli restoran ve kafeler için Ziraat Bankası ile yapılan işbirliği kapsamında 1 milyon liradan 20 milyon liraya kadar, 36 ay vadeli, yüzde 7.5 faizli, 6 aya kadar ödemesiz çok cazip kredi imkanının pazartesi günü itibarıyla hayata geçirileceğini açıkladı. Bakan Ersoy, “Belirli limitler 3 milyona kadar cironuz varsa 1 milyon, 125 milyon üzeri cironuz varsa 20 milyon kullanabiliyorsunuz. Pazartesiden itibaren Ziraat Bankası şubelerine başvurduktan sonra bundan yararlanabilecekler. İki kriter var, Turizm Bakanlığından işletme belgeleri olacak, ikincisi Ziraat Bankası'na üye iş yerleri olması lazım. Bu iki kriteri yerine getirdikleri zaman bundan yararlanabilirler" diye konuştu.

132 TEMEL KRİTER

Antalya'nın, Türkiye'nin turizm başkenti olduğunu belirten Bakan Ersoy, ilk vakanın 11 Mart'ta görüldüğünü, iki ayda Türkiye'nin koronaya karşı önemli başarı kaydettiğini söyledi. 1 Haziran'dan itibaren Türkiye'nin normalleşme sürecine başladığını ve bir sertifikasyon programı başlattıklarını belirten Bakan Ersoy, “Sertifikasyon programı kapsamında havalimanlarında uçaklar, ulaşım araçları, konaklama tesisleri ve restoranları belgelendiriyoruz. Özellikle konaklama tesisleri ve restoranlar için oldukça kapsamlı kurallarımız mevcut ve 140'dan fazla kriter mevcut. Bunların yanı sıra farklı kriterler de var temel kriter sayısı 132" dedi.

500'DEN FAZLA BAŞVURU

Bu otel ve restoranlar için özellikle AB'den uluslararası şirketlerle çalışıldığını dile getiren Ersoy, “Eğer bir otel hazırsa sertifikasını almak istiyorsa, otele gidilerek kural listesi hazırlanıyor ve bütün aşamalarda bu listeye uyuyorsa kontrol edildiği işareti konularak bir logo veriliyor ve bu logo otel kapısına da konuluyor. Ayrıca karekod veriliyor ve ilgili otelle ilgili tüm detaylı raporlar görülebiliyor. Bu gönüllülük bazlı bir program, bir web sitemiz var ve tga.gov.tr'de yer alıyor. Bütün otel ve restoranlar görülebilir. Türkiye'deki tüm tur operatörleri, bu sertifikalı otelleri listesine koymaya başladı. 500'den fazla otel başvurdu ve 1 ay içinde 2 bine ulaşmasını düşünüyoruz" diye konuştu.

37.8 DERECE ÜSTÜNE HAVALİMANINDA TEST

Havalimanlarında, yolcu uçaktan indikten itibaren önce vücut sıcaklığının ölçüldüğünü, 37.8 derecenin üzerinde ve başka bir semptomu varsa hemen ücretsiz bir test yapıldığını kaydeden Bakan Ersoy, “Test sonucu negatif ise problem yok, pozitif ise konuğu hemen hastaneye gönderiyoruz. Doktorlar bu konuğumuzun hastanede kalıp kalmamasına karar veriyor. Eğer çok kritik değilse otele gönderilebiliyor. Pozitif vakalar için otellerde izole odalar ya da bloklar olacak. Apartman dairesi gibi her otelde olacak ve konuklarımız bu odalarda kalabilir" dedi.

POZİTİFLİ TURİST GERİ GÖNDERİLMEYECEK

Belki tedavinin 2 hafta sürebileceğini, ama bu durumda ekstra günler için otellerin ücretsiz hizmet sunacağını belirten Bakan Ersoy, “Tur operatörlerine de bununla ilgili ücretsiz verebileceklerine dair yazı gönderilecek. Testi pozitif çıkanlar ne olacak sorusunun cevabı işte bu, herhangi bir şekilde geri gönderilmeyecek. Aynı prosedür transit yolcular için de geçerli. Bütün turistik havalimanlarımızda test merkezleri var. Hazır, henüz faaliyete başlamadı, çünkü uluslararası trafik henüz değil ama 2-3 gün içinde faaliyete geçecek. Test merkezleri öncelikle Antalya ve İstanbul'da faaliyete geçecek. Ardından Dalaman, Bodrum ve diğer turistik merkezlerin havalimanlarında faaliyete geçecek. Aynı zamanda Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarında olacak" diye konuştu.

SİGORTA SİSTEMİ

Bir sigorta sistemi olduğundan da bahseden Bakan Ersoy, 1 Temmuz'da başlayacağını kaydetti. İnternet üzerinden satışlarının başladığını belirten Ersoy, tur operatörlerinin talep etmesi halinde link gönderileceğini açıkladı. Sigorta sisteminde fiyatların pakete göre 15 Euro'dan 30 bin Euro'ya kadar değiştiğini anlatan Bakan Ersoy, “Testi pozitif çıkanların tıbbi tedavisi, bireylerin rızası olmadan yapılmayacak. Eğer bir yabancı turist iseniz, öncelikle tedavi prosedürü ve kullanılacak ilaçlar anlatılacak. Eğer kabul edilirse tedavi uygulanacak" dedi.

TURİSTİK İLLERDE VAKA SAYISI ÇOK AZ

Vaka sayıları açısından turistik iller Antalya, Aydın ve Muğla'da rakamların çok düşük olduğundan da bahseden ve toplam rakamları da açıklayan Bakan Ersoy, nüfusu 2.4 milyon Antalya'da 1 Mart'tan bugüne toplam vaka sayısının 472, 1.1 milyon nüfuslu Aydın'da 238, 1 milyon nüfuslu Muğla'da toplam 298 vaka olduğunu açıkladı. Bu üç ilde günlük yeni vaka sayısının da 2-3 olduğunu belirten Ersoy, “Yani vaka sayısı çok az" dedi.

'TÜRKİYE SİZLER İÇİN HAZIR'

Toplantıda Türkiye'nin turistik merkezlerinin tanıtım filmi de gösterildi. 'Türkiye sizler için hazır, denizimiz hazır, gökyüzü hazır, doğa hazır, tarih yanı başımızda ve güvenliğiniz için Türkiye bütün tedbirleri sizler için aldı. Rahatlamak için Türkiye'nin mavisi, yeniden toparlanmak için Türkiye'nin yeşili, yeniden kazanmak için Türkiye'nin kahverengileri. Rahatla, toparla ve yeniden kendine gel yeniden Türkiye' sloganları kullanıldı.

‘BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE TRAFİĞİN BÜTÜN ÜLKELERLE AÇILACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Antalya'da Güvenli Turizm Sertifikası Programı kapsamında 51 ülkenin büyükelçisi ve özellikle Avrupa'dan uluslararası basın temsilcilerinin katıldığı tanıtım programı kapsamında ve uluslararası turizm hareketliliğiyle ilgili genel değerlendirmede bulundu. Uluslararası hava trafiğini tekrar başlatabilmek açısından bir program dahilinde aşamalı faaliyetler gerçekleştirildiğini belirten Bakan Ersoy, “Bunlardan sonuncusu da yoğun olarak turist trafiği sağlayan ülkelerin büyükelçileriyle Türkiye'nin 1 Haziran itibarıyla hayata geçirdiği Sağlıklı Turizm Sertifikası'nın tanıtımı için Antalya daveti oldu. Bu bağlamda hem sertifikasyonun uygulamalarını yerinde deneyimleme şansına sahip oldular hem de önlemlerin gerçekten ne kadar düzenli şekilde çalıştığını görme fırsatı buldular" dedi.
Konuştuğu büyükelçilerin çoğunlukla beklentilerin çok üzerinde sertifikasyon programıyla karşılaştıklarını anlatan Bakan Ersoy, “Özellikle yabancı basın mensupları da kendi ülkeleriyle de bu sertifikasyon programının detaylarının paylaşılmasını, bu tarz önlemler ve denetimlerin yapılmasını istiyor. Zaten biz bu programı özellikle uluslararası sertifikasyon firmalarını da dahil etmiştik. 50'den fazla ülkede örgütlü firmalar. Bu firmalarla bağlantıya geçerlerse programın detaylarını alabilirler" diye konuştu.
'SERVİS VE HİJYEN STANDARTLARININ AŞAMALI YÜKSELTİLMESİ GEREK'
Sertifikasyon programının pandemi gerekçesiyle başladığı ve 132 ana kuraldan oluştuğunu söyleyen Ersoy, “Pandemiden sonra da bazı kurallar çıkartılarak veya bazı yeni kurallar eklenerek bu sertifikasyon programını bakanlık olarak devam ettirmek istiyoruz. Çünkü Türkiye'nin 2023 hedefleri içerisinde öncelikle nitelikli turizm olacak ve nitelikli turist için de servis ve hijyen standartlarının her yıl aşamalı yükseltilmesi gerekiyor. Bu bağlamda sertifikasyon programı en tutarlı ve kontrollü şekilde bu hedeflerimize ulaşmamız için gerekli olan sonucu sağlıyor" dedi.
Turistlere uygulanacak sigorta sisteminin çok basit ve Avrupa'daki emsalleriyle karşılaştırılınca oldukça cazip olduğunu kaydeden Ersoy, “2 bin euro ile 7 bin euro arasında limitleri var. Çok düşük bir sigorta paketi de alabilirsiniz 13-15 euro gibi. Birazcık daha yükseltip 23 euroluk bir sigorta için 7 bin euroya kadarki haftalık konaklamalar için tedavi limit sigortası yaptırabilirsiniz. Bu sigortanın sebebi bazı ülkelerin sigortaları pandemide geçerli olmuyor. Bizde en ufak bir risk almasın, diye internet üzerinden rahatlıkla satılabilecek" diye konuştu.
1 TEMMUZ'DA ERİŞİME AÇILACAK
Türkiye'yi yoğun satan tur operatörleri veya seyahat acentelerinin sistemlerine link vererek çok rahat bir şekilde sigorta erişimlerinin 1 Temmuz itibarıyla sağlanacağını söyleyen Ersoy, “Bakanlık ve TGA sitelerinden de erişilebilecek. Zaten Türkiye'de herhangi bir devlet hastanesine gittiğinizde öncelikle sizi kabul ediyorlar ve tedavi sürecinizi başlatıyorlar. Sonrasında ödeme şartları ve koşulları konuşuluyor. Ama zaten bir ülkeye gelen bir turist açısından 13-23 euro arasında bir sigorta limiti hiçbir şey değil, bir öğle yemeği fiyatı gibi düşünebilirsiniz. O yüzden bu sorunu rahatlıkla çözdük diyebilirim" dedi.
2021'E ERKEN REZERVASYONLAR BAŞLADI
Almanya'nın seyahat uyarısının politik veya ekonomik gerekçelerle olabileceğine dikkat çeken Ersoy, “Koronavirüs ikinci dalgası ekovirüs şeklinde geliyor ve o yüzden her ülke kendince bazı önlemler almak istiyor. Avrupa ülkeleri de sonuçta paranın Avrupa sınırları içinde kalması için bir önlem almış olabilir. Bunu dolaylı bir şekilde yapıyor, açıkça söyleyemiyor olabilirler. Ama Avrupa ülkelerinin halkları özellikle Türkiye'deki tatili çok özledi. Bize gelen talepler ve Türkiye'ye gelme isteklerinden çok net belli oluyor. Şu anda 2021 için erken rezervasyon çok daha erken başladı. 2020'de tatile çıkmaktan vazgeçen birçok turist şimdiden 2021 için Türkiye'ye erken rezervasyon yaptırmaya başladı" diye konuştu.
'1 HAFTA 10 GÜN İÇİNDE ÖNEMLİ GELİŞMELER OLACAK'
Avrupa ülkeleriyle görüşmelerin sürdüğünü, birçoğunun da zaten hava trafiğini yavaş yavaş açmaya başladığını kaydeden Bakan Ersoy, “Özellikle tarifeli seferler açılmaya başladı. 1 hafta 10 gün içinde çok önemli gelişmeler olacağını düşünüyorum. Aşamalı bir şekilde açılır, diye düşünüyorum. Ama biz yaptığımız çalışmaların etkinliklerini bizzat yerinde görmeleri için büyükelçilerini ve Avrupa basınını da ülkemize davet ettik. Buradaki en büyük amacımız Avrupa'yla kıyaslandığı, karşılaştırıldığında Türkiye'deki standartların, tedbirlerin en üst seviyede olduğunu, hatta birçok Avrupa ülkesiyle karşılaştırılamayacak kadar iyi olduğunu göstermek için yaptık bu etkinliği. Onlar da söylüyor, beklentilerinin çok üzerinde bir sistemle karşılaştık diye. Sonuçta birkaç hafta içinde trafiğin bütün ülkelerle başlayacağını düşünüyorum" dedi.
'VAKA SAYILARI DÜNYA ORTALAMASININ ÇOK ALTINDA'
Turizm destinasyonları Antalya, Muğla ve Aydın gibi illerde vaka sayılarının dünya ortalamasının çok altında olduğunu da belirten Ersoy, “Avrupa ortalamasını hiç tartışmıyorum bile. Antalya'da toplam vaka sayısı 500'ün, Muğla ve Aydın'da 300'ün altında. Günlük vaka sayıları Ege'de 3, Antalya'da 5 civarında. Hastane altyapımız da çok iyi ve hastanelerimiz de boşaldı. Ortada bir vaka da kalmadı. O yüzden gerçekleri herkes görecek veya görmezlikten gelemeyecek. Turizm hareketleri başladı. Kastımız sadece kıyı turizmi değil. Karadeniz'de Trabzon'da da çok düşük, İç Anadolu ve kampanyada zaten iç turizm başladı. Haziran, temmuz, ağustos denilince deniz, kum, güneş akla geliyor. Özellikle butik otellerde hafta sonları çok ciddi doluluklar görüyoruz. İç hareketlilik başladı ve dışarıdaki hareketliliğin de başlatılmasıyla turizm potansiyellerini tekrar hayata geçirmek" diye konuştu.
'OTELLERİN YÜZDE 50'Sİ AÇILIRSA BAŞARI
Hedeflerle ilgili rakam konusunda, 1 hafta, 10 gün sonra uluslararası trafiğin ülke bazında netleşeceğini kaydeden Ersoy, “Gerçekleştikten sonra daha gerçekçi rakamlar verilir ama görünen köy de kılavuz istemiyor. Sonuç olarak bu sene ille bir başarı ölçütü yapacaksak mevcut otellerimizin yarısını hayata geçirebilirsek başarılı bir sonuç elde etmiş oluruz. Zaten bu sene kimsenin ne rakam ne maliyete takıldığını da düşünmüyorum. Bu sene önemli olan hareketi tekrar başlatabilmek, personelin bir kısmını tekrar istihdama alabilmek, en azından 2021 erken rezervasyonları şimdiden başladığı ve veriler de çok iyi gittiği için 2021 için hızlı bir düzeltme olacağını Türkiye açısından düşünüyorum" dedi.
'AÇIK BÜFE DEVAM EDİYOR, BAZI DÜZENLEMELER YAPILDI'
Otellerde yeni süreçte her şey dahil ve açık büfe sistemin devam edeceğini; ancak bazı düzenlemeler yapıldığını dile getiren Bakan Ersoy, şöyle konuştu:
“Eskiden açık büfeden siz kendiniz alıyordunuz, büfe aynı zenginliğiyle ve yoğunluğuyla duruyor. Şimdi bir camekanın arkasında duruyor ve aşçı sizin istediğiniz kadar tabağınıza koyuyor. Tek değişen bu, sunum şekli değişti, başka bir şey değişmedi. Özellikle o yüzden bu kadar yabancı misafiri Antalya'ya davet ettik. Artı alakart servislerinin artması da aslında kaliteli turizm açısından bir niteliktir. Herhangi bir fiyat farkı ödemeden bu servisi almak da turistler açısından bir avantaj. Normalde alakart servisler de ekstra fark ödemeniz gerekiyordu. Şimdi Covid sebebiyle otelci arkadaşlarımız bunların maliyetlerini üstleniyor ve herhangi bir fiyat farkı artışı yapmadan bu servisi yapmaya başladı."

(DHA)