YAŞAM
Giriş Tarihi : 11-11-2020 15:38   Güncelleme : 11-11-2020 16:17

Bahşi’den soru önergesi

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Bahşi, önergesinde “Aşıyı ithal ettiğimiz bu dönemde Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’ni tekrar açmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Bahşi’den soru önergesi

Şüheda PARTAL

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Bahşi önergesinde; “Coronavirüs salgınından korunmanın yolu aşının bir an önce üretilmesinden geçmektedir. Bu salgın, donanımlı, tedavi edici kurumların ve hizmetlerin yanında gelişmiş teşhis ve güvenilir biyolojik ürünlerin üretilmesi için büyük ve köklü kurumlara ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Ancak yerli ve milli olan, halkın sağlığının korunması amacıyla, temel laboratuvar hizmetlerinin yürütülmesi için 27 Mayıs 1928’de Ankara’da kurulan Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi 2011 yılında kapatılmıştır” dedi.

Bahşi önergesinde, “Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nin kapatılmasından sonra, üretimi yapılamayan sağlık ürünlerini ülkemizde üreten başka bir kurum var mıdır? Covid-19 salgınıyla mücadele noktasında aşı geliştirme çalışmaları hangi aşamadadır? Bu yıl için 1 milyon 350 bin grip aşısının tedarik edildiği söylenmektedir. Ülkemizin ihtiyacı olan grip aşısı kaç dozdur? 1 milyonda fazla riskli sağlık çalışanımızın olduğu, 9 milyon civarında 65 yaş üstü yaşlımız olduğu bir yerde neden bu kadar az aşı tedarik edilmiştir? Almanya ve İngiltere 30 milyon doz, İran 7,5 milyon doz grip aşısı anlaşması yapmışken Türkiye neden 1,3 milyon doz tedarik etmiştir? Aşıyı ithal ettiğimiz bu dönemde Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezini tekrar açmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.