YAŞAM
Giriş Tarihi : 31-01-2020 17:36   Güncelleme : 31-01-2020 17:37

Bahşi’den iki soru önergesi

İYİ Parti Antalya Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun Bahşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na verdiği iki soru önergesinde, Türk Kızılay Derneği’ne yapılan bağışın neden Ensar Vakfı’na aktarıldığını ve Elazığ depremi sonrası oluşan hasarlı veya yıkılan konut ve işyeri sahiplerine ödenecek toplam Zorunlu Deprem Sigortası pirim tutarının ne kadar olduğunu sordu.

Bahşi’den iki soru önergesi

Şüheda PARTAL

İYİ Parti Antalya Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun Bahşi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un cevaplaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na 2 yazı soru önergesi verdi. Bahşi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması isteğiyle verdiği önergesinde, “Başkentgaz tarafından Türkiye Kızılay Derneğine 27.12.2017 tarihinde 8.000.000 USD bağış aktarıldığı ve bu bağış tutarının 75.000 USD’lık kısmının derneğin faaliyetlerinde, geri kalan 7.925.000 USD’nin ise Türkiye Kızılay Derneği ile Ensar Vakfı arasında yapılan protokolle yapılacak yurt inşaatında kullanılmak üzere Ensar Vakfı hesaplarına aktarıldığı bilgisi gelmiştir” dedi.

Bahşi, “Buna göre; bu bilgi doğru mudur? Doğru ise toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi önemli görevler üstlenen Türk Kızılay Derneğine yapılan bağış neden Ensar Vakfına aktarılmıştır? Başkentgaz bağışı neden doğrudan Ensar Vakfına değil de Kızılay aracılığıyla yapmıştır? Bugüne kadar Kızılay Derneği yöneticileri hakkında Görevi Kötüye Kullanma, yolsuzluk ve usulsüzlükten açılmış dava var mıdır?” diye sordu.

ZORUNLU DEPREM SİGORTA PİRİMİ TUTARI NE KADARDIR?

Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılması isteğiyle verdiği diğer önergesinde ise, “Bilindiği üzere, meydana gelebilecek olası deprem afetleri sonucu, bina maliklerinin veya intifa hakkı sahiplerinin, uğrayacakları maddi zararlarının karşılanması amacıyla, Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmalarına ilişkin usul ve esaslar, 587 sayılı KHK ile Bakanlar Kurulu’nca 25.11.1999 tarihinde kararlaştırılmış ve 27 Aralık 1999 tarihinde 23919 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Olası bir deprem afeti sonucu bina maliklerinin veya intifa hakkı sahiplerinin, binaların zayii veya hasarlanması nedeniyle uğrayacakları maddi zararlarının karşılanması teminat altına alınmıştır. Yine aynı KHK’nin 9 uncu maddesinde; cari bir zorunlu deprem sigortası bulunmayanlar, bu sigorta kapsamında karşılanacak zararlar için doğal afetlerle ilgili mevzuat çerçevesinde hak sahibi olamayacağı belirtilmiştir” dedi.

Bahşi, “Bu kapsamda; Türkiye’ de zorunlu deprem sigortası bulunan konut ve işyeri sayısı kaçtır? Elazığ ve Malatya illerimizde zorunlu deprem sigortası bulunan konut ve işyeri sayısı kaçtır? Deprem sonrası hasar tespiti yapılan ve ödeme yapılacak konut ve işyeri sayısı kaçtır? Elazığ depremi sonrası oluşan hasarlı veya yıkılan konut ve işyeri sahiplerine ödenecek toplam Zorunlu Deprem Sigorta Pirimi tutarı ne kadardır?” diye sordu.