SİYASET
Giriş Tarihi : 17-05-2020 15:08   Güncelleme : 17-05-2020 15:08

Bahşi: Israrınızın sebebi nedir?

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, gazetemizin gündeme getirdiği Kemer’in Göynük Mahallesi’nde 2 beş yıldızlı otelin arasında yer alan ve uzun yıllardır Yalın ailesinin yaşadığı bir kısmı tapulu, bir kısmı müracaatı yapılıp parası yatırılan 2B alanıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Bahşi önergesinde, “Mahkeme, imar ve şehircilik ilkelerine aykırı olarak yapılan plan için iptal kararı vermesine rağmen ısrarınızın sebebi nedir?” diye sordu.

Bahşi: Israrınızın sebebi nedir?

Maksut TEMİZEL

Gazetemizin nisan ayında gündeme getirdiği Kemer’in Göynük Mahallesi’ndeki 2B alanı TBMM gündemine taşındı. Göynük Mahallesi’nde 2 beş yıldızlı otelin arasında bulunan ve portakal ağaçlarının bulunduğu bir kısmı tapulu, bir kısmı müracaatı yapılıp parası yatırılan 2B statüsünde bulunan alan, Kültür ve Turizm Bakanlığınca imar değişikli yapılarak tahsis alanına çevrilmişti. Alanda uzun yıllardır yaşayan ev ve işyerleri bulunan Yalın ailesi ise yapılan değişikliklere itiraz ederek Antalya 5. İdare Mahkemesi’ne başvurmuş, mahkeme yapılan inceleme sonrası imar planlarını iptal etmişti. İptal kararına rağmen bakanlık Yalın ailesine yazı göndererek alanın tahliyesini istemişti.

BAHŞİ’DEN SORU ÖNERGESİ

Gazetemizin gündeme getirerek manşetten yer verdiği haber sonrası konu TBMM gündemine taşındı. İYİ Parti Antalya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun Bahşi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Göynük Mahallesi’nde yer alan 2B alanının İmar Planı değişikliği yapılarak vatandaşın elinden alınmaya çalışıldığını belirten Bahşi, önergesinde, “Göynük Mahallesi’nde 2 beş yıldızlı otelin arasında bulunan ve portakal ağaçlarının bulunduğu 2B alanı, Bakanlığınızca imar değişikli yapılarak otel tahsis alanına çevrilmiştir. Alanda uzun yıllardır yaşayan ve işyerleri bulunan aile yapılan değişikliklere itiraz ederek Antalya 5. İdare Mahkemesi’ne başvurmuş ve Mahkeme yapılan inceleme sonrası imar planlarını iptal etmiştir. Ancak mahkemece alınan iptal kararına rağmen aileye, yıllardır vergisini ödedikleri alanının boşaltması için Kemer Kaymakamlığı’nca tahliye yazısı gönderilmiştir” dedi.

‘RANT İDDİALARINI GÜNDEME GETİRMEKTEDİR’

Bahşi önergesinde ayrıca, “Antalya ili Tekirova, Çamyuva ve Göynük ilçelerinde sahile yakın arazilerde imar değişikliği yapılarak Otel Alanı’na çevrilmesi hangi planlama esasları, şehircilik ilkeleri ve kamu yararına uygundur? Mahkeme, imar ve şehircilik ilkelerine aykırı olarak yapılan plan için iptal kararı vermesine rağmen ısrarınızın sebebi nedir? Bir kısmı tapulu, bir kısmı müracaatı yapılıp parası yatırılan 2B statüsünde olan arazilerin 2B statüsünden çıkartılarak tahsis alanına çevrilmesi rant iddialarını gündeme getirmektedir. Bu konuda ne düşünmektesiniz?” diye sordu.