TURİZM
Giriş Tarihi : 15-01-2020 10:30

Ayışığı’nda ilginç uygulama

Kemer’de yaz sezonunda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Ayışığı Parkı’ndaki işletmeciler geçtiğimiz yıl uygulanan gece saat 24.00’den sonra canlı müzik yasağı nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Önceki yıllarda böyle bir uygulamayla karşılaşmadıklarını ve bu yaz sezonunda da yaşanmamasını isteyen işletmeler, yetkililerden çözüm bekliyor. Canlı müzik yayını yapılacak zaman dilimlerinin yetkililer tarafından tekrar düzenlenebileceğine dikkat çeken Ayışığı Parkı Genel Müdürü Necdet Tansel Akşit, “İşletmeci diğer arkadaşlarımızla birlikte belediyemize ve kaymakamlığımıza başvuruda bulunduk. Bu yaz sezonunda bu tip bir durumun yaşanmamasını bekliyoruz” dedi.

Ayışığı’nda ilginç uygulama

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’in gözde mekanlarından Ayışığı Parkı, her yıl Antalyalılar başta olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Gündüz denizin tadını çıkaran misafirler gece ise canlı müzik eşliğinde manzaranın tadını çıkarıyor. Ancak geçtiğimiz yıl uygulanan 24:00-07:00 saatleri arasındaki müzik yasağı ile işletmeler sıkıntı yaşıyorlar. Canlı müzik nedeniyle misafirlerin tercih ettiği Ayışığı Parkı, canlı müziğin sona ermesiyle karanlığa bürünüyor. Gelen müşterilerinde bu durumdan rahatsız olduğunu dile getiren işletmeciler, özellikle yabancı turistlere bu konuyu izah edemediklerini söylediler.

‘YENİDEN DÜZENLENEBİLİR’

Ayışığı Parkı Genel Müdürü Necdet Tansel Akşit, konu ile ilgili resmi kurumlardan yazılı bildirgeler gelmesine karşın, 04.06.2010 tarihinde ve 27601 sayılı resmi gazetenin 24. maddesinde canlı müzikle ile ilgili yapılacak kurallar ve saat zamanlamaları çok açık bir şekilde belirtildiğini söyledi. Ancak yine 2010 yılında yapılan bir değişiklik olduğuna dikkat çeken Akşit, “Biz bu konuyla ilgili geçtiğimiz yıl haziran ayında bayramdan hemen sonra belediyemiz ve hatta kaymakamlığımıza yazılı olarak başvuruda bulunduk. Değişmeyen kısım derki; ‘çok hassas ve hassas kullanımların bulunduğu alanlarda faaliyet gösteren açık ve yarı açık eğlence yerlerinde 24:00-07:00 saatleri arasında canlı müzik yapılması yasaktır’ nettir, bu daha önceki değişenle değişmeyen arasında fark yoktur. Ancak daha sonra eklenen cümle şudur: ‘Yörenin özelliğine bağlı olarak gerekli görülmesi halinde canlı müzik yayını yapılacak zaman dilimleri İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile yeniden düzenlenebilir.’ diye maddeye yasaya ekleme yapılmıştır” dedi.

‘YASAKLARIN KALDIRILMASINI BEKLİYORUZ’

1987 yılından bugüne Turizm İşletme Belgesi bulunan ve Milli Park statüsünde olan Ayışığı Parkı’nın içerisinde onlarca işletme barındırdığını belirten Akşit, “19-20 yıldır da bu yasa çıkmadan bile bu şekilde turizme katkı olarak değerlendirilmiştir. Arzumuz çok değerli marka işletmecilerimizle beraber biz bunu belediyemize sunduk, konu ile ilgili kaymakamımıza da bilgi verdik, kendisi de ilgileneceğini bize iletti. İnşallah bu yaz sezonunda bu tip bir durumun yaşanmamasını bekliyoruz dedi.”

 

 

KILINÇ: HADİ EVİNİZE DER GİBİ BİR MESAJ OLUYOR

 

Ayışığı Parkı’nda 13 yıldır hizmet veren Dakapo Beach Club işletme sahibi Abdullah Kılınç,

Canlı müziğin gece 24.00’de kapatılması ile ilgili ilk defa geçtiğimiz yıl yaz sezonunda karşılaştıklarını söyledi. Bu durumdan dolayı gelen müşterilerinin de oldukça rahatsız olduğuna değinen Kılınç, “Malum yaz aylarında hava saat 21:00 gibi kararıyor, insanların yemek yiyip müzik dinlemeye gelmesi 22.00-23.00 saatlerini buluyor, 1 saat oturduktan sonrada müzik kapanıyor, bu da insanları oldukça rahatsız ediyor. Bugün gece en kötü çorbacıya gitseniz bile müzik yayını oluyor. Bizim burada ise müzik tamamen kesilip insanlara Antalya’dan ya da diğer ilçelerden niye geldin hadi evinize der gibi bir mesaj oluyor. Bu durum turizm şehrine elbette yakışmıyor. 13 yıllık tarihimiz boyunca hiçbir otel ya da işletmeden müzik sesi konusunda şikayet almış değiliz. Bu yıl yaz sezonunda yetkililerin bu işi çözeceğine inanıyoruz” dedi.

BATİHAN: KEMER 7-24 YAŞAMASI GEREKEN BİR ŞEHİR

Meder Resort Otel Genel Müdürü ve Robert’s Cafe işletme Müdürü Murat Batihan ise, “Kemer’de gece saat 24.00’dan sonra müziğin kapatılmasını doğru bulmuyorum. Çünkü o saatten sonra herhangi bir aktiviteniz kalmıyor, insanların gidip rahatça canlı müzik dinleyebileceği bir mekanda olmuyor. Yani yaz sezonunda gece saat 24.00 değil de saat 02.00 gibi olması daha iyi olur diye düşünüyorum. Misafirlerimiz buraya gelip canlı müzik istiyor, ancak bu anlamda bunu sunamıyoruz. Kemer yaşayan bir şehir, yaz aylarında 7-24 yaşaması gereken bir şehir. Yetkililerimizden çözüm bulmalarını istiyoruz” diye konuştu.

ARSLAN: RAHAT BİR SEZON GEÇİRMEK İSTİYORUZ

Nayla Kafe işletmecisi Metin Arslan da geçtiğimiz yıl canlı müzik nedeniyle çok sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Kemer’e yaz aylarında çok yoğun bir şekilde turist akını var. İşletmeciler olarak bizim müzik sorunumuz var. Daha önce böyle bir sorunumuz yoktu, fakat yeni çıkan kanunlara göre açık havalarda canlı müzik yapılmıyor. 2019 yılında bunun çok sıkıntısını çektik. Gece saat 24.00’de müziğimiz kapanıyor. 2020 yılı yaz sezonunda bunun tekrarlanmamasını istiyoruz. Rahat bir sezon geçirmek istiyoruz. Buradaki işletmeciler bu yüzden zor durumda kalıyor. Müziğin 24.00’de değil de en az gece saat 02.00’da kapatılmasını istiyoruz. Bu sebeple yetkilerden bu işe bir çare bulmalarını istiyoruz” dedi.

SEK: DÜZENLİ OLMASI BİZİM İÇİN DAHA İYİ OLUR

Kemer Yemen Kahvesi işletmecisi Hüseyin Sek ise “Geçtiğimiz yıl yaz sezonunda müzik yayını konusunda birtakım sıkıntılar yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Bilhassa gelen müşterilerimizde bunu dile getiriyor. Bu yıl yaz sezonunda saatlerde düzenlenme yapılırsa çok iyi olur. Sonuçta Kemer bir turizm bölgesi, ister istemez bu tür şeyler olacak. Zaten müşterilerimiz bunun için buraya geliyorlar. Düzenli olması bizim için daha iyi olur” diye konuştu.