SPOR
Giriş Tarihi : 20-12-2019 17:03

AYDİK Başkanlığına Oflaz seçildi

AYDİK (Antalya Yelken ve Deniz Sporları İhtisas Kulübü) Başkanlığına ATİK eski Başkanı Orhan Oflaz seçildi. Oflaz, kulübün durumu hakkında bilgi verirken, birinci amaçlarının çocuklara denizi ve yelkeni sevdirmek olduğunu belirterek, ‘Çocuklardan madalyadan daha çok istediğimiz şey iyi bir vatandaş ve iyi birer insan olmalarını sağlamak’ dedi

AYDİK Başkanlığına Oflaz seçildi

Saffet YENİGÜN

 

Antalya Tenis İhtisas Kulübü (ATİK) eski Başkanı Orhan Oflaz, geçtiğimiz hafta yapılan genel kurulun ardından AYDİK (Antalya Yelken ve Deniz Sporları İhtisas Kulübü) Başkanlığına seçildi. Başkan Oflaz, kulüple ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;

TENİS VE YELKEN

Şimdi de yelken kulübünün başkanlığını yapmak hayatta en güzel şeymiş. Her çocuğa verilmesi gereken bir eğitim. Diğer sporlardan farklı bir yanı var. Beyni üç boyutlu çalıştırdığına inanıyorum. Üniversite çağlarında Hasan Pulur’un bir yazısı beni çok etkilemişti. Pulur yazısında ‘’Ne zaman ki herkes yelken ve tenis sporunu öğrenirse bu ülke başka bir boyuta geçer’’ demişti. O zaman biz bunu anlamamıştık. Ancak bu iki spor dalında da başkanlık yaptıktan sonra ne demek istediğini daha net anlamış oldum.

 

SIKINTILARIMIZ VAR

Yelken Kulübünün işi zor. Biz ne yazık ki denize küs bir toplumuz. Antalya Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip olmasına rağmen, Antalya Yelken Kulübü’nün geçmişine baktığınızda defalarca kulübün yer değiştirmek zorunda kaldığını göreceksiniz. Antalya sahil şeridinde merkezinden denize girilebilen tek şehrimiz ve böyle bir şansa sahipken, koskoca Antalya şehri Yelken Kulübü’ne istediği boyutta bir yeri ne yazık ki veremedi. Sağ olsunlar geçen sene şu an bulunduğumuz yeri aldık. İstediğimiz gibi olmasa da buna da şükür diyoruz. Her spor kulübünde olduğu gibi bütçe sıkıntılarımız da var. Ancak bundan şikayet etmiyoruz. Yelken kulübünün en büyük şansı denizci insanların yardımsever olmaları. Denizciliğin de birinci kuralı yardım etmektir. Ben bir sembol olarak bu kulüpte başkanlık yapıyorum. Aslında bizim bütün üyelerimiz birer yönetim kurulu üyesidir ve her biri de başkan olabilecek kapasite de insanlar. Bu defa bana lütfedildi. Kendilerine teşekkür ediyorum.

 

ÇOCUKLARI POZİTİF YÖNDE ETKİLİYOR

Bizim birinci amacımız bu toplumun çocuklarına denizi ve yelkeni sevdirmek. Benim çok yakından tanıdığımın biraz sorunlu bir çocuğu vardı. Antalya Yelken Kulübü’ne yazdırdı. Optimisle başladı ve inanılmayacak derecede pozitif yönde bir değişim gösterdi. Dört dörtlük bir çocuk oldu. Yelken sporunu yapan çocukların özgüveni artıyor, sosyalleşiyor ve kötü alışkanlıklardan uzaklaşıyor. Sabahtan akşama kadar doğa ile iç içe olan çocuğun kötü alışkanlığı olmaz.

 

ÖNCE İYİ BİR VATANDAŞ OLACAKLAR

Bana göre bizim çocuklarımızın bize bir madalya getirmelerinden ziyade iyi bir vatandaş ve iyi bir sporcu olması daha önemli. Bu duruma gelmiş bir çocuğumuz ondan sonra yarışsın ve bize madalya getirsin diye düşünüyorum. Eğer iyi bir vatandaş ve iyi bir sporcu olamadıysa o getirdiği kupanın değeri sıfırdır. Spor geçici olabilir ama iyi bir insan olmak ömür boyu sürer. Biz buraya gelen çocuklarımıza iyi bir vatandaş ve sporcu olmanın temellerini öğretmekle yükümlüyüz. Bütün imkanlarımızı ve yüreğimizi onlara açıyoruz.

 

EĞİTİMLERİ EMEKLİ DENİZ SUBAYLARI VERİYOR

Yetişkinlere yönelik ' Yelken ve Denizcilik Temel Eğitimi ' 2018 yılında başlamış olup halen devam etmektedir.Bu eğitimler Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığından Denizci Eğitimci Belgeli Uzakyol Gemi Kaptanı ve aynı zamanda Emekli Deniz Subayı olan Ali Cemal Nemlioğlu ve Nevzat Balcı hocalarımız tarafından veriliyor. Konularında Uzman ve Yetkili hocalarımız bu süreçte 9 dönem kurs icra etmiş ve 50 kursiyer bu eğitimleri almışlardı’’ dedi.