TURİZM
Giriş Tarihi : 02-12-2019 09:30

Avrupalı seyahat acenteleri Kemer’de buluştu

Avrupa’daki tek Türk tur operatörü olan Bentour, her yıl yenilediği ‘katalog sunumunu’ Kemer’e bağlı Göynük Mahallesi’nde bulunan Mirage Park Resort Otel’in ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikle tanıttı. Avrupa’nın değişik ülkelerinden 800’e yakın acentenin katıldığı etkinlikte, acentelere dönük bölge ve otel tanıtımları yapılarak bir de fuar düzenlendi. Etkinlik öncesi basın toplantısı düzenleyen Bentour CEO’su Deniz Uğur, “Şu anda Almanya’dan gelen yolcu 4-5 milyona ulaştığı için Türkiye’nin bu pazarda eski günlerine döndüğü düşünülüyor. Ancak öyle değil. Bu sayının içine baktığımızda, gelenlerin Almanya’da yaşayan Türklerle onlara yakın olan Almanlardan oluştuğunu görüyoruz. Almanya’nın üst gelir grubu hala Türkiye’ye gelmiyor. Yani 2015 yılında aldığımız 5 milyon Alman turistle 2019 yılında alacağımız 5 milyon Alman turist bir ve aynı şey değil” dedi.

Avrupalı seyahat acenteleri Kemer’de buluştu

Ahmet Duran YENİGÜN

Avrupa’daki tek Türk tur operatörü olan ve Türkiye’ye yurtdışından getirdiği 150 binden fazla turist sayısıyla ve HolidayCheck'e göre yüzde 99.6 müşteri memnuniyeti ile önemli yeri olan İsviçre merkezli Bentour, her yıl yenilediği ‘katalog sunumunu’ Kemer’de bulunan Mirage Park Resort'ta yurtdışından getirdiği 800'e yakın seyahat acentelerinin katılımıyla tanıttı. 28-30 Kasım tarihleri arasında Bentour’un iş ortağı Mirage Park Resort Otel’in ev sahipliğinde seyahat fuarı, atölye çalışmaları, geziler ve bilgi eğlence programları düzenlenerek Comedy Night 2019 Gala Gecesi ile sona erdi.

Gala öncesi Bentour’un CEO’su Deniz Uğur, Onursal Kurucu Başkanı Kadir Uğur, Yield ve Satış Geliştirme Direkörü Dieter Reiser, Satış ve Pazarlama Direktörü Christian Hauk ile Antalya Temsilcisi Ufuk Erbinel basın toplantısı düzenledi.

‘BAZI ŞİRKETLER SADECE LİKİDİTE İÇİN ÇALIŞIYOR’

Toplantıda konuşan Bentour CEO’su Deniz Uğur, Bentour olarak 2019 yılını hem sayı hem de gelir anlamında iyi bir seviyede kapattıklarını, şirketin daha sağlam bir yapıya kavuştuğunu belirterek, ''2019 sezonunda sorunlar da yaşandı. Bazı tur operatörleri fiyatları dibe vurdu. Biz bunu yapmadık ve sonuç bizim için iyi oldu. Hiçbir zaman fiyatları aşağıya çekmekten yana değildik. Bazı şirketler artık ekonomik olarak değil, sadece likidite için çalışıyorlar ve bu durum bir şirkette değil, birkaç şirkette görünüyor. Bunu görmek ve o yola girmemek lazım. Tabi bu bizim için daha da zor bir durum. Çünkü müşterinin belli bir kısmı düşük fiyatlar için gider. Fakat bu müşteriler bir markaya, bir kaliteye bağlı olmadıkları için kalıcı müşteri değiller” dedi.

‘THOMAS COOK’TAN SONRA ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK’

Thomas Cook'un iflası sonrası Avrupa’da sigorta şirketlerinin seyahat şirketlerine bakışının değiştiğine dikkat çeken Uğur, “Sağlam olacaksın ama çok büyük olmayacaksın. Çok büyük olduğun zaman yine sorun yaşıyorsun. Şu anda Almanya’da en büyük şirketler bile sigorta problemleri yaşayabiliyor çünkü Thomas Cook’tan sonra artık hiç kimseye güven kalmadı ve hiçbir şey de eskisi gibi olmayacak. Artık şirketin büyüklüğü bir güven unsuru değil. Sigorta şirketleri için büyük şirket, büyük risk anlamına geliyor ve sigorta şirketleri büyük şirketlerden yüklü teminatlar istiyorlar. Teminatların yükselmesi bizim ölçeğimizdeki şirketler için iyi olur. Bizim için hiç bir şey değişmiyor. Biz her zaman bu 100 milyon euronun içinde gidiyoruz. Ancak büyük şirketler 100 milyon eurodan daha riskli bir iş yapıyorlar. Düzenleme yapıldığında, büyük şirketler o zaman çok daha fazla para ödeyecekler'' şeklinde konuştu.

‘GÜVEN SAĞLAMAK ÇOK ÖNEMLİ’

Fiyatı ve kaliteyi aşağıya çekmeden çalışarak sonuç aldıklarını belirten Deniz Uğur, “Büyüme bir ağaca benzer, her zaman yavaştır. Biz de öyleyiz. Bugünden yarına iki kat büyümeye çalışmıyor, yüzde 10-15 oranlarında yavaş yavaş büyüme politikası izliyoruz. Biz artık şunu düşünüyoruz; Turizmde çalışmak demek güven sağlamak demek. Bütün insanlar şu anda iflaslardan korkuyor. Bu nedenle güven sağlamak çok önemli” ifadelerini kullandı.

‘ORTALAMA FİYATIMIZ TUI’Yİ BİLE GEÇİYOR’

Bentour olarak başarılı bir sezon geçirdiklerine de değinen Deniz Uğur, sözlerine şöyle devam etti:

''2019 yılında toplam 150 bin yolcuya hizmet verdik ve bunun 110 binini Türkiye’ye getirdiğimiz misafirler oluşturdu. Ortalama fiyatımızın bin 100 euro olduğu göz önüne alınırsa, sayı oldukça kuvvetli. Bizim ortalama fiyatımız şu anda TUI’yi bile geçiyor. Ama tabi bu şekilde gittiğimiz için 300 bin sayısını da bulamayacağız. Hedef sayımız olan 200 bine yavaş yavaş yaklaşıyoruz. Bizim hiç 500 bin yolcuya ulaşmak gibi bir hedefimiz olmadı. Bentour olarak 2020 yılında 200 bin sayısına çok rahat ulaşabiliriz. Bunun 160-170 bini Türkiye kapasitesi. Thomas Cook’un iflası bizim için pozitif bir etki yarattı. Sayılar fırlıyor, yüzde 50’lik bir artış görünüyor. Böyle devam ederse biz, planladığımızdan daha fazla büyüyebiliriz. Böyle devam ederse, Antalya ofisimizi büyütmemiz gerekecek.”

‘BÜYÜK FİYAT ARTIŞI YAPAN OTELLER KAYBEDER’

“Bazı oteller yüzde 2-3 gibi normal fiyat artışları yaparken, bazılarının yüzde 25-50 artış yapıyorlar. Fiyatları bu şekilde arttıran oteller sorun yaşayacak çünkü Türkiye’nin Avrupa’daki imajı bugünden yarına değişmeyecek. İmaj değişmedikten sonra fiyat da yükselemez. Türkiye’nin Avrupa’da daha iyi iletişim yakalaması ve imaj çalışması yapması gerekiyor. Öyle olursa Almanya’da 5 sene içinde çok iyi yerlere gelebilir, fiyatları arttırabiliriz. Ama şu aşamada büyük fiyat artışı yapan oteller kaybeder.”

‘2015’İN 5 MİLYONUYLA, 2019’UN 5 MİLYONU AYNI DEĞİL’

Almanya’dan gelen turist sayısında artış yaşandığı için Almanya pazarında eski günlere dönüldüğü düşüncesinin yanlış olduğunu belirten Uğur, “Şu anda Almanya’dan gelen yolcu 4-5 milyona ulaştığı için Türkiye’nin bu pazarda eski günlerine döndüğü düşünülüyor. Ancak öyle değil. Bu sayının içine baktığımızda, gelenlerin Almanya’da yaşayan Türklerle onlara yakın olan Almanlardan oluştuğunu görüyoruz. Almanya’nın üst gelir grubu hala Türkiye’ye gelmiyor. Yani 2015 yılında aldığımız 5 milyon Alman turistle 2019 yılında alacağımız 5 milyon Alman turist bir ve aynı şey değil” dedi.

BAŞARILI OTELLERE TEŞEKKÜR PLAKETİ

Workshop, fuar ve basın toplantısı sonrası düzenlenen Comedy Night 2019 Gala Gecesinde Bentour’un iş ortakları olarak çalıştığı başarılı otellere teşekkür plaketi verildi. Misafir sanatçı olarak, RTL Comedy Grand Prix Thorsten Bär'ın sahne aldığı gala gecesine Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile çok sayıda turizmci katıldı.

DEMİRTÜRK: HİZMET KALİTEMİZİ ARTTIRARAK BÜYÜYORUZ

Mirage Park Resort Otel Genel Müdürü Fikret Demirtürk, geceye ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, “Otelimizi ve Kemer bölgesine daha iyi tanıtmak için sizi burada ağırlamak bizim için büyük önem taşıyor. 1996 senesinde Türkiye'nin en önemli şirketlerinden biri olan Güriş tarafından hizmete alınan Mirage Park Resort, 1996 yılında Merit Park Resort, 1997-2005 yılları arasında Mirage Park Resort ve 2005-2015 yılları arasında Majesty Mirage Park Resort adıyla turizme hizmet vermiş ve 2016 yılından itibaren de tekrar Güriş bünyesine girerek Mirage Park Resort olarak hizmete devam etmektedir. Tesis 2016 senesinde tamamen renovasyondan geçirildi ve her geçen gün yenilenmeye devam ederek hizmet kalitesini arttırarak büyüyor. Almanya ile yıllara dayanan dostluğumuz ve ticari alışverişimiz var. Almanların doğa aşığı olduğunu biliyoruz ve Kemer'de bölge olarak doğanın tüm güzelliklerini sunulduğu bir konumda yer alıyor. Çok uzun yıllardır bizim misafirimiz olan birebir olarak da tanıdığımız Alman misafirlerimiz var. Hepsi burada kendi evleri gibi rahat ve mutlular. Türkiye'ye 2019 yılında giriş yapan 4,5 milyona yakın Alman misafirin 3,5 milyondan fazlası Antalya'yı tercih etti ve bu yıl 2015 yılında gelen 5,5 milyon Almanı yakalamaya çalışacağız. 5 milyonu buluruz. Bu geçtiğimiz yıla kıyasla Antalya ya gelen Alman misafir için yüzde 16 oranında bir artış demektir. Her geçen yıl sayı artıyor. Mirage Park Resort Otel’de 2018 yılında 1076 kişi 13 bin geceleme yapmış. Bunun 2019 yılında 1500 Alman vatandaşı 16 bin geceleme yapmıştır. Biz de keyifli bir tatil geçirip buradan mutlu ayrılmanız için elimizden geleni yapıyoruz. Eminim sizin sayenizde ve bu sayede daha da artış olacaktır” dedi.

BAŞKAN UYSAL'DAN KALEİÇİ DAVETİ

Geceye katılan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da yaptığı konuşmada, katılımcıları 15-18 Ekim 2020'de yapılacak Kaleiçi Old Town Festivaline davet etti. Antalya merkezde 3500 yıllık bir antik kent, Antalya'nın çekirdeği Kaleiçi'nin bulunduğu belirten Başkan Uysal, "Antik kentler, bizlere insanlığın bütün kültürel birikimini anlatıyor. Bunu vurgulamak için bir festival yapıyoruz. bu yıl 10-13 Ekim tarihleri arasında 24 ülkeden 48 antik kenti ağırladık. Bu kentlerle, tarihi kentlerin sorunlarını konuştuğumuz bir forum yaptık ve oybirliği ile bir deklerasyon imzaladık. Yaşayan antik kentleri, modern yaşamın ve ticari yaşamın baskılarından korumak istiyoruz. 2000-3000 yıllık binaların yüzeyinde büyük ticari tabelalar görmek istemiyoruz. Bütün antik kentlerde merkezi bir yönetim sistemi ve yetki konusunda netlik istiyoruz. Bütün antik kentleri birbiri ile kardeş ilan ediyoruz ve onların dayanışmasını sağlamak üzere çalışıyoruz. Bu misyonla deklerasyonumuzu imza altına aldık ve antik kentler dergisinin ilk sayısını da birlikte çıkardık. Kaleiçi Festivalimiz gelecek yıl 15-18 Ekim arasında yapacağız. Almanya bu yıl ki onur konuğumuz. İnsanlığın kültürel birikimine ilgi duyan ve insanlığın kültür birikimi için herkesle dayanışma içinde olmak isteyenleri festivalimize bekliyoruz" dedi.