GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-10-2021 15:31   Güncelleme : 14-10-2021 14:25

Avrupa'da biz de varız

Kemer’in Kiriş Mahallesi’nde bulunan Daima Biz Otel Spor Kompleksinde, 17 ülkeden 16'sı erkek, 11'i kadın olmak üzere 27 milli takım katılımıyla düzenlenecek Avrupa Oturarak Voleybol Şampiyonası 16 Ekim Cumartesi günü resmi açılışla başlayacak. 23 Ekim’e kadar devam edecek şampiyonada Türkiye'yi hem erkek hem de ilk defa kadın milli takımı temsil edecek. Üç farklı çalıştayında gerçekleştirileceği şampiyona öncesi tesisteki hazırlıkları inceleyen Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı (TBESF) Arif Ümit Uztürk, müsabakaya katılacak ülkelerin sporcuları, görevliler, hakemler, sağlık ekipleri ve federasyon yetkilileriyle yaklaşık 600 kişinin Kemer’e geleceğini söyledi. Şampiyonada hedeflerinin ilk 8’e girebilmek olduğunu belirten Uztürk, “Kadın ekibimiz ülkemizde Avrupa Şampiyonası yapılacağı için yeni oluşturduk. 6-7 aylık bir mazileri var. Onlar için bir tecrübe ve deneyim olacak. Erkek ekibimizin de mazisi Avrupa'ya nazaran yeni sayılır, onların da 5 senelik mazileri var. Ama artık Avrupa'da yenebildiğimiz 4 civarında takım var, burada da aynı hedefte olacağımız yeneceğimiz rakiplerimiz var. İlk 8'in içine girebilme hedefindeyiz. Bizim için büyük bir başarı olacak” dedi.

Avrupa'da biz de varız

Ahmet Duran YENİGÜN

17-23 Ekim tarihlerinde Kemer’in Kiriş Mahallesi’nde bulunan Daima Biz Otel Spor Kompleksinde düzenlenecek Avrupa Oturarak Voleybol Şampiyonası’na 17 ülkeden 16'sı erkek, 11'i kadın olmak üzere 27 milli takım katılacak. Koronavirüs salgınına karşı tüm tedbirlerin alındığı şampiyonada Türkiye'yi hem erkek hem de ilk defa kadın milli takımı temsil edecek. Turnuvanın resmi açılışı, 16 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Törende, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun ödüllü tekerlekli sandalye dans mili takımı sporcularının gösterileri ve halk dansları yer alacak.

ÜÇ FARKLI ÇALIŞTAY GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Şampiyona öncesi ilgili paydaşlar, ParaVolley Europe yetkili komisyon temsilcileriyle "Strateji Günü" başlıklı üç farklı çalıştay gerçekleştirecek. Seçimli olağan genel kurul da 15 Ekim Cuma günü yapılacak. World ParaVolley tarafından açılacak uluslararası hakem kursuyla Türkiye ve Avrupa'nın farklı ülkelerinden gelecek adaylara uluslararası hakemlere teorik ve pratik eğitimler verilecek. Sınav ve saha denemelerinde başarılı olacak hakemler, uluslararası müsabakalarda görev alabilecek.

Şampiyona öncesi Kemer’e gelen Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı (TBESF) Arif Ümit Uztürk, Daima Spor Kompleksinde karşılaşmaların yapılacağı tesislerde incelemelerde bulundu. Tesisteki çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Uztürk, daha sonra antrenör, psikolog, fizyoterapist ve sporcularla bir araya gelerek kısa bir değerlendirme toplantısı yaptı.

‘İLK 8'İN İÇİNE GİREBİLME HEDEFİNDEYİZ’

Daima Spor Kompleksinde şampiyona hazırlıklarını inceleyen TBESF Arif Ümit Uztürk, gazetemize açıklamalarda bulundu. Avrupa Oturarak Voleybol Şampiyonası’nda hedeflerinin ilk 8’e girebilmek olduğunu belirten Uztürk, “Salgın faaliyetlerimizi bir hayli engelledi. Ancak artık tedbir alarak faaliyetleri yerine getirme gibi bir mecburiyet de doğmuş durumda. Dolayısıyla burada 16-23 Ekim tarihlerinde 17 ülkeden 16 erkek takım, 11 bayan takım olmak üzere toplam 27 ulusal takım gelecek ve bunların içinde bizim kendi kadın ve erkek ekiplerimiz de mücadele edecek. Kadın ekibimizi ülkemizde Avrupa Şampiyonası yapılacağı için yeni oluşturduk. 6-7 aylık bir mazileri var. Onlar için bir tecrübe ve deneyim olacak. Çok fazla beklenti içerisinde değiliz. Erkek ekibimizin de mazisi Avrupa'ya nazaran yeni sayılır, onların da 5 senelik mazileri var. Ama artık Avrupa'da yenebildiğimiz 4 civarında takım var, burada da aynı hedefte olacağımız yeneceğimiz rakiplerimiz var. İlk 8'in içine girebilme hedefindeyiz. Bizim için büyük bir başarı olacak. Şu ana kadar en iyi derecemiz 12 takım içinde 9. sırayı almış olmaktı” dedi.

‘TAKVİYE EDİLİRSE TAM BİR SPOR MERKEZİ HALİNE GELİR’

Şampiyonun yapılacağı salonun özel olarak mükemmel bir şekilde hazırlandığını ifade eden Uztürk, “Bu zeminler özel zeminler. Oturarak voleybol oynayacak, sporcuların rahat edeceği ve uluslararası federasyon tarafından da tanınmış bir zemin. Üç kortumuzu da aynı şekilde düzenledik. Bu voleybol dikmeleri de özel saha biliyorsunuz, küçük. Oturarak oynayacakları için yere fikse edilmiş değildir. Direkler arkadaki ağırlıklara bağlı olarak ayakta duruyorlar. Güzel bir organizasyon olacağını umuyoruz. Uluslararası federasyon başkanı ve konukların bir kısmı geldiler. Yarından da itibaren artık yoğun bir şekilde ekipler Kemer'e gelecekler. Buradaki tesis ve dışarıdaki futbol sahaları ihtiyaçları karşılayabilecek kapasitede, ancak bazı eksiklikler var. Onlarda tamamlanacak. Biraz daha takviye edilirse burası tam bir spor merkezi haline gelir. Bunu arkadaşlarımıza da ilettik. İnşallah Avrupalıları buradan en mutlu şekilde göndeririz” diye konuştu.

ŞAMPİYONA İÇİN 600 KİŞİ KEMER’E GELECEK

Şampiyona için Kemer’i ön plana çıkardıklarına dikkat çeken Uztürk, otelin sadece şampiyonaya katılanlara hizmet vereceğini belirterek, “Dikkat ederseniz hazırlanan bilgilendirmelerde Kemer-Türkiye diye yazdık. Yani Kemer’i de ön plana çıkartıyoruz. Halkımızı davet edeceğiz ama pandemi tedbirleri nedeniyle biz burada kapalı sistem müsabakalarımızı oynatacağız. Otelde mevcut bulunan müşteriler de otelden ayrılacaklar. Sadece burada müsabakaya katılacak ülkeler, görevliler, hakemler, sağlık ekipleri ve federasyon yetkilileri kalacak. Toplam 600 civarında bir sayıya ulaşacağız. Tabi bu önemli bir sayı. Gelen herkes otele ayağını attığı andan itibaren çabuk sonuç veren koronavirüs testine tabi tutulacak. İnşallah problem yaşamadan testlerinin negatif çıkmasını umuyoruz” dedi.