GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-10-2021 15:06   Güncelleme : 17-10-2021 15:06

Avrupa Şampiyonası Kemer’de başladı

Türkiye’nin ev sahipliğinde ilk kez Kemer’de düzenlenecek Avrupa Oturarak Voleybol Şampiyonası’nın açılış töreni yapıldı. Kiriş Mahallesi’nde bulunan Daima Biz Otel’de gerçekleştirilen açılış töreninde Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun ödüllü tekerlekli sandalye dans mili takımı sporcuları göz dolduran gösteriler sundu. 23 Ekim’e kadar sürecek ve 17 ülkeden 16’sı erkek, 11’i kadın olmak üzere 27 milli takımın katılacağı turnuvada Türkiye’yi hem erkek hem de ilk defa kadın milli takımı temsil edecek. Açılış töreni sonrası gazetemize açıklamada bulunun Daima Biz Otel sahibi Zekeriya Ekizoğlu, otelde yaklaşık 500 sporcunun otelde konakladığını belirterek, “Bunlar 7 bin geceleme yapacaklar. Tabi bu sporcuları engelli olarak düşünmeyelim, sadece Avrupa'da yüzde bir engelli spor yapan kişiler var ve bu çok büyük bir rakam. Hava atmak gibi olmasın ama Türkiye'de bu ilki başaran tek tesisiz. Biz hep zorları başarırız” dedi. Öte yandan A Grubu’nda yer alan Oturarak Voleybol Kadın Milli Takımı ilk maçında Polonya’yla, Erkek Milli Takımı ise Fransa’yla karşılaştı. Karşılaşmada Erkek Milli Takımı, Fransa’yı 0-3 yenerek şampiyonadaki ilk galibiyetini aldı.

Avrupa Şampiyonası Kemer’de başladı

Ahmet Duran YENİGÜN

Türkiye’nin ev sahipliğinde ilk kez Kemer’in Kiriş Mahallesi’nde bulunan Daima Biz Otel Spor Kompleksi’nde düzenlenecek Avrupa Oturarak Voleybol Şampiyonası’nın açılış töreni cumartesi günü yapıldı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı tüm tedbirlerin alındığı organizasyonun açılış törenine Gençlik ve Spor Bakanlığı Şube Müdürü Nejmi Ünver, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer GSİM İlçe Müdürü Mustafa Özkaynak, Avrupa Oturarak Voleybol Başkanı Branko Mihorko, TBESF Yönetim Kurulundan İdari As Başkan İrfan Çelik, Aleattin Toker, Ahmet Münir Gökmen, Daima Biz Otel Genel Müdürü Volkan Dağ ve şampiyonaya katılan sporcular katıldı. TBESF Federasyon Başkanı Arif Ümit Uztürk ise Avrupa Şampiyonu olan Ampute Futbol Takımı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Huber Köşkü’nde kabul etmesinden dolayı açılışa katılmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, göndermiş olduğu mesajlarıyla başlayan tören, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı İrfan Çelik ve Paravolley Europe Başkanı Branko Mihorko’nun konuşmalarıyla devam etti. Konuşmaların ardından federasyonun ödüllü tekerlekli sandalye dans mili takımı sporcuları ve halk dansları ekipleri gösteriler açılışa renk kattı.

EKİZOĞLU: BİZ HEP ZORLARI BAŞARIRIZ

Açılış töreni sonrası gazetemize açıklamada bulunun Daima Biz Otel sahibi Zekeriya Ekizoğlu, otelde yaklaşık 500 sporcunun otelde konakladığını belirterek, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’ndan talep gelmesi üzerine organizasyonu otelde düzenlemeye karar verdiklerini söyledi. Otel odalarının engelli sporculara göre düzenlendiğini, yetkililerin ve sporcuların da odaları çok beğendiğini kendileri de çok beğendiğini ifade eden Ekizoğlu, “Bu arada da bir plaket aldık. Avrupa'dan gelen sporcularımız da bu organizasyona bayıldılar. Avrupa federasyon başkanı en az 20 kere tebrik etti. Açılış konuşmasında bile Avrupa Federasyon Başkanı; ‘Artık Daima Biz Otel bizim Spor Kompleksi otelimiz olacak. Tatillerimizi ve antrenmanlarınızı burada yapacağız’ diye ülkelere açık açık söyledi. Şu anda 500 sporcumuz var ve bunlar 7 bin geceleme yapacaklar. Tabi bu sporcuları engelli olarak düşünmeyelim, sadece Avrupa'da yüzde bir engelli spor yapan kişiler var ve bu çok büyük bir rakam. Hava atmak gibi olmasın ama Türkiye'de bu ilki başaran tek tesisiz. Biz hep zorları başarırız” dedi.

ERKEK MİLLİ TAKIMI İLK MAÇINI KAZANDI

23 Ekim’e kadar sürecek ve 17 ülkeden 16’sı erkek, 11’i kadın olmak üzere 27 milli takımın katılacağı turnuvada Türkiye’yi hem erkek hem de ilk defa kadın milli takımı temsil edecek.

Oturarak Voleybol Kadın Milli Takım kadrosunda, Selma Eğilmez, Duygu Akçakaya, Ahsen Dishe, Seda Nur Altay, Bengisu Yıldırım, Göksu Kendier, Serap Müge Yıldız, Özge Toklu, Elif Acar, Sena Karaoğlu, Betül Tural, Pantuş İlke Naz Hoş yer alırken, Erkek Milli Takım kadrosunda ise Mehmet Yılmaz, Onur Yıldırım, Samet Yılmaz, Ahmet Tezcan, Ali Ünsal, Yunus Özbahyan, Gökhan Gök, Tarkan Atik, Oytun Çalkap, İbrahim İdan, Yahya Çolak, Muhammed Öz, Metin Karaca yer alıyor.

Öte yandan A Grubu’nda yer alan Oturarak Voleybol Kadın Milli Takımı ilk maçında Polonya’yla, Erkek Milli Takımı ise Fransa’yla karşılaştı. Karşılaşmada Erkek Milli Takımı, Fransa’yı 0-3 yenerek şampiyonadaki ilk galibiyetini alırken, Kadın Milli Takımı ise ilk maçında mağlup oldu.