ANTALYA
Giriş Tarihi : 12-12-2019 09:19

AÜ'den Şehzade Korkut sempozyumu

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından Antalya Uluslararası Katılımlı Şehzade Korkut Sempozyumu düzenlenecek.

AÜ'den Şehzade Korkut sempozyumu

AÜ İlahiyat Fakültesi'nin Tasavvuf Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Antalya İl Müftülüğü ve Türk Akademik Araştırmalar Dergisi iş birliğiyle düzenleyeceği sempozyum, 13 Aralık'ta yapılacak. Saat 09.30'da AÜ Sinân-ı Ümmî Konferans Salonu'ndaki sempozyumla ilgili bilgi veren Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ögke, sempozyuma yurt içinden ve yurt dışından 43 bilim insanının 38 bildiriyle katılacağını açıkladı.

Prof. Dr. Ögke, Önemli siyasî kişiliği yanında ilme, edebiyata, şiire, mûsikîye ve hat sanatına ilgisiyle tanınan ve ardında fıkıh, hukuk, hadis, tasavvuf, ahlâk, dil ve edebiyat alanında 5 ayrı eser bırakan Şehzade Korkut'un bütün yönleriyle ele alınacağını söyledi.

Prof. Dr. Ahmet Ögke, sempozyumun 9 ayrı oturumda gerçekleştirileceğini belirten bu oturumlarda Şehzade Korkut'un hayatı ve yaşadığı dönem, eserleri, dinî ilimlerdeki yeri, edebiyatçı kişiliği, şâirliği, dil ve mantık alanındaki çalışmaları, sanatkârlığı ve tasavvufî şahsiyeti hakkında bilgiler verileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Ahmet Ögke, Antalya'nın fethinin önemli sembollerinden biri olan Kaleiçi'ndeki Şehzade Korkut Camii'nin de bütün yönleriyle ele alınacağı sempozyum için Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivleri Başkanlığı'nın İstanbul'dan gönderdiği Şehzade Korkut ile ilgili 20 adet orijinal belgenin de sempozyum öncesi ve sonrasında fakültede sergileneceğine işaret etti.

Sempozyumda sunulan bildirilerin daha sonra kitaplaştırılarak kalıcı ve her zaman ulaşılabilir hale de getirileceğini bildiren Prof. Dr. Ahmet Ögke, “Üniversitemizin ve fakültemizin üzerinde kurulduğu Antalya ve çevresinin tarihinde en önemli şahsiyetlerden biri olan Şehzâde Korkut'u, düzenlediğimiz bu sempozyum ile bütün yönleriyle insanlara ve ilim dünyasına tanıtarak memleketimize ve Türk İslâm tarihine olan vefa borcumuzu bir nebze olsun ödeyeceğimizi umuyoruz" dedi. (DHA)