YAŞAM
Giriş Tarihi : 29-11-2019 16:37

ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri sahiplerini buldu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Growtech işbirliğinde Growtech 2019 Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı kapsamında verilen ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, oda ve borsa başkanları ile sektör temsilcilerinin yoğun katılımı ile gerçekleşen törenle sahiplerini buldu.

ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri sahiplerini buldu

Yarışmada Bitki Besleme ve Koruma kategorisinde; Kekova Enerji Tarım San. Ve Tic. Ltd. Şti., 'Mantar Sinekleri İle Mücadelede Alternatif Bir Yaklaşım: Ecosav-M1 Ekolojik Savunma Cihazı' ile, Sera Teknolojileri ve Sulama Sistemleri kategorisinde; Ekofen Tarım Teknolojileri 'Ekobox Sulamasız Tarım Teknolojisi Bitki Destek Ünitesi' ile, Tarım Makinaları ve Teknolojileri kategorisinde; PSL Elektronik A.Ş., 'Led Teknolojisi İle Bitki Aydınlatma Tarımsal Aydınlatma' projesi ile, Tarımsal Bilişim kategorisinde; Hektaş Ticaret T.A.Ş., 'Hektaş Akıllı Asistan' projesi ile, Tohum ve Fide kategorisinde: Saklıgen Tohumculuk Ltd.Şti, 'Türkiye'deki Yerel Acur Popülasyonların Islahı ve Çeşit Geliştirme Projesi' ile birincilik kazandı. Yarışmada ayrıca Dr. Öğr. Üyesi Önder Kabaş, 'Traktör Kuyruk Milinden Hareketli Mobil Briketleme Makinası' ile özel ödüle değer bulundu.

Törende konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, “Kuşku yoktur ki, Türk tarımının, hatta ülkenin geleceği yenilikçi insanlarımızın, yenilikçi gençlerimizin ellerindedir" dedi.

ATSO olarak 2016 yılında 'İnovasyon' ödülleri vermeye karar verdiklerini anlatan Davut Çetin, “Üç yıldan bu yana da bu ödüle ek olarak Growtech ile birlikte Tarım İnovasyonu ödülleri veriyoruz. Tarımda yeniliğin sonu yoktur, fakat özellikle üç alanda yeniliklere de önem vermeliyiz. Birisi ekoloji ve su alanıdır, diğeri dijital tarımdır, üçüncüsü de e-ticarettir" diye konuştu.

TOHUMDAN, İHRACATA HER AŞAMADA İNOVASYONA İHTİYAÇ VAR

Antalya'nın bitkisel üretim değerinde Türkiye'nin birinci ili olduğunu vurgulayan Davut Çetin şöyle konuştu:

“Ülke genelinde tarım sektöründeki ar-ge merkezlerinin sayısı 17'dir, bunun yarıdan fazlası Antalya'dadır ve bunlar çoğunlukla tohum şirketlerimize aittir. Tarım sektörümüzde her alanda, tohumdan, ihracata kadar her aşamada inovasyona çok ihtiyacımız olduğu açıktır. Yerli tohumun ıslahı, organik gübre, biyolojik mücadele, su tasarrufu, toprak ve bitki izleme, erken uyarı, akıllı ambalaj, geri dönüşümlü malzeme, akıllı lojistik, pazarlama, e-ticaret, e-ihracat gibi çok sayıda konunun her birinde sınırsız yenilik potansiyeli mevcuttur. Su ve karbon ayak izi düşük, mümkün olduğu kadar doğal koşullarda üretilmiş, kaliteli, markalı üretim yapmak birinci şarttır. Bu ürünü akıllı lojistik süreciyle saklamak ve taşımak ikinci şarttır. Katma değeri yükseltecek şekilde yurtiçi veya yurtdışı pazarına sunmak üçüncü şarttır. New York gibi şehirlerde kent içindeki seraların restoranlara taze ürün servisi yaptığını okuyoruz. Bu örnekler hızla gelişecektir."

(DHA)