YAŞAM
Giriş Tarihi : 29-11-2019 09:17

ATB'de, Tarım Şurası kararları değerlendirildi

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Kasım ayı meclis toplantısında Başkan Ali Çandır, 3'üncü Tarım Şurası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ATB'de, Tarım Şurası kararları değerlendirildi

ATB, Kasım ayı meclis toplantısı, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında yapıldı. Toplantıya ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, yönetim kurulu ve meclis üyeleri katıldı. ATB Başkanı Ali Çandır, 21 Kasım'da yayımlanan 3'üncü Tarım Şurası'ndaki kararlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sektörel değerlendirmeler doğrultusunda alınan 3'üncü Tarım Şurası kararları hakkında bilgi veren Çandır, toplam 60 maddeden oluşan eylem planlarını ve uygulamaları dikkatle takip edeceklerini belirtti. Çandır, “2004 yılında yapılan ve 36 maddeden oluşan ikinci şura kararlarının, çok az bölümünün uygulamaya geçtiğini görmekteyiz. Nitekim üçüncü şura kararlarının ikinci şura kararlarıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu da görülmektedir. Bu uyumluluğun nedeniyse ikinci şura kararlarının büyük ölçüde sonuca ulaşmamış olmasıdır" dedi.

3'ÜNCÜ TARIM ŞURASINDA ALINAN KARARLAR

3'üncü Tarım Şurası'ndaki kararlar hakkında yönetim kurulu üyelerine bilgi veren Ali Çandır, “Üç yıllık dönemi kapsayan bir destekleme sisteminin oluşturulması, aile işletmeciliğini geliştirme kapsamındaki kadın ve gençlerle ilgili girişimciliğin desteklenmesi, büyükşehir belediyelerinde mahallelerin kırsal ve kentsel olarak yeniden yapılandırılması, tarım ve orman ürünlerinde kalite ve standardizasyon çalışmalarının tamamlanması, coğrafi işaretli ürünlerle ilgili mevzuatın tamamlanması, gelir garantili ürün sigortası çıkarılması, sözleşmeli bitkisel ve hayvansal üretim modellerinin desteklenmesi ve lisanslı depoculuk ve elektronik ürün senetleri ticaretinin yaygınlaştırılması kararlarını önemsiyoruz" diye konuştu.

'BİRLİKTE HAREKET ETMEYİ VE ORTAKLAŞA REKABETİ UYGULAMALIYIZ'

Şuraya hazırlık kapsamında yapılan il ve ülke çalışma grubu toplantılarına etkin katılım sağladıklarını anlatan Ali Çandır, tarım envanterinin çıkarılması, tarımın stratejik bir sektör olarak tanınması ve tarıma özgü sosyal güvenlik sistemlerinin kurulması önerilerinin bildirgeye yansıtılmış olmasını beklediklerini söyledi. Çandır, “Sektörümüzün yapısal sorunlarından biri olan ölçek küçüklüğüyle ilgili bugüne kadar genellikle ölçeği ya da kapasiteyi büyütme önerileri getirilmiştir. Ulusal ve küresel piyasalardaki zayıflığımızın önemli nedenlerinden biri olarak gösterilen kapasite yetersizliği sorununu aşmanın yolu birlikte hareket edebilmektir. Fransa, İtalya ve İspanya'daki küçük ölçekli işletmelerin birlikler ve kooperatifler ile yarattıkları güç ortadadır. Küresel ölçekte etkili bir role sahip olmak istiyorsak bizler de birlikte hareket etmeyi ve ortaklaşa rekabeti uygulamalıyız. Tedarikten üretime lojistikten satışa güçlü ve etkili bir eşgüdümle hareketini sağlamalıyız. Aksi halde küçük ölçekte devam etmek ve sorunlarımızla baş başa kalmaya devam ederiz" dedi.

TOPTANCI HALİ 03.00 İLE 21.00 ARASI AÇIK KALACAK

ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Antalya Toptancı Hali'ndeki çalışma saatlerinin belirsizliğinin çeşitli sorunlara ulaştığını söyledi. Ekici, “Ürün almaya gelen saat 11-12 gibi geliyor ve 1-2 gibi iş bitiyor. Bu da hem çalışan hem de ticaret erbabını olumsuz etkiliyor. Paketleme de saat 6-7 gibi başlıyor" dedi. Ekinci, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Antalya Toptancı Hal'inin 03.00'te açılıp, 21.00'de kapatılması kararını memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.

(DHA)