YAŞAM
Giriş Tarihi : 27-08-2020 13:04   Güncelleme : 27-08-2020 13:04

ATB Meclis toplantısı online yapıldı

Antalya Ticaret Borsası Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında online yapıldı

ATB Meclis toplantısı online yapıldı

Antalya Ticaret Borsası Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında online yapıldı. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ekonomi, tarım, ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kurban Bayramı ve ağustos ayının rehavetiyle koronavirüs vaka ve hastalıktan ölüm sayısında artış yaşandığına dikkat çeken Çandır, sağlık önlemleri kapsamında Ağustos ayı meclisini uzaktan erişimle yaptıklarını söyledi.
MASKE MESAFE HİJYEN UYARISI
Meclis üyelerinden koronavirüs ile mücadelede kişisel ve firma bazında daha dikkatli olmaları ve tedbirleri en üst seviyeye çıkarmalarını isteyen Çandır, "Geride bıraktığımız 25 günde 470'in üzerinde vatandaşımız vefat ederken 30 binin üzerinde vatandaşımızın hastalığa yakalandı. Virüse karşı insanımız daha dikkatli davranmalıdır. Vatandaş olarak sosyal hayatımızda maske, mesafe ve hijyen kurallarına daha fazla uymamız, düğün ve cenaze gibi etkinliklerden uzak durmamız hastalığın yayılımında önem arz etmektedir. Ancak bu konuda kamu otoritesinin alacağı tedbirlerin çok daha etkili olacağı hususunu da bir kez hatırlatmak isterim" dedi. Koronavirüse yakalanan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek ve Alanya Büyükşehir Belediye Başkanı Adem Yücel'e şifa diledi.
HASARIN BOYUTLARI ORTAYA ÇIKIYOR
ATB Başkanı Çandır, Meclis'te ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mart ayının ikinci yarısından Haziran ayı başına kadar büyük ölçüde kapalı kalan ekonominin hareketlenmeye başladığı söyleyen Çandır, şunları söyledi:
"Ağustos ayının sonuna geldiğimiz bugünlerde, uğradığımız ekonomik hasarın boyutları konusunda daha nesnel bilgilere sahip olmaktayız. Bu bilgileri özellikle ülkemiz ve kentimiz karşılaştırmalarıyla değerlendirmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz yılın ilk üç aylık büyümesi yüzde 4,5 gibi beklentilerin ve dünya ortalamasının üzerinde ilan edildi. Bu büyümeye de tarım sektörü yüzde 3 ile eşlik etti. 2019 yılının ilk üç ayına göre daha iyi bir performans göstermemize rağmen, ki o dönemde yüzde 2,3 küçülmüştük."
Çandır, piyasada kullanılan ticari kredi ve çek-senet hacimlerindeki gerçekleşmelerin kent ve ülke ekonomisinin üretim ve ticaret performansına yönelik öncü göstergeler olduğunu söyledi. Çandır, "Yılbaşından bu yana dönemsel gerçekleşmelere baktığımızda görmekteyiz ki, ilk 3 ayda ticari kredilerde ülke genelinde yüzde 15'lik büyümeye karşılık kentimiz iş dünyasında yüzde 19'luk büyüme yaşanmıştır" dedi. Tarım ve ticaret sektörlerinin kullandığı kredilerde de Antalya'nın daha yüksek kredi büyümeleri sağladığını bildiren Çandır, "Özellikle tarım sektörünün kullandığı kredilerdeki artış, ortalamaların çok üzerinde seyretmiştir. Mesela ilk 3 ayda Türkiye genelindeki yüzde 8'lik tarım kredisi büyümesine karşılık kentimizde yüzde 19'luk büyüme yaşanmıştır" diye konuştu.
KARŞILIKSIZ ÇEK AZALDI
Kullanılan çek hacminde yaşanan ciddi azalışlara paralel olarak karşılıksız çek tutarlarında da azalışlar yaşandığını söyleyen Başkan Çandır, "Bunun bir nedeni ticari faaliyet daralması olurken diğer bir önemli nedeni de kolaylaşan krediye erişim dolayısıyla çeklerin, alınan kredilerle ödenmesidir" dedi.

Geçen yılın Temmuz ayına göre bu Temmuz'da ülke genelinde karşılıksız çek tutarının yüzde 69 azalırken, Antalya'da yüzde 45 azaldığını, ilk yedi aylık toplamda ise ülke genelinde yüzde 56'lık azalışa karşılık Antalya'da yüzde 25'lik azalış yaşandığını bildiren Çandır, bu dönemde protesto edilen senet tutarlarında da karşılıksız çeklerdekine benzer azalışlar yaşandığını kaydetti.
KADIN İSTİHDAM KAYBINDA İLK SIRADAYIZ
Küçük ve orta boy işletmeler için istihdamı korumanın önemli olduğunu vurgulayan Ali Çandır, şöyle devam etti:
"Çünkü büyük işletmeler kadar kurumsal ve profesyonel değiliz. İşletmelerimizdeki arkadaşlarımızı bire bir tanırız. Ailelerini biliriz. Birbirimizin derdine ve sevincine ortak oluruz. Hal böyleyken son çareyi de tüketmeden, istihdam kaybını düşünmeyiz. İstihdam ve işsizlik konusunda ilan edilen son rakamlara baktığımızda, alınan tüm önlemlere rağmen, gerek kentimiz gerek ülkemiz için sürdürülebilir bir durumda olmadığımız anlaşılmaktadır. Ekonomisinin yüzde 76'sı hizmet ve yüzde 8'i tarımdan oluşan kentimizde istihdam kayıpları ülke genelinin çok üzerinde olmuştur" dedi. Mayıs 2020'deki istihdam kaybının yüzde 38'lik kısmının Antalya'da yaşandığını belirten Çandır, "Bu kaybın büyük bir bölümü konaklama ve benzeri sektörlerde yaşanmıştır. Böylece Antalya istihdamda en yüksek kayıp veren il olmuştur. Kadın istihdamındaki kayıpta da yüzde 33 ile ilk sırada yer almaktayız."
TARIM KURTARICI
Tarımın stratejik sektör olarak tanımlanması ve bu yönde adımlar atılması gerektiği konusu, artık hayati bir konu haline geldiğini vurgulayan Ali Çandır, "Aksi halde tarımı terk hali durmayacaktır. Nitekim son bir yıl içinde tarımdaki üretici sayısı tüm Türkiye'de 100 bine yakın azalmıştır. Antalya bu azalışa nispi olarak direnmeye çalışmış ama yaklaşık 3.500 kayıpla ülke genelinde dördüncü sırada yer almaktan kurtulamamıştır" dedi. Tarımın ihracat boyutuna da dikkat çeken Ali Çandır, Ocak-Temmuz döneminde dövizdeki yükselişlere rağmen özellikle sanayi ve maden sektörlerinde hem ülke genelinde hem de kentimizde azalışlar yaşanırken, tarımsal ihracatta artışın devam ettiğini söyledi. Çandır, “Nitekim, ülkemiz yedi aylık tarım ihracatı yüzde 4 artarken kentimiz tarım ürünleri ihracatı yüzde 16 artmıştır. Yılın ikinci yarısında ihracatımızın daha yüksek bir performans göstermesini de beklemekteyiz" dedi.
EXPO VE YÖREX
Ali Çandır, Meclis'te atıl durumda kaderini bekleyen EXPO 2016 alanına ilişkin değerlendirmede bulundu. EXPO 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergisi'nin Antalya için bir dönüm noktası oluşturması ve yeni bir başarı hikayesi yaratması amacıyla 3 kurumunun girişimiyle alındığını anımsatan Çandır, “EXPO 2016 sadece sergi süresince açık kalmayacaktı. Sergi kapandıktan sonra da kente fayda sağlamaya ve katma değer üretmeye devam edecekti. Ancak üzüntüyle belirtmek isterim ki aradan geçen dört yılda EXPO 2016 tek kamu kurumunun üzerinde atıl olarak kalmıştır. Sağolsun Tarım Müdürlüğümüz bu konuda çaba sarf etmektedir" diye konuştu.
Ali Çandır, YÖREX'i pandemi nedeniyle bu yıl ertelediklerini belirterek, 20-24 Ekim 2021'da tarihlerinde yapacaklarını duyurdu. YÖREX kapsamlı çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Çandır, "TOBB öncülüğünde bütün kentlerimizde çeşitli eğitimler ve toplantılarla sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.
Meclis'te üyeler, sektörlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

(DHA)