GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-02-2021 09:14   Güncelleme : 04-02-2021 09:14

Arıtma da hayal oldu

Kemer’de yıllardır yapılması beklenen ve hayal olan projelere arıtma tesisleri de ekleniyor mu? 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla atıksu arıtma altyapı yatırımlarını devralma ve yaptırma yetkisi alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya'nın atıksu arıtma ihtiyacını gidermek için ilk etapta Serik, ikinci aşamada ise Kemer’de çalışmalara başlaması bekleniyordu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bakanlık olarak Kemer'de de belediye ile çalışmaları başlattık. Haziran'a kadar Kemer'in de protokol çalışmaları tamamlanıp ihale aşaması gerçekleştirilecek. Tesisleri 2021 yılına yetiştirmeye çalışıyoruz” demişti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise “Turizm Bakanlığı protokolü çerçevesinde 250 milyon TL’lik Belek Arıtma Tesisi ile 345 milyon TL’lik Kemer Arıtma Tesisi Projeleri tamamlanmış olacak. 225 milyon TL’lik yatırımla 300 km kanalizasyon hattı 2022’de tamamlanacak” diye konuşmuştu. Aradan geçen zamanda Kemer’de arıtma ile ilgili sorunlar tekrar gün yüzene çıkmaya başlarken, arıtma tesislerinin ne zaman kapasitesi artırılarak tamamlanacağı ise merak konusu oldu.

Arıtma da hayal oldu

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’de altyapı ve arıtma tesislerinin yetersiz kalması sonucu ortaya çıkan sorunların çözülmesi beklenirken hala adım atılmadı. 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Antalya'nın atıksu arıtma ihtiyacını giderecek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, bölgenin atıksu arıtma sorununu 2040 yılına kadar ortadan kaldırması planlanıyordu. Bunun için ilk etapta Serik, ikinci etapta ise Kemer’de çalışmalara başlaması bekleniyordu.

BÖCEK: ARITMALAR 2 YILDA TAMAMLANACAK

2019’un Eylül ayında Kemer’de Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından düzenlenen 'Geleneksel AKTOB Buluşması'na konuk olarak katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Büyükşehir Belediyesi öz kaynakları ile Alanya Konaklı Arıtma Tesisi’ni 12 milyonluk bir yatırımla 2020 yılında tamamlayacaklarını kaydetmişti. Başkan Böcek, “Okurcalar Arıtma Tesisi yenilenmesi ve kapasite artışı 10 milyonluk yatırım ile 2021 yılı içinde hayata geçecek. 15 milyonluk yatırım ile Lara Arıtma Tesisi kapasite artışı 2020 yılında bitecek. Sayın Turizm Bakanımızla toplantılar yaptık. Antalya’mız için Antalya Büyükşehir Belediyesi için destekleri devam etmektedir. Turizm Bakanlığı protokolü çerçevesinde 250 milyon TL’lik Belek Arıtma Tesisi ile 345 milyon TL’lik Kemer Arıtma Tesisi Projeleri tamamlanmış olacak. Alanya Arıtma Tesisi yenileme ve kapasite artırımını da protokol çerçevesinde değerlendiriyoruz. 225 milyon TL’lik yatırımla 300 km kanalizasyon hattı 2022’de tamamlanacak” demişti.

SERİK'TEN SONRA SIRA KEMER'DE

Yine 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla atıksu arıtma altyapı yatırımlarını devralma ve yaptırma yetkisi alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, ilk çalışmalara turizmin başkenti Antalya'da Serik- Belek arıtmasıyla başlanacağını bildirilmişti. Bölgenin 2040 yılına kadar arıtma sorununu ortadan kaldıracaklarını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm bölgelerindeki kıyı belediyelerinde finansal gerekçelerle belediyelerin yapamadığı arıtma altyapılarını yap- işlet- devret formülüyle devralıp, hızlı bir şekilde tamamlayacaklarını belirtmiş, çalışmaları ilk aşamada Serik- Belek arıtmasıyla başlatacaklarını kaydetmişti. İkinci aşamayı Kemer üzerinde sürdüreceklerini dile getiren Bakan Ersoy, “Bakanlığımız arıtma altyapı yatırımlarını devralma ve yaptırma yetkisi aldı. Daha önce yetki bizde değildi. İhtiyaç duyulan yerlerde arıtma altyapılarını Bakanlık olarak biz devralıyoruz. Daha sonra tesisleri belediyelere protokolle veriyoruz ve ilk çalışmalara Serik arıtmasıyla başlıyoruz. Fizibilite yapılması talimatını verdim. İkinci aşama Kemer üzerinde olacak. Bakanlık olarak Kemer'de de belediye ile çalışmaları başlattık. Haziran'a kadar Kemer'in de protokol çalışmaları tamamlanıp ihale aşaması gerçekleştirilecek. Tesisleri 2021 yılına yetiştirmeye çalışıyoruz" demişti.

Aradan geçen zamanda Kemer’de arıtma ile ilgili sorunlar tekrar gün yüzene çıkmaya başlarken, arıtma tesislerinin ne zaman kapasitesi artırılarak tamamlanacağı ise merak konusu oldu.