YURT
Giriş Tarihi : 03-01-2020 16:29

Arı, Korkuteli’ndeki elektrik kesintilerini sordu

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Korkuteli ilçesinde kar yağışı nedeniyle yaşanan elektrik kesintilerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli’ye verdiği yazılı soru önergeleri ile TBMM gündemine taşıdı.

Arı, Korkuteli’ndeki elektrik kesintilerini sordu

Şüheda DAYANTÜRK

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Korkuteli ilçesinde kar yağışı nedeniyle merkez ve birçok mahallede yaşanan elektrikler kesintilerini TBMM gündemine taşıdı. Birçok üreticinin yaşanan kesintiden zarar gördüğünü ifade eden Arı, “29 Aralık 2019 Pazar günü Antalya'nın Korkuteli ilçesine mevsimin ilk karı yağmış, sabaha kadar devam eden yağış nedeniyle kent merkezindeki kar kalınlığı yaklaşık 20 santime kadar ulaşmıştır. Ancak kar yağışı maalesef elektrik kesintisini de beraberinde getirmiştir. Pazartesi sabahından itibaren Korkuteli merkez ve birçok mahallede (köyde) elektrikler kesilmiştir. Alınan bilgiye göre de birçok mahallede elektrik kesintisi devam etmektedir. Özelleştirmenin sonucu kendini göstermiştir. Bölgenin elektrik dağıtım hizmetini veren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.) gerekli alt yapıya önem vermediği ve alt yapıyı ihmal ettiği ortaya çıkmıştır. Korkuteli gibi Antalya merkeze yakın bir ilçede evler ve ticari işletmeler 4 gündür elektriksiz kalmıştır. İlçenin başta mantar üreticileri olmak üzere, besi üreticileri, süt üreticileri, soğuk hava depoları gibi birçok üretici bu kesintiden zarar görmüştür. Zararların bir an önce tespit edilmesi, mağduriyetlerin giderilmesi için sorumlulara rücu edilmesi gerekmektedir. İlgililerin ilgisizligi ile Korkuteli ilçesi 2020 yılına karanlıkta girmiştir. Biran evvel çözüm üretilmelidir. Vatandaşımız elektriğe kavuşmalıdır. Yetkilileri göreve davet ediyorum” dedi.

Arı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli’ye verdiği yazılı soru önergelerinde şunları sordu:

“İçinde bulunduğumuz 21.yüzyılın teknolojik gelişkinlik düzeyi dikkate alındığında ilçe merkezine yağan 20 santimlik kar nedeniyle elektriklerin 4 gün süre ile kesik olmasını doğal karşılıyor musunuz? Korkuteli ilçesinde 4 gündür giderilemeyen elektrik kesintisi ile ilgili olarak bölgenin elektrik dağıtım hizmetini veren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.) yapılan özelleştirme kapsamındaki sorumlulukları nelerdir? Özelleştirme neticesinde dağıtım hizmetini üstlenen Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.) elektrik dağıtımı hizmetini kesintisiz olarak yerine getirilmesi için ihtiyaç olan altyapı yatırımları dahil olmak üzere diğer tedbirleri almış mıdır? 2020 yılına üşüyerek ve karanlıkta giren ilçe halkının ve zarar gören ticari işletmelerin benzer bir durumu yaşamaması için Bakanlık olarak ilgili özel firma nezdinde alınacak idari veya mali tedbirler olacak mıdır? Olacaksa nelerdir? Herhangi bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? Yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle mağdur olan ticari işletmelerde zarar tespiti yapılacak mıdır? Söz konusu zararların giderilmesi için gerekli maddi destek sağlanacak mıdır? İlgili elektrik dağıtım firmasına sorumluluk yüklenecek midir?”