YAŞAM
Giriş Tarihi : 28-09-2020 16:35   Güncelleme : 28-09-2020 16:35

Arı: Kentsel dönüşüm mağduriyeti artıyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Kepez ve Santral Mahalleleri sınırları içerisinde kalan risk alanında yürütülen kentsel dönüşüm projesi inşaatının zamanında bitirilememesinden kaynaklı halen evlerini teslim almayan vatandaşların, ödenmeyen kira yardımlarından ötürü mağduriyetlerinin devam ettiğini söyledi. Arı, “Vatandaşımızın başında zaten bir salgın belası var. Bu yetmezmiş gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 7 aydır hak sahiplerinin ne kiralarını ödüyor ne de evlerini zamanında teslim ediyor” dedi.

Arı: Kentsel dönüşüm mağduriyeti artıyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Antalya’nın Kepez İlçesi, Kepez ve Santral Mahalleleri sınırları içerisinde kalan risk alanında yürütülen kentsel dönüşüm projesi inşaatının zamanında bitirilememesinden kaynaklı halen evlerini teslim almayan vatandaşların, ödenmeyen kira yardımlarından ötürü mağduriyetlerinin devam ettiğini ifade etti. Bu konuyla ilgili olarak Eylül ayı başında konuyu TBMM gündemine taşıdığını ve bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığını da göreve davet ettiğini söyleyen Arı, kira yardımı mağduriyetinin son bulması amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesince gönderilen 06.05.2020 tarihli yazıya da bugüne kadar cevap vermeyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığının vatandaşın mağduriyetine kayıtsız kaldığını belirtti.

Söz konusu kentsel dönüşüm projesinin 2019 yılı sonunda bitirilerek konutların teslim edilmesi gerekirken sadece 460 hak sahibinin konutu 28 Temmuz ayında teslim edildiğine dikkat çeken Arı, “Hazlihazırda 2658 hak sahibinin 7 aylık kira alacağının ödenmediğini öğrendik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 24.04.2020 tarih ve 31108 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe sokulan 6306 Sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 2’nci maddesi kapsamında riskli ve rezerv yapı alanlarında kira yardımı süresi 36 aydan 48 aya çıkarıldı. Sürenin uzatım nedeninin inşaatı zamanında tamamlayamayan Sur İnşaat firmasından kaynaklı hak sahiplerinin mağdur edilmemesidir. Bu doğrultuda Bakanlığın yükümlülüğünde olan bu sorunu bir an önce çözmesi gerekmektedir” diye konuştu.

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, ayrıca bu konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanına hitaben verdiği ve henüz cevabının gelmediği soru önergesinde de konuyu TBMM gündemine taşıdığını belirterek, “Vatandaşımızın başında zaten bir salgın belası var. Bu yetmezmiş gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 7 aydır hak sahiplerinin ne kiralarını ödüyor ne de evlerini zamanında teslim ediyor. Konuyla ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesinin yazısına da cevap vermiyor. Alacağına aslan kesilen hükümeti, vatandaşa ödemesi olunca ara ki bulasın, kapı duvar. Kentsel dönüşüm mağduriyeti artıyor. Vatandaş çaresiz. Bakanlık kayıtsız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığını bir kez daha zaman kaybetmeden vatandaşın mağduriyetini gidermesi için harekete geçmeye davet ediyorum ve burada esas olanın inşaatın zamanında bitirilmesi olduğunu tekrarlıyorum” dedi.

(Haber Merkezi)