SİYASET
Giriş Tarihi : 27-09-2019 00:09

Arı: Kemer’e ihanettir

Kemer’de çeşitli temas ve incelemelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’e açıklamalarda bulunan Arı, “Buraya kalkıp yeni bir otel yapmakla turizm alanı ilan etmekle Kemer’e bana göre yazık etmeye çalışılıyor. Kemer halkı bu yanlışı affetmez. Kemer merkezde boş kalan bir yerin otel alanları olarak ilan edilip otel yapılmaya çalışılması Kemer’e bir ihanettir. Yani başka bir yer bulamadınız mı? Burası elde kalan tek boş yerken orayı da bir otelle doldurmanın ne Kemer’e ne de turizme faydası olacak, tam tersi Kemer’e ve turizme bir balta vurulmuş olacaktır” dedi.

Arı: Kemer’e ihanettir

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’de çeşitli temas ve incelemelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal ve Hasan Kayrak ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. Özellikle Kemer Ralli Alanı, Tekirova, Çamyuva ve Göynük’te sahile yakın arazilerde imar değişikliği yapılarak ‘Otel Alanı’na çevrilen alanlarla ile ilgili bilgiler alan Arı, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’e açıklamalarda bulundu.

‘KEMER’İN KORUNMASI LAZIM’

Kemer Gözcü Gazetesi’ne konuyu gündeme getirdiği için teşekkür eden Milletvekili Arı, “Çünkü sizler Kemer’de yaşanmakta olan ciddi bir sıkıntıyı gündeme taşıdınız. Kemer bildiğiniz üzere Antalya’mızın hatta Türkiye’nin ve bana göre dünyanın en iyi turizm destinasyonlarından birisidir. Turizm denilince ilk akla gelen ilçelerimizdendir. Kemer, deniziyle tarihiyle doğasıyla kültürüyle dünya turizminin en önemli merkezlerindendir. Tabi bu güzellikleri Kemer’e veren belirli özellikler var. Kemer’in dünyanın en güzel otelleriyle dolması turizm kalitesi açısından önemli ancak, Kemer’i Kemer yapan değerler var. Bunlardan ilki denizi, ikincisi ormanla iç içe olması ve üçüncüsü Kemer’in içinde ve çevresinde olan mitolojik çağdan da günümüze kadar ayakta kalmayı başaran çok değerli tarihi eserlerimiz ve anıtlarımız var. İşte böyle bir Kemer’de hep beraber yaşıyoruz ve yıl bazında baktığınızda çok sayıda yerli ve yabancı turist gelmekte. Şimdi böyle bir Kemer’in kalıcı bir şekilde yaşatılması lazım. Bu nedenle de Kemer’in bu özellikleriyle korunması lazım. Ancak görüyoruz ki, çok sayıda oteli olan artık yeni bir oteli altyapısıyla kaldırması mümkün olmayacak Kemer’e hiçte uygun olmayan yerlerin turizm alanı ilan edildiğini duyuyoruz” dedi.

‘BURAYA DA GÖZ DİKMİŞLER’

Kemer’in korunmaması neticesinde yeni yapılacak otellerin hiçbir anlamının kalmayacağına işaret eden Av. Cavit Arı, “Özellikle gazetenizin çok sık ve net bir şekilde gündeme getirdiği, kamuoyunu bilgilendirdiği ve bizim de buradan yola çıkarak Kültür ve Turizm Bakanına ve Çevre ve Şehircilik Bakanına sorduğumuz bir konu var. Yani Kemer’de herkesin Ralli Alanı olarak bildiği ve yine hemen yanında pazar kurulan, çeşitli konser ve önemli etkinliklerin yapıldığı, yani kısacası Kemer’in merkezinde nefes alınabilecek, Kemer halkının ihtiyaçlarını görebileceği, orada her türlü etkinliğin sergilenebileceği bir tek alan kalmıştı. Kemer’in bundan sonraki süreçte bulabileceği tek alan olarak bilinen bu merkezdeki alan kalmıştı. Malum rantı sevenler, her şeyi para olarak görenler, sadece paranın gücüne herşeyin para ile ölçülebileceğine inananlar gördüğümüz kadarıyla buraya da göz dikmişler. Şimdi siz başta söylediğim bu Kemer’in özelliklerine sahip çıkmazsanız, Kemer’i korumazsanız, yapacak olduğunuz ve yapılmış olan tüm tesislerin hiçbir anlamı kalmaz. Yani turistler buraya gelirken tabi güzel oteller için gelmekle beraber Kemer’in sahip olduğu değerleri bildiği için geliyor” diye konuştu.

‘KEMER HALKI BU YANLIŞI AFFETMEZ’

“Burada yapılacak olan otele Kemer’in ihtiyacı var mı? önce ona bakmak lazım” diyen Arı sözlerine söyle devam etti:

“Yani sayısız 5 yıldızlı 4 yıldızlı otellerin hatta daha alt gruplarda otellerin bulunduğu yerlerde devlet olarak bizim bu otele ihtiyacımız var mı? önce onun bir sorgulanması gerekir. Otellerin bir kısmının da süreç içerisinde yaşlandığını biliyoruz. 85’li yıllardan itibaren kurulan oteller var. İlk kurulduğu günlerde olağan üstü otellerdi veya sonraki otellerdi. Şimdi bunların esas itibariyle yeniden iyileştirilmesi, bunların devlet destekleriyle yeniden elden geçirilip modernize edilmesi gerekirken siz buraya kalkıp yeni bir otel yapımı veya turizm alanı ilan edip Kemer’e bana göre yazık etmeye çalışıyorsunuz. Kemer halkı aslında bu yanlışı görüyor ve bu yanlışı da affetmez diyorum. Çünkü çocuklarımızın geleceğine hep beraber sahip çıkmalıyız. Kemer’de binlerce insan turizmden ekmek yemekte ve yine turizm anlamında ülke ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan ilçelerden bir tanesi. Malum Antalya’da Kemer’de turizm tek başına turizm değil, tarımıyla birlikte entegre olmuş tüm diğer hizmet alanlarıyla birlikte anılmakta. Dolayısıyla özellikle bu Kemer merkezde boş kalan bir yerin otel alanı olarak ilan edilip otel yapılmaya çalışılması Kemer’e bir ihanettir. Yani başka bir yer bulamadınız mı? Burası elde kalan tek boş yerken orayı da bir otelle doldurmanın ne Kemer’e faydası olacak ne de turizme faydası olacak, tam tersi Kemer’e ve turizme bir balta vurulmuş olacaktır.”

‘ÇOK BÜYÜK BİR YANLIŞ İÇERİSİNDE’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u göreve davet eden Milletvekili Arı, “Sayın bakanın şahsıyla bir ilgimiz yok ama, gerek kendisinin turizm sektöründe önemli bir işletmenin sahibi olması ve yıllarca da turizmden gelir elde etmiş bir kişi olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi görüşülürken de ben; ‘Bir Antalyalı olarak ilk defa Antalyalı ve turizm sektörü içerisinden gelen bir kişinin Kültür ve Turizm Bakanı olarak atanmış olmasından bir hemşeriniz olarak mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. İnşallah bu bakanlığınızda da sizi başarılı görmek istiyorum’ diye sözlerime başlamıştım. Yani sektörden gelen turizmi bilen tabiri caizse uzman bir kişinin bakan olmasını ben doğru görmüştüm. Ancak görüyorum ki bakan turizm deyince hala ticarethane olarak görmeye devam etmekte. Artık kendisinin Kültür ve Turizm Bakanı olduğunu hissetmesi lazım diye düşünüyorum. Belki de şurada Kültür ve Turizm Bakanlığı ömrü de az kaldı, kendisini bir turizm bakanı olarak göreve davet ediyorum. Yani bir işletme sahibi olmaktan çıkıp Kültür ve Turizm Bakanı olduğunu hissetmesi gerekmekte. Bir işletmeci herşeye işletme mantığıyla bakabilir. Ama onun şu anki görevi Kültür ve Turizm Bakanı. Dolayısıyla da bakan olaraktan Türkiye turizmini nasıl geliştirebileceğini ve bunun yanı sıra Türkiye’de turizm alanlarının nasıl korunacağını esas almalı. Esas değerlendirmesi gerek konunun sahibi şu an Kültür ve Turizm Bakanı. Eğer bu konuda bakan net tavır alamıyorsa, hatta bu tahsislere önderlik yapmışsa kusura bakmasın bundan sonra adı sadece ‘turizme bakan’ birisi olarak anılır ve geldiğiyle gittiğiyle bir olur. Biz turizme sadece uzaktan bakan birisini istemiyoruz. Kemer, Antalya ve Türkiye turizminin gerçek bir bakanın istemekte ve biz ondan turizm değerlerini koruyan bu değerleri öne çıkarmaya çalışan birisi olması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Çünkü Türkiye gerçekten dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biridir, Kültür ve Turizm Bakanı da eğer bu olaya bir şekilde dahil olmuşsa bence çok büyük bir yanlış içerisinde olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

‘VEBALİ KENDİSİNDE OLACAKTIR’

Bu konuda zaten Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yazılı soru önergesi verdiğini hatırlatan Arı, “Kültür ve Turizm Bakanı olarak bu konunun ivedilikle düzeltilmesi gerektiğini ve bilhassa gerek şahsının gerek bakanlığının bu tahsisin önlenmesi konusunda mücadele etmesi gerektiğine işaret etmiştim. Kaldı ki bir turizmci bir işletmeci turizminden kazanç elde eden birisi ve bakan olarak tüm vebal kendisi üzerindedir. Yani bundan sonra yaşanacak olan tüm vebali kendisinde olacaktır. Ayrıca Kemer’de başta kaymakam olmak üzere tüm kurumları, sivil toplum örgütleri ve siyasileri bu konuya karşı çıkmaya davet ediyorum” diye konuştu.