ANTALYA
Giriş Tarihi : 26-05-2020 15:25   Güncelleme : 26-05-2020 15:25

Antalya'ya 4 yeni mavi bayrak

Denizlerde temizliği ve 'gönül rahatlığı ile yüzülebilecek' plajı simgeleyen ve uluslararası jüri tarafından verilen Mavi Bayrak'ta Türkiye zirvede yerini korurken, Antalya'da Mavi Bayrak'lı plaj sayısı 202'den 206'ya yükseldi.

Antalya'ya 4 yeni mavi bayrak

Türkiye, dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden Mavi Bayrak'ta bu yıl da zirvedeki yerini korudu. İspanya ve Yunanistan'ın ardından dünyanın en çok mavi bayraklı 3'üncü ülkesi olan Türkiye'nin ödüllü plaj sayısı bu yıl 486 oldu.

Geçen yıl mavi bayrak başvurularını 13 Aralık 2019 günü tamamlayan ardından bu yıl 14 Ocak günü Ankara'da toplanıp başvuruları değerlendiren Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Ulusal Jürisi, Türkiye başvurularını uluslararası jüriye gönderdi. Uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) koordinasyonunda dünyada 49 ülkede uygulanan mavi bayrak uygulamasının merkezi Danimarka Kopenhag'taki FEE tarafından yürütülüyor.

Kopenhag'da Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'nın (FEE) verdiği Mavi Bayrak ödüllerinin 2020 yılı değerlendirmeleri sonucunda, geçen yıl Antalya'da 202 olan Mavi Bayrak'lı plaj sayısı 206'ya yükseldi. Mavi Bayraklı 5 olan marina sayısında değişiklik olmadı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, plaj sayısında 2023 yılında, uluslararası Mavi Bayrak uygulaması yapan 50 FEE üyesi ülke arasında dünya birinciliğini hedefliyor.

Antalya'da mavi bayrak almaya hak kazanan plaj, marina ve yatlara bayrakları TURÇEV Antalya İl Koordinatörü Lokman Atasoy ve ekibi tarafından teslim edilecek.

(DHA)