GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-06-2020 15:53   Güncelleme : 10-06-2020 16:35

Antalya’nın yeni Valisi Yazıcı oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararnamede, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır Valisi olarak atandı. Antalya valiliğine ise Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı getirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde birlikte görev yapan ve halef- selef olan Karaloğlu ve Yazıcı, son kararnameyle Antalya'da ikinci kez halef- selef oldu.

Antalya’nın yeni Valisi Yazıcı oldu

30 Mayıs 2016 tarihinde Bursa'dan Antalya valiliği görevine atanan Münir Karaloğlu, Antalya'daki 4 yıla yaklaşan görev sürecinde başta turizm, doğanın korunması, geliştirilmesi, ekoturizm ve sualtı gibi birçok alanda fark yaratan proje ve hizmetlere imza attı. Yediden yetmişe kentte kurduğu ilişkilerle de çok sevilen ve iz bırakan bir isim olan Karaloğlu, kimilerine göre 'Vali Baba', kimilerine göre 'Carettaların da Valisi' olarak anılıyor.

ÜÇ İLDE VALİLİK YAPTI

2009- 2013 yıllarında Van, 2013- 2016 yıllarında Bursa Valiliği görevleri yapan ve görev yaptığı tüm ilçeler ve illerde büyük sevgi kazanan ve iz bırakan bir isim olan Karaloğlu, 2016 yılı Haziran ayında, Antalya'nın turizmde kriz yaşadığı dönemde göreve geldi. Yaklaşık 1.5 ay sonra ise 15 Temmuz 2016'da, FETÖ terör örgütünün darbe girişimi yaşandı. Vali Karaloğlu'nun aldığı kararlarla, 15 Temmuz gecesi bütün askeri birliklerin girişleri kapatılarak, Antalya'da tek kurşun dahi atılmadan olaysız geçti.

TURİZMDE REKORLAR YILI

2016'daki kriz ve darbe girişimi gibi çok zor bir sürecin ardından 2017'de Antalya turizmine öncülük eden Vali Karaloğlu döneminde, hızlı toparlanmanın ardından 2018 ve 2019 yıllarında turizmde tarihi rekorlar kırıldı. Turizm sektörüyle aylık toplantılar ve yakın işbirliği kuran Vali Karaloğlu, özellikle sualtı zenginliklerinin ortaya çıkarılması ve doğa turizminin geliştirilmesi adına da önemli projelere imza attı. Antalya'nın doğal güzelliklerinin tanıtımı için Vali Karaloğlu, Akseki'de tarihi Yörük yolu ile Çıralı'da tarihi Likya yolunda yüzlerce katılımcıyla doğa yürüyüşü yaptı.

BALIK ADAM KARALOĞLU

Su altı arkeolojisi ve doğasıyla büyük zenginliğe sahip Antalya'da dalış turizmi farkındalığını artırmak için birçok çalışma yaptıran Vali Münir Karaloğlu, dalış hobisiyle de dikkat çekti. Hem dalış turizmi farkındalığını artırmak hem de su altında arkeolojik ve doğal değerlere dikkat çekmek amacıyla Alanya'da tersanenin olduğu bölgeden deniz çayırlarına, Kekova'da batık şehre ve Kaş'ta tank batığı ve Fener burnunda dalışlar gerçekleştirdi. Bu dönemde, özellikle Antalya'nın batısında Kemer'den Patara'ya kadar olan sahilde çok ciddi bir dalış turizmi potansiyeli oluştu. Buna bağlı olarak su altı arkeolojisi konusunda da dünyanın en eski gemi batığı da dahil birçok tarihi buluş ve önemli gelişmeler yaşandı. Antalya'nın ilk sualtı filmi ve kitabı da çıkartıldı.

CARETTALARA ÖZEL İLGİ

Dünyada nesli tehlike altında olan ve 640 kilometrelik sahil bandında Akdeniz'in en önemli caretta caretta yuva alanına sahip olan Antalya'da Vali Karaloğlu, deniz kaplumbağalarının korunması için de büyük çaba gösterdi. Van Valiliği görevindeyken 'Balıkların, kuşların, böceklerin de valisiyim' sözüyle bilinen Karaloğlu, Antalya'da "Caretta carettaların da valisi olacağız" dedi. Karaloğlu, Çıralı Belek gibi caretta yuvalama alanlarında sabahın ilk ışıklarında yavru carettaların denize yolculuğuna da çok kez doğaseverlerle birlikte eşlik etti. Antalya'da carettalar dışında hem sualtında hem de karada nesli tehlike altındaki türler başta olmak üzere doğadaki canlıların korunmasıyla ilgili tüm projeleri desteklerken, farkındalık oluşturulması için de öncülük etti.

PANDEMİDE EN BAŞARILI İL

Yerli ve yabancı 23 milyonun üzerinde turist ağırlanan 2019'un ardından, 2020'ye de rekorla başlanırken, tüm dünyada koronavirüs salgını patlak verdi. Mart ayından itibaren Antalya'da, hükümetin aldığı kararların yanısıra Vali Münir Karaloğlu öncülüğünde bir çok karar alındı. İstanbul'dan sonra Türkiye'de en riskli ikinci il görülen Antalya, pandemi sürecinde Vali Karaloğlu'nun aldığı radikal önlemler sayesinde, Türkiye'de nüfusa oranla vaka sayısı bakımından en başarılı il oldu.

YENİ VALİ YAZICI KİMDİR?

Antalya'nın yeni valisi Yazıcı, 1969 yılında Düzce- Gümüşova'da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu Yazıcı, 1991 yılında Bolu'da kaymakam adayı olarak göreve başladı. Yazıcı, Burdur- Karamanlı ve Artvin- Ardanuç kaymakamlığı, Muş ve Nevşehir vali yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı Mali İşler Daire Başkan Yardımcılığı görevleri yaptı. Ersin Yazıcı, Münir Karaloğlu'nun Kocaeli Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri olduğu dönemde, genel sekreter yardımcısı olarak görev yaptı. Münir Karaloğlu'nun 2009'da Van valiliği görevine atanmasının ardından da genel sekreter olan Yazıcı, 2004'te Karaloğlu'nun memleketi Rize'ye vali olarak atandı. Karaloğlu'nun Antalya valiliğine atandığı 30 Mayıs 2016 tarihinde ise Yazıcı Balıkesir Valisi oldu. Daha önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde birlikte göre yapan ve Karaloğlu'nun Van valiliğine atanmasının ardından halef- selef olan Karaloğlu ve Yazıcı, son kararnameyle de Antalya'da ikinci kez halef- selef oldu.

(DHA)