KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-01-2021 12:54   Güncelleme : 03-01-2021 12:54

Antalyalı yönetmen ödüle doymuyor

Antalyalı kadın yönetmen Sevgi Hirschhauser, çekimlerini Antalya'da gerçekleştirdiği 'Toprak' isimli filmiyle 16 uluslararası film yarışmasında ödül kazandı.

Antalyalı yönetmen ödüle doymuyor

Antalya'da doğup büyüyen ardından Almanya'ya giderek sinema sektörüne giren kadın yönetmen Sevgi Hirschhauser, ilk filmi olan 'Toprak' ile 16 farklı uluslararası yarışmada ödül kazandı. Türkiye gösterimi için gün sayan filminin dünya prömiyeri ABD Colorado'daki Vail Film Festivali'nde yapıldı. Toprak, Miami Bağımsız Film Festivali'nde de 'En iyi Film' seçildi. Filmin başrollerinde dizi ve sinema oyuncusu Numan Çakır ile ilk film deneyimi ile Antalyalı oyuncu Burak Aydın rol aldı.

Oyunculardan Numan Çakır, 'En İyi Erkek Oyuncu', ilk oyunculuk deneyimi olan Burak Aydın 'En İyi Genç Oyuncu Adayı', filmien görüntü yönetmeni Chris Hirschhauser da 'En İyi Görüntü' ödülü aldı.

KENDİ İMKANLARIYLA ÇEKTİ

Hiçbir prodüksiyon şirketine bağımlı olmadan tamamen kendi imkanlarıyla çektiği filmi hayata geçirmiş olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyen Sevgi Hirschhauser, “Film yapmak çok zor olduğu kadar, büyük zevk veriyor. Yeni bağlantılar kurmak, yeni kişiler ile tanışmak, iletişime geçmek ve kendini anlatabilmek projenin geleceğini etkiliyor. İlk filmimin ortaya çıkması ve uluslararası gösterilmesi hepimizi çok sevindirdi. Kazandığımız ödüllerde madalyalarımız oldu" dedi.

Toprak, köyde yaşayan, gelenekleri ve dini mirasların önemli olduğu, kültür, görenek ve inançları konu alarak işlenen yoksul bir ailenin dramatik hikayesini konu alıyor.

(DHA)