GÜVENLİK
Giriş Tarihi : 07-02-2020 16:01

Antalya'da şiddetli rüzgar

Antalya'da önceki gün sabah saatlerinden itibaren etkili olan ve hızı 75 kilometreyi bulan şiddetli rüzgar, denizde dev dalgalar oluşturdu. Finike ilçesinde ise bir iş yerinin çatısındaki sac kulübe uçtu.

Antalya'da şiddetli rüzgar

Antalya'da sabah saatlerinden itibaren etkili olan rüzgar şiddetini artırdı. Hızı gün içerisinde saatte 75 kilometreyi bulan rüzgar nedeniyle denizde dev dalgalar oluştu. Kentin tarihi mekanlarından Kaleiçi'nde bulunan Yat Limanı'na gelen yerli ve yabancı turistler, dev dalgalarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Dalgalar çok sayıda vatandaşın ıslanmasına neden oldu. Dalgalar sahil bandında bulunan 30 metrelik falezleri dövdü. Dalgaların boyu çoğu zaman falezleri aştı. Limanda bağlı teknelerin sahipleri ise yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlem almaya çalıştı.
KULÜBE UÇTU
Şiddetli rüzgar Finike ilçesinde de etkili oldu. Rüzgar nedeniyle sanayi çarşısındaki bir dükkanın üzerinde bulunan hava kompresörünün üzerini kapatan sac kulübe uçtu. Park halindeki aracın yanına düşen kulübe maddi hasara neden oldu. Olayda yaralanan olmadığı belirtildi.

ALANYA'DA YOĞUN SİS
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce sağanak ve fırtına uyarısının yapıldığı Antalya'nın Alanya ilçesinde, gündüz saatlerinde hava sıcaklığı 14 derece ölçülürken, metrekareye 1,7 kilogram yağış düştü. Rüzgarın hızı da saatte 36 kilometreyi buldu. İlçenin yüksek kesimlerinde kalan Kütürüp, Tepe, Hacımehmetli, Bektaş, Türktaş, Paşaköy ve Asmaca mahallelerine ise yoğun sis etkili oldu. Görüş uzaklığı bazı bölgelerde 1 metrenin altına düşünce yollarda olan sürücüler, zor anlar yaşadı. Bazı sürücüler, araçlarını yol kenarına park ederek, sisin dağılmasını bekledi. Meteoroloji yetkilileri, gece saatlerinden itibaren kuvvetli yağış ve fırtına beklendiğini belirterek, halkı fırtına ve sele karşı uyardı.

FIRTINA HAYATI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Antalya’da gün boyunca etkili olan şiddetli rüzgar, akşam saatlerinde yerini yağmur ve fırtınaya bıraktı. Kentin genelinde etkili olan fırtına hayatı olumsuz etkilerken, yağmur ise zaman zaman şiddetini artırarak devam ediyor. Saatteki hızı 75 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle kent merkezinde çöp konteynerleri ve ağaçlar devrilirken, bazı evlerin panjurları uçtu.
HASTANE DIŞ CEPHESİNDEN PARÇA KOPTU
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ise dış cephesinden bir parça yerinden söküldü. Hastanenin kadın doğum ve çocuk bölümlerinin yer aldığı binanın dış cephesinden yaklaşık 20 metre uzunluğunda dev bir parça, rüzgar nedeniyle koptu. Parçanın düşmesinin yol açtığı gürültü nedeniyle çevredekiler panik yaşadı. Hastanenin güvenlik görevlileri yere düşen parça etrafına şerit çekti, başka bir parça düşme ihtimaline karşı bölgeye kimse yaklaştırılmadı.
Meltem Bulvarı üzerindeki bir kafenin önündeki ağaçlar da devrildi. Şiddetli rüzgar nedeniyle kök kısmında kırılan ağaçlar yaya kaldırımına ve yola düştü. Yola düşen parçalar vatandaşlar tarafından araç trafiğini etkilememesi için kaldırıldı. Yağmur nedeniyle yollarda su birikintileri oluşurken, sürücüler de zor anlar yaşadı.
Şiddetli rüzgarın yarın da devam etmesi bekleniyor. (DHA)