GÜVENLİK
Giriş Tarihi : 23-08-2020 15:09   Güncelleme : 23-08-2020 15:09

Antalya'da orman yangını

Serik ilçesinde orman yangını çıktı. Havadan ve karadan yangına müdahale edilirken, alevlerin çevredeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarına sıçramaması için yoğun çaba sarf ediliyor.

Antalya'da orman yangını

Serik ilçesine bağlı Tonguçlu Mahallesi Kaşıkçı mevkisinde önceki gün saat 15.00 sıralarında orman yangını çıktı. Havanın rüzgarlı olması nedeniyle bir anda büyüyen yangın, çevreye yayıldı. Kaşıkçı mevkisinden Aklar bölgesine doğru ilerleyen yangın hızla büyüdü. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Yangına ilk müdahaleyi, Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı arazözler yaptı.
Yangına 3 helikopter, Orman İşletme Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Serik Belediyesi'ne bağlı 20'nin üzerinde arazöz, itfaiye ve su tankeri ile 30'dan fazla işçiyle müdahale çalışmalarına başlandı. Havadan ve karadan müdahale edilen yangının yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki evler ve seralara sıçramaması için yoğun çaba sarf ediliyor.
Öte yandan bölgede ikamet eden vatandaşlar ise alevlerin yerleşim yerleri ve seralarına sıçramaması için traktörlerle çalışma yaptı.
Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, yangın yerine gelerek çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
Bölgedeki elektrik akımı da dağıtım şirketi görevlileri tarafından kesildi.
ÇEVRE İLLERDEN DESTEK İSTENDİ
Antalya Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yangının büyüyerek devam ettiğine işaret ederken, poyraz şeklindeki rüzgarın etkisinin çok büyük olduğu ve yangına hem karadan hem de havadan müdahaleye başlandığını bildirdi. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı hava ve kara ekiplerinin yoğun müdahalesinin yanı sıra yakın çevre illerden de yangına müdahale için destek istendiği ifade edildi.
NEMİ AZALTAN POYRAZ, ORMAN YANGINLARINDA EN BÜYÜK RİSK
Yangının çıktığı saatlerde Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Serik'teki Gebiz Orman Sahası Merkezi'nde hava sıcaklığı 39 derece, nem yüzde 19, kuzey yönünden esen rüzgarın hızı da saatte 7 kilometre ölçüldü. Hava sıcaklığının Serik'te yarın 38 derece olacağı tahmin ediliyor.
Poyraz, havadaki nem oranını azaltması nedeniyle orman yangınları açısından en riskli rüzgar. Yangının oluşmasına, yayılmasına ve artmasına neden oluyor. Kuvvetli estiği zaman söndürme çalışmalarını zorlaştırıyor.

30 HEKTARLIK ALANDA ETKİLİ OLUYOR

Antalya'nın Serik ilçesinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale devam ediyor. Alevlerin çevredeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarına sıçramaması için yoğun çaba sarf edilirken, bölgedeki ekip sayısı da artırıldı. Yangın bölgesine 2 uçak, 5 helikopter havadan su atarken, kara ekipleri de sayısı 28'e yükselen arazözler ve 3 dozerle alevlerle mücadele ediyor.

Bölgedeki yangın söndürme çalışmalarını yakından takip eden Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, yangının kontrol altına alınmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü belirtirken, alevlerin yaklaşık 30 hektarlık bir alanda etkili olduğunu kaydetti.

KONTROL ALTINA ALINDI

Yangın havadan ve karadan müdahale sonucu kontrol altına alınabildi. Bölgedeki ekiplerin yoğun çalışması sonucu kontrol altına alınan yangının söndürülmesi için çalışmalar sürüyor. Öte yandan Antalya Orman Bölge Müdürlüğü alevlerle mücadele eden ekip sayısının 33 arazöz, 9 su ikmal aracı, 8 ilk müdahale aracı, 5 helikopter, 2 uçak, 3 dozer, 3 treyler, 1 yangın yönetim aracı, 1 tamir bakım aracı, 2 yer ekibi (8+1/6+1), 17 teknik eleman, 10 muhafaza memuru ve 165 yangın işçisi olduğunu açıkladı.

'AYNI BÖLGE 1983 VE 1986 YILLARINDA DA YANDI'
Yapılan ilk tespitlere göre yangının anız yakılmasından dolayı çıktığı ve ormanlık alana sıçradıktan sonra da rüzgarın etkisiyle büyüdüğü belirlendi. Yangının çıktığı Töngüçlü Mahallesi'nin muhtarı Hüseyin Büyükak, "Yangın Yukarı Hacıhasanlar mevkisinde başladı. Duman çıktığını görünce 112 Acil Çağrı Merkezi'ni aradık. Onlar da anında müdahalede bulundu. Rüzgarın hızıyla yangın çok hızlı bir şekilde büyüdü. Belediyenin araçları da geldi. Ne kadar müdahale edilse de rüzgarın farklı yönlerden esmesiyle yangın büyüdü. Uçak ve helikopterle müdahale edildi. Aynı bölge 1983 ve 1986 yıllarında da yandı" dedi.

(DHA)