SPOR
Giriş Tarihi : 08-03-2021 15:17   Güncelleme : 08-03-2021 15:17

Antalya'da korona gölgesinde 'Runatolia' heyecanı

Antalya'da 16'ncısı düzenlenen Runatolia Uluslararası Antalya Maratonu'na bu yıl 39 ülkeden yaklaşık 3 bin 500 sporcu katıldı. Pandemi gölgesinde gerçekleştirilen maratonun çıkışında sporcular sosyal mesafeye uygun ve maskeli çıkış yaptı.

Antalya'da korona gölgesinde 'Runatolia' heyecanı

Antalya'da düzenlenen 16'ncı Runatolia Uluslararası Antalya Maratonu Cam Piramit önünden başladı. Yaklaşık 3 bin 500 profesyonel ve amatör sporcunun katıldığı maratonda tekerlekli sandalye koşusu, 42 kilometrelik maraton, 21 kilometrelik yarı maraton, 10 kilometrelik maraton ve takımlar koşusu yapıldı.

Maratona bu sene koronavirüs damgasını vurdu. Sporcular toplu şekilde değil, sosyal mesafeye uygun şekilde ve maskeyle startı bekledi. Start verildiğinde ise sporcular 5'er saniye arayla çıkış yaptı. Maratona katılanlara sık sık maskelerini koşunun 50'nci metresindeki çöp kutularına atmaları uyarısı yapıldı. Ancak uyarılara rağmen birçok sporcu maskelerini startın hemen ardından yere attı. Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle her sene yüzlerce kişinin izlediği maratona bu sene ilgi azdı. Bazı sporcular bebek arabalarıyla koşarken, kimi de STK'lara ait formalarla yarışa katıldı. Bir kişi ise startın ardından amuda kalkıp ellerinin üstünde yürüyerek poz verdi.

Yarışa katılan sporcular Hadrian Kapısı, Düden Şelalesi ve Lara Plajları gibi kentin turistik yerlerinden geçtikten sonra Cam Piramit önünde maratonu tamamlayacak.

ÖDÜLLER VERİLDİ
Antalya'da düzenlenen 16'ncı Runatolia Uluslararası Antalya Maratonu'nu erkeklerde Kenyalı Mohamed Rasheed, kadınlarda Rus Marina Fidler kazandı. Sabah saatlerinde başlayan yarışa katılan sporcular öğleden sonra başladıkları nokta olan Cam Piramit önüne gelerek bitiş çizgisine ulaştı. Yarışın sonunda bitiş çizgisine ulaşan tüm katılımcılara madalyaları verildi.
Erkekler maratonda 2 saat 37 dakika 9 saniye ile Mohamed Rasheed birinci, 2 saat 37 dakika 59 saniye ile Ahmet Bayram ikinci, 2 saat 41 dakika 8 saniye ile Murat Kaya üçüncü oldu. Kadınlarda ise 3 saat 19 dakika 3 saniye ile Marina Fidler birinci, 3 saat 30 dakika 35 saniye ile Emel Pinhas ikinci, 3 saat 43 dakika 20 saniye ile Tetiana Grebinnyk üçüncü oldu.
Yarı maraton erkeklerde Üzeyir Söylemez birinciliği, Artem Popov ikinciliği, Ayan Beinsenbayev ise üçüncülüğü elde etti. Kadınlar yarı maratonda ise Veronika Kalanshnikova birinci, Serpil Budak ikinci, Kübra Gültekin Yıldız üçüncü oldu. 10 kilometre kadınlar yarışında Elif Dağdelen birinciliği, Yuliya Yelistratova ikinciliği, Anna Lina üçüncülüğü kazandı. Erkeklerde ise Vitali Varatsov birinci, Vincheslav Vasilev ikinci, Andrey Alypov üçüncü oldu.
Tekerlekli sandalye kadınlarda Hamide Doğangün birinci olurken, erkeklerde ise Ömer Cantay birinciliği kazandı.
Yarış sonunda düzenlenen törende dereceye giren sporculara plaket ve ödülleri verildi.

(DHA)