SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-01-2021 09:27   Güncelleme : 15-01-2021 09:27

Antalya'da 10 günde tüm sağlık çalışanları aşılanacak

Çin'den getirilen CoronaVac aşısı Antalya'da sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. Kente getirilen 28 bin 880 doz aşı sağlık çalışanlarına bin merkezde uygulanıyor. Aşı olan Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, 10 günde tüm sağlık çalışanları aşılanmış olacağını belirtti.

Antalya'da 10 günde tüm sağlık çalışanları aşılanacak

Antalya'ya hafta sonu gelen 28 bin 880 doz CoronaVac aşısı, kentteki bin merkeze bağlı bin 200 poliklinikte bugün itibariyle sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne gelerek aşı oldu. Dün akşam elektronik sistemden randevu alan Hülür ve sağlık çalışanları hastane bünyesinde kurulan 25 aşı odasına sırayla alınarak aşılandı.

AŞILAR İÇİN ALARMLI SİSTEM

Aşılar her odada bulunan ve ısı değerleri 2- 8 derece arasında tutulan dolaplarda muhafaza ediliyor. Dolaplara yerleştirilen alarmlı ısı ölçerle aşıların ısısı anlık kontrol edilirken derece 8'in üzerine çıktığı an verilen alarmla görevliler uyarılarak dolabın ısısı kontrol ediliyor.

TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞILANACAK

Aşı olan Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, ilk önce sağlık çalışanlarının aşılandığını söyledi. Geçen hafta 28 bin 880 doz aşının geldiğini kaydeden Dr. Hülür, kamu hastaneleri, aile sağlığı merkezleri, özel hastaneler olmak üzere aşı odası sayının binden fazla olduğunu söyledi. Mobil uygulama üzerinden aşılarının doz takibinin yapabileceğini de ifade eden Dr. Hülür, “Koronavirüs testi pozitif çıkan sağlık çalışanları da tedavilerinin üzerinden 1 ay geçmişse onlar da aşılanacak" dedi.

Dr. Hülür, 10 gün sonunda Antalya'daki tüm sağlık çalışanlarının ilk doz aşılama işleminin tamamlanmış olacağını ifade etti.

Dr. Hülür'ün ardından Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Halil Yalçın Yüksel de aşı oldu. Aşı olan diş hekimi Sevda Benzet, özel kliniği olduğunu ve randevu alarak aşı olmaya geldiğini söyledi. Hiçbir kronik sorunu olmadığını belirten Benzet, aşıdan sonra 15 dakika olası bir durum için beklediğini ve olumsuzlukla karşılaşmadığını söyledi.

Fizyoterapist Tahir Çetin de aşı olmak istediğini ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da aşı olmasının ardından aklındaki soru işaretlerinin de gittiğini ifade etti.

AÜ HASTANESİ'NDE KORONAVİRÜS AŞILAMASI

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi K Blok'ta oluşturulan 25 aşı odasında, sağlık çalışanlarının koranavirüs aşılarının yapılmasına başlandı. AÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ender Terzioğlu, bu aşıların düzenli yapılabilmesi için hastanede bir alan tahsis ettiklerini belirterek, "25 odamız aşılama için ayrıldı. Her bir odada hemşirelerimiz ve hekimlerimiz eşliğinde aşılama başladı. Hastanemizdeki sağlık çalışanları aşılandıktan sonra aşıların bize ulaşmasıyla vatandaşlarımızı aşılama işlemi de başlayacak" dedi.

AÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Özge Turhan ise aşıların dün ellerine ulaştığını ve aşılamaya bugün itibarıyla başladıklarını belirterek, “Bu salgın sürecinden kurtulmak için ne kadar çok kişiyi aşılayabilirsek o kadar iyi. Öncelikle sağlık çalışanları, haftaya da merkezi randevu sistemiyle halkımızı aşılamaya başlıyoruz. Vatandaşlarımız sağlık çalışanlarımızın ardından merkezi randevu sisteminden randevu alabilecek. Öncelikli gruplara göre aşılama devam edecek. Randevulara göre biz de büyük kapasite ile hemşirelerimiz ve doktorlarımızla herkesi aşılamaya hazırız" diye konuştu.

Geçmiş dönemde yapılan Faz-3 çalışmasının sonuçlarının da bugün itibarıyla açıklandığını söyleyen Prof. Dr. Turhan, şöyle dedi:

“Faz-3 çalışmamızın kodu kırıldı. Kimler aşıda kimler plaseboda belli oldu. Plasebo olanları tek tek çağırıp aşılayacağız. Aşı olanları da bir yıla kadar izlemeye devam edeceğiz. Umutluyuz, hangi aşı olursa olsun aşılanalım, bir an önce yoğun bir şekilde bu salgından çıkalım istiyoruz."

(DHA)