ANTALYA
Giriş Tarihi : 04-03-2021 08:36   Güncelleme : 04-03-2021 08:36

Antalya Lisesi'ne müze

Antalya'nın ilk eğitim ve öğretim kurumu olarak bilinen Antalya Lisesi'nin sahası içindeki restore edilen tarihi binası, yıl içinde müze ve sanat galerisi olarak hizmet verecek.

Antalya Lisesi'ne müze

Antalya Valiliği'nce restorasyonu tamamlanan, Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı'nın da (ALİV) destek verdiği tarihi binanın müze ve sergi salonuna dönüştürülen bölümünün duvarlarını, seramik sanatçısı Tufan Dağıstanlı ile Antalya Lisesi'nin 1968 mezunu eşi Leyla Dağıstanlı, Antalya'nın kültürel ve tarihi değerlerini simgeleyen duvar panolarıyla süsledi.

ÖZBEK AİLESİ DESTEK VERDİ

Okulun eski mezunlarından Nihal- Altan Özbek çiftinin oğulları Onur Özbek, milli atlet Altan Özbek anısına Atatürk'ün silüeti, tarihi Saat Kulesi, Kesik Minare, Hadrianus Kapısı, Yivli Minare, Kaleiçi evleri gibi kentin değerlerinin seramik çalışmasıyla panolarını yaptırarak bağışladı.

ANTALYA'NIN İLK LİSESİ

ALİV Başkanı Olcay Okutan, Türkiye'nin ilk 100 lisesi arasında yer alan, Antalya'nın da ilk lisesi olan Antalya Lisesi'nin tarihçesini şöyle özetledi:

"Restore edilen tarihi binada 1898 yılında eğitim-öğretim başlatılmış, 1899'da bir sınıf daha ilave edilmiş, 5 sınıf oluşturulmuş. 1916 yılında 'Liva İdadisi'nin adı 'Sultani' olarak değiştirilmiş, tek devrelik bir sistem uygulanmış. 1917 yılında bir sınıf daha eklenerek eğitim süresi 10 yıla çıkarılmış. 1920 yılında tekrar 9 sınıfa indirilmiş, 1926 yılında da 2 şubeli bir pedagoji sınıfı eklenerek Antalya Ortaokulu'na dönüştürülmüş. 1933-1968 yılları arasında ortaokul-lise birlikte hizmet vermiş. Bu dönemde okulun adı 'Antalya Lisesi' olmuş, okul alanı genişletilmiş."

TARİHİ BELGELER SERGİLENECEK

Restorasyonu tamamlanarak okul idaresine teslim edilen tarihi binada yeni düzenlemelerin yapıldığını, müze ve sergi salonu oluşturulduğunu belirten Olcay Okutan, "Müzenin hizmete girmesiyle birlikte ilk resim sergisi de açılacak. Üst katta Antalya Lisesi'nin tarihi belgeleri, fotoğrafları yer alacak. Bir de müzik odası ile öğretmenler odası olacak" diye konuştu.

(DHA)