SİYASET
Giriş Tarihi : 18-06-2022 00:23

‘Antalya hak ettiği hizmetleri alamayan bir şehir’

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkan Yardımcısı Aykut Kaya, partisinin Antalya için hazırladığı ‘Kalkınma Raporu’ çalışmaları kapsamında Kemer’de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gazetemizi de ziyaret eden Kaya, Antalya’da bölgeye değer katmak amacıyla ‘Kalkınma Raporu’ hazırladıklarını belirterek, “Bizim amacımız Antalya’da ne olmalı neler yapılmalı. Antalya dünyanın bizim gözümüzde en güzel şehri ama hak ettiği hizmetleri alamayan bir şehir. Antalya, olması gereken vizyonunun çok gerisinde kalmış bir şehir ve bu bizi çok üzüyor çünkü, gerekli hizmetleri hiçbir zaman alamamış. Biz Antalya’ya faydalı olmak istiyoruz” dedi.

‘Antalya hak ettiği hizmetleri alamayan bir şehir’

Şüheda PARTAL

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkan Yardımcısı Aykut Kaya, partisinin Antalya için hazırladığı ‘Kalkınma Raporu’ çalışmaları kapsamında Kemer’de çeşitli ziyaretlerde bulundu. İYİ Parti Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Kemer Esnaf Odası Başkanı Bolat Ünsal, Kemer Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mustafa Tıraş, Kemer Küçük Sanayi Kooperatifi Başkanı Mehmet Akın, G-Marina Kemer Genel Müdürü Levent Tokaç’ı ziyaret eden Kaya, partisinin çalışmaları hakkında bilgiler verirken, talepleri de dinledi. Sanayi esnafını da gezen Kaya ve beraberindekiler, gazetemizi de ziyaret etti. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’e bilgilendirmede bulunan Kaya, ilçenin sorunları hakkında da Yenigün’den bilgiler aldı.

Gazetemize açıklamalarda da bulunan Aykut Kaya, Antalya’da bölgeye değer katmak amacıyla ‘Kalkınma Raporu’ hazırladıklarını belirterek, “Çünkü bölgemizle ilgili sorunları tespit edip bunlarla ilgili çözüm önerileri hazırlıyoruz. Bununla ilgili bütün ilçeleri ziyaret ediyoruz. İlçelerdeki esnaflarımızı, STK’ları, köylülerimizi, meslek odalarını ziyaret edip onların fikirlerini alıyoruz. Akademik bir ekibimiz bu raporu zaten verilerle hazırlıyor ama, onlara destek olmak amacıyla sahada yerinde görüp onlara gerekli olan bilgileri de paylaşıyoruz” dedi.

‘ANTALYA HAK ETTİĞİ HİZMETLERİ ALAMAYAN BİR ŞEHİR’

Kemer’de çeşitli ziyaretlerde bulunarak sorun ve talepler ile çözüm önerilerini dinlediklerini belirten Kaya, “Bizim amacımız Antalya’da ne olmalı neler yapılmalı. Antalya dünyanın bizim gözümüzde en güzel şehri ama hak ettiği hizmetleri alamayan bir şehir. Antalya, olması gereken vizyonunun çok gerisinde kalmış bir şehir ve bu bizi çok üzüyor çünkü, gerekli hizmetleri hiçbir zaman alamamış. Bugün Diyarbakır’a gittiğiniz zaman 5-6 otobanla şehre gidiyorsunuz, ama Antalya’nın girişte bir otobanı bile yok. Afyon’dan sonra kesiliyor. Antalya-Alanya arasında bir tren hattı yok, oraya konvansiyonel bir tren hattı konmalı ki hem yük hem de yolcu taşımalı. EXPO’nun kaderi ne olacak? biz bunları sorguluyoruz. 500 milyon dolar para harcanıp kurulmuş, her ay ciddi para harcanan ve zararda olan bir yerden bahsediyorsunuz. Ama buraların hem istihdam hem Antalya’ya gelir getirecek şekilde tasarlanması gerekiyor” diye konuştu.

‘ANTALYA’YA FAYDALI OLMAK İSTİYORUZ’

Antalya’daki en büyük problemlerden birinin de su problemi olduğuna dikkat çeken Kaya, “Antalya, birçok su kaynağına sahip olmasına rağmen kuyulardan su içiyor ve bu ASAT içinde ciddi bir elektrik faturası demektir. Manavgat’ın saniyede 13 metre küp su verebilen bir Oymapınar Barajı var. Bu sudan faydalandırmalı diyoruz. Antalya Limanı’na Burdur’dan, Isparta’dan bir yük taşımacılığı tren hattının kurulması gerekiyor ki; o limanı daha bir rantabl hale gelsin ve lojistik maliyetleri daha düşsün istiyoruz. Bunun dışında Kemer’de olsun, Gazipaşa’da olsun Kaş’ta olsun Antalya’nın bir çok ilçesinde yerel bazlı neler yapabiliriz biz bunları da araştırıyoruz. Ben her hafta bir ya da iki ilçeyi ziyaret etmeye çalışıyorum. Notlar alıyoruz. Buradaki gözlemleri akademik ekiple de paylaşıyoruz. Yani biz Antalya’ya faydalı olmak istiyoruz. Antalya’nın siyasetçisi olduğum için de memleketime bölgeme faydalı olmak istiyorum” şeklinde konuştu.

‘BÜYÜK BİR BELİRSİZLİK VAR’

Türkiye’nin önünde büyük bir belirsizlik olduğunu ve ekonomik anlamda da iş insanlarının kendini güvende hissetmediğini ifade eden Kaya, “Şuan da Türkiye’de piyasada bir hafta sonrasını hiçbir iş insanı öngöremiyor. Büyük bir belirsizlik var. Tek adamın yönettiği ve bütün her şeye tek adamın karar verdiği ticari anlamda hiçbir iş adamı kendini güvende hissetmiyor. Hiç kimse adalete güvenmiyor. Dolayısıyla bu ortamda ekonomik olarak istikrarlı bir gelişmeden bahsedemezsiniz. Şu anda Türkiye’nin en büyük sorunu belirsizlik ve öngörülememezlik. Ciddi anlamda enflasyon sorunu var ülkede. Bu da ne yazık ki Recep Tayyip Erdoğan’ın inatlaşması, her şeyi ben bilirim demesinden kaynaklanan ve Türkiye’yi uçurumun kenarına attığı bir sorun. Hatta şuanda uçurumdan düşüyoruz. Bu nasıl çözülecek? Nebati gibi bakanlardan kurtulduğumuz, liyakatli kadrolar geldiği ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi uyguladığımız zaman çözülecek. Liyakatli insanlarla piyasa dilinden konuşan ve piyasanın gerçekleriyle hareket eden bir ekonomi kadrosuyla geldiğiniz zaman insanlar size güvenir. Türkiye’nin potansiyeli çok büyük olduğu için biz, 6 aydan sonra iyileşme, rahatlama ve piyasada bir güven duygusunu tekrar geleceğine inanıyoruz. Seçim kararı alınsın bugün ülkede inanın kur bile geriye gitmeye başlar çünkü iktidar değişecek. Şuanda bu ekonomik model sürdürülemez. Geldiğimiz nokta çok acı veren bir nokta. Dolayısıyla bizim kadrolarımıza baktığınız zaman Genel Başkanımız çok donanımlı isimleri görev başına koydu. İYİ parti olarak genel başkanımızın izinde gidiyoruz. Her gün proje üreten ve her gün sahada olan tek lider bizim genel başkanımız. Gezmediği dokunmadığı yer yok. Fabrika gibi devamlı akademik bir ekiple proje üreten bir partiyiz. Biz iktidar olduğumuzda da ne yapabilirizi çoktan düşünen ve ona göre çözüm önerileri üreten bir partiyiz” dedi.

AdminAdmin