EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-06-2020 15:49   Güncelleme : 09-06-2020 15:49

Antalya ekonomisine ilave destek talebi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Covid-19'un ekonomiye etkilerini, sektörler için atılması gereken adımları ve 2020 yılı beklentilerini değerlendirmek amacıyla Meslek Komite Başkanları, Meclis Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri'nin katılımıyla online bir toplantı gerçekleştirdi.

Antalya ekonomisine ilave destek talebi

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle ekonominin 2,5 aydır adeta durduğunu kaydeden Başkan Çetin şöyle konuştu:

"Şimdi bir normalleşme süreci yaşıyoruz. İşletmeler açılmaya başlandı. Ancak belirsiz bir süre daha eski iş hacimlerine ulaşmak mümkün görünmüyor. Dolayısıyla zorlukların devam ettiği açık. Bu süreç hükümetin destek paketleri, vergi ve borç ertelemeleri ve kredilerle yürütüldü. Mart ayından bu yana Merkez Bankası ilave para arzı yarattı. Hükümet bunun da katkısıyla hem istihdam desteği sağladı hem de kamu bankaları kanalıyla kredi verildi. Mart ayından itibaren kamu bankaları 172 milyara yakın ilave kredi sağladı, özel yerli bankalar ancak 14 milyar TL kredi verebildiler. Yabancı bankalar ise 30 milyar kredi sağladı, yani toplamda 220 milyar ilave kredi verildi."

"Antalya da yaklaşık 11 milyar lira kredi kullandı. Toplam kredimizin yüzde 10'u kadar krediyi iki ayda kullandık. ATSO'nun da finansman desteği ile hayata geçen 'Nefes Kredisi'nden en fazla faydalanan illerden birisi de Antalya oldu. Kamu bankalarından yeni bir kredi paketi geldi. Burada konut, otomotiv ve iç turizmi destekleyecek krediler var. Faiz oranları tarihi olarak en düşük düzeylere çekildi. Kuşkusuz bunları devlet sübvanse etmektedir. Bu kredinin ekonominin canlanmasına faydası olacaktır."

DESTEKLERLE İSTİHDAMIN ÖNEMLİ BİR KISMI KORUNDU

Bu dönemde istihdam desteklerinin çok önemli olduğunu belirten Davut Çetin, "Kısa çalışma ödeneğinden Türkiye genelinde 2 milyon 600 bin, Antalya'da 160 bin çalışan yararlanmış. İlimizde 500 bin civarında SGK'lı çalışanımız var, 160 bin kişinin kısa çalışmadan yararlanması önemli bir destek olmuştur. Böylece istihdamın önemli bir kısmı korunabilmiştir. Bu paketlere rağmen halen bütün sektörlerimiz hükümetin desteklere devam etmesini bekliyor. Çünkü birçok sektörde durgunluk devam ediyor. Restoranlar, perakende mağazaları, kreşler, eğlence yerleri, spor tesisleri gibi işletmeler 2,5 ay kapalı kaldı, bundan sonrası da belli değil. İnsanlar halen AVM'ye gitmiyor, restorana eskisi gibi gitmeyecek. Bu işyerlerinin kira yüküne halen çözüm bulunamadı. Meclis toplantısında ekim aylarında birikmiş borçlarla karşılaşacağımıza dikkat çekmiştim. Şimdi ertelenmiş olan ödemeler ekim ayında sıkıntı yaratacak. Vergi ve prim ödeme sürelerinin tekrar ertelenmesini, kısa çalışma ödeneğinin uzatılması gerektiğini her ortamda dile getiriyoruz. Yine de herkes dikkatli olmalı, bu dönemde finans yönetimine dikkat edilmelidir" diye konuştu.

İŞ DÜNYASI DAHA TİTİZ VE DİKKATLİ OLMALI

İş dünyasının bu süreçte daha titiz ve dikkatli olması gerektiğine işaret eden Başkan Davut Çetin, “Bu dönemde başından beri herkesin vicdanlı, dürüst, sorumlu davranması gerektiğini söylüyorum. Herkes önce en zor durumda olanın hakkını savunmalı. Pandemiden görece az zarar gören hatta iş hacimlerini artıran sektörler de bu süreci fırsat olarak görüp ihtiyacı olmadığı halde 'hep bana' derse, destek paketleri istediğimiz etkiyi vermez ve bu gemide hep birlikte batarız" ifadesini kullandı.

Bu yıl pandemi etkilerinden daha önemli sorunun turizmdeki kayıp olacağına dikkat çeken Çetin, Avrupa'da ve Rusya'da dış hat uçuşları konusunda belirsizliğin devam ettiğini, Avrupa turizminde korona vakalarının düşük olduğu bölgeler arasında yeşil veya güvenli koridorlar, yani geçiş hatları kurulmasına karar verildiğini söyledi.

ANTALYA EKONOMİSİNE İLAVE DESTEK TALEBİ

Hükümetin turizmden etkilenen sektör ve bölgeler için ayrı bir program geliştirmesi gerektiğini kaydeden Başkan Davut Çetin, "Bu yıl en fazla etkilenen il Antalya olacaktır. Kayıpları azaltmak için ve Antalya ekonomisine ilave destekler gereklidir" dedi. Pandeminin Antalya ekonomisine etkilerini ortaya koymak üzere akademisyenlerle bir çalışma başlattıklarını belirten Çetin, “Çalışma grubumuz çeşitli simülasyon çalışmaları yaptı. Hızlı bir şekilde online toplantılar da yapıldı. SİAD başkanlarımız ve komite başkanlarımız toplantılara katıldı. Bu araştırmanın dışında bir de elektronik anket başlattık. Üyelerimizin pandemiden nasıl etkilendiklerini, hangi desteklerden ne kadar yararlandıklarını, hangi önlemleri aldıklarını ayrıca soruyoruz. Bütün komitelerimiz bu ankete önem vermelidir. Sonra araştırma raporumuzun sonuçlarını da açıklayacağız" diye konuştu.

Başkan Davut Çetin, toparlanmayan sektörlere acil destek sağlanması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Kısa dönemde acil meselemiz, halen toparlanmayan sektörlere destek sağlanmasıdır. Turizm sezonunu kurtarmak için mümkün olan her çabayı harcamalıyız. Sosyal medya tanıtımı, iç turizmin canlandırılması, şehir merkezinin canlandırılması için çalışmaya devam etmeliyiz."

Toplantıda daha sonra komite başkanları söz alarak sektörel sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. Başkan Çetin, komite başkanları tarafından dile getirilen hususların ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşüleceğini sözlerine ekledi.

(DHA)