KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 29-11-2019 16:29

Antalya DOB, 2019'a zengin programla veda ediyor

Antalya Devlet Opera ve Balesi (DOB), Aralık ayında zengin bir program ile perdelerini açacak. Opera, operet, müzikal, konser ve çocuk oyunu olmak üzere toplam 11 temsil ile izleyici karşısına çıkacak olan Antalya DOB'da provalar hızla devam ediyor.

Antalya DOB, 2019'a zengin programla veda ediyor

Antalya DOB, 7 Aralık Cumartesi saat 20.00'de müzik düzenlemelerini Deniz Yıldız'ın yaptığı ve metni ile rejisi Fatih Şanal'a ait olan 'Memleketim' müzikalinin dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Tarih içinden süzülerek gelmiş zengin bir geleneğin ürünü olan ve klasik batı müziği orkestrasına uygun çok sesli düzenlenen türkülerimizin konu alındığı eserde Antalya DOB orkestrasını şef Ömer Yöndem ve şef Hakan Kalkan yönetirken, eserin koreografisi Armağan Davran tarafından yapıldı.

'IV. MURAT' TEKRAR SAHNEDE

Antalya DOB, kasım ayında prömiyerini gerçekleştirdiği ve sanatseverlerin beğenisini kazanan 'IV. Murat' operasını 12 Aralık Perşembe saat 20.00'de tekrar sahneleyecek. 2010 yılında yaşamını yitiren Türk operasının büyük ustası, besteci ve orkestra şefi Okan Demiriş'in 'IV. Murat' operası Haldun Özörten rejisi ile Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

'ŞEKERONYA' MİNİK SANATSEVERLERİNİ BEKLİYOR

Ülkesinden kaçan, Şekeronya'nın haylaz çocuğu Fırıldak'ın eve dönüş hikayesinin anlatıldığı 'Şekeronya' çocuk oyunu, 14 Aralık Cumartesi saat 11.00, 19 Aralık ve 24 Aralık saat 11.00 ile 14.00 gösterimleri ile minik sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Zeynep Ergüven'in yazdığı ve müzikleri Murat Cem Orhan'a ait eseri Fatih Şanal sahneye koydu.

NEŞELİ BİR OPERET 'ÇARDAŞ PRENSESİ'

Antalya DOB, kurulduğu 1999 senesinde gerçekleştirdiği ilk eser olan ve Macar besteci Emmerich Kalman'ın en başarılı yapıtı olarak nitelendirilen 'Çardaş Prensesi' operetini 17 Aralık Salı saat 20.00'de sahneleyecek. Kah neşeli kah melankolik karakterleriyle seçkinleşmiş operet repertuvarının başarılı örneklerinden biri olan eser, Haldun Özörten tarafından sahneye koyuldu.

'MADAMA BUTTERFLY' TEKRAR SAHNEDE

Antalya DOB, kapalı gişe sahnelediği Puccini'nin Uzakdoğu ezgileri ile süslediği dünyaca ünlü 'Madama Butterfly' operasını kaçıran ve yeniden izlemek isteyen sanatseverler için 21 Aralık Cumartesi saat 20.00'de tekrar sahneleyecek. Librettosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa'ya ait olan eser, Yiğit Günsoy rejisi ile Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde izlenebilecek.

Antalya DOB, 2020 yılına 'Yeni Yıl Konseri' ile merhaba diyecek. Sürpriz bir repertuvarın seslendirileceği orkestralı konser, 28 Aralık Cumartesi saat 20.00'de Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

(DHA)