TURİZM
Giriş Tarihi : 24-11-2022 23:30

‘Antalya, 500 bine yakın Hollandalı misafiri ağırladı’

Vali Ersin Yazıcı, Hollanda Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Vali Yazıcı, 2022 yılında Antalya’yı yarım milyona yakın Hollandalı turistin ziyaret ettiğini vurguladı.

‘Antalya, 500 bine yakın Hollandalı misafiri ağırladı’

Vali Ersin Yazıcı, Hollanda Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Ziyarette Vali Yazıcı ve Büyükelçi Wijnands, Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Valilik Şeref Defterini imzalayan Büyükelçi Wijnands, turizm ve tarım başta olmak üzere her konuda ilişkileri daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Vali Yazıcı, Düzce’de yaşanan deprem için geçmiş olsun dileklerini ileten Büyükelçisi Wijnands’a, 1999 yılında yaşanan büyük düzce depreminde Hollandalı gönüllü kurtarma ekiplerinin Düzceli vatandaşlar tarafından hala iyilikle yad edildiğini söyledi.

‘VATANDAŞLARIMIZ ANTALYA’YI ÇOK SEVİYOR’

Antalya’ya ikinci kez geldiğini belirten Büyükelçi Wijnands, “Antalya’ya gelmek her zaman güzel, bu şehri görmek ziyaret etmek bizim için her zaman büyük bir keyif. Antalya’da gerçekleşen uluslararası arenadaki en büyük fuarlardan biri olan Growtech’i ziyaret etmek için buradayız. Hollanda tarım yönü güçlü bir ülke o yüzden buraya yeni iş fırsatlarını değerlendirmek ve yeni iş birlikleri yapabilmek maksadıyla geldik. Tarım müşavirimiz ve ekonomi daire başkanlarımızı da yanımızda getirdik. Tarım bizim için en büyük iş alanlarından bir tanesi yaklaşık olarak 25 şirketimizde Growtech 2022 Fuarı’nda yer alacak. Antalya’da yat alanında da faaliyet gösteren bir firmamız bulunuyor. Bunun dışında da Hollandalı vatandaşlarımız Antalya’yı çok seviyor ve tatil için tercih ediyor.” dedi.

‘ANTALYA DÜNYA STANDARTLARINDA ÜRETİM YAPIYOR’

Antalya’nın tarım ve turizm kenti olduğunu belirten Vali Yazıcı; “Bu şehir adeta kutsanmış. Tüm güzellikler bu şehirde bir araya gelmiş. Antalya tam bir tarım ve turizm kenti. Tarımda da turizmde de Türkiye’ye liderlik eden bir şehiriz. Örtü altı üretimde Türkiye’nin %63’lük ihtiyacını Antalya karşılıyor. Burada üretilen domates, biber, patlıcan, salatalık, kabak gibi ürünlerin tüm Türkiye’ye dağıtımı gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte Türkiye’nin en büyük tohum ve fide üreticileri Antalya’da, artık tohumlarımızı kendimiz üretebiliyoruz. Aynı zamanda Antalya dünya standartlarında ki tarım ürünlerini tüm dünyaya ihraç ediyor.” şeklinde konuştu.

‘YARIM MİLYONA YAKIN HOLLANDALI MİSAFİRİ AĞIRLADIK’

Antalya’yı bu yıl yarım milyona yakın Hollandalı misafirin ziyaret ettiğini belirten Vali Yazıcı; “Antalya’nın en iyi turizm sezonlarından birini yaşıyor. 500 bine yakın Hollandalı misafirimizi ağırladık ve ağırlamaya da devam edeceğiz. Bu yıl şehrimizi Rusya, Almanya, İngiltere, Polonya’nın ardından Hollandalı turistler beşinci sırada ziyaret ederek, yarım milyona yaklaştı. Biz dünya tarafından bilinen bir turizm şehriyiz. İşimizi çok iyi yaptığımızı düşünüyoruz. Allah bize kum, deniz ve güneşi vermiş ama biz de insanlar olarak bu nimetleri güzel şekilde değerlendirerek en üst düzeyde hizmet sunuyoruz. Kendimizi de Türkiye içinde turizmin başkenti olarak tanımlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘BURADA TURİZM ÇOK PROFESYONEL BİR ŞEKİLDE YAPILIYOR’

Antalya’nın turizmin başkenti olduğunu ve bu başkentte turizm hizmetinin en kaliteli şekilde verildiğini söyleyen Vali Yazıcı; “Antalya ülkemizin vitrini olan bir şehir. Turizmden tarıma, ticaretten sanayiye birçok alanda başarılı işlere imza atan bir şehir. Bu güzide şehrimizde özellikle turizmde en üst düzeyde verdiğimiz kaliteli hizmetle ön plana çıkıyoruz. Burada turizm çok profesyonel bir şekilde yapılıyor. Turizmdeki bu profesyonelliğimizi Türk misafirperverliğiyle birleştirerek şehrimizi ziyaret eden misafirleri en iyi şekilde ağırlıyoruz.” diye konuştu.

Ziyaretin sonunda Hollanda Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands, İstanbul’da yaşanan terör saldırısı için geçmiş dileklerini iletti. Heyete geçmiş olsun dilekleri ve ziyaretleri için teşekkür eden Vali Yazıcı, terörün dünyanın ortak sorunu olduğunu söyledi.

Görüşmenin sonunda Büyükelçi Wijnands, Vali Yazıcı’ya koordinasyonu ve iş birliği için teşekkür etti. (Haber Merkezi)

AdminAdmin