KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 16-03-2021 08:27   Güncelleme : 16-03-2021 08:27

Anadolu kadınını anlatan sergiye yoğun ilgi

Alanya Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel olarak 800. Fetih Yılı temasıyla hazırlanan ve 8- 13 Mart tarihleri arasında ziyaretçiye açık olan Anadolu'dan Kadın Hikayeleri sergisi büyük ilgi gördü.

Anadolu kadınını anlatan sergiye yoğun ilgi

Alanya Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel olarak hazırlanan Anadolu'dan Kadın Hikayeleri sergisi büyük gördü. Alanya Belediyesi'nin her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart'a özel açtığı sergi, Alanya'nın 800. Fetih Yılı temasıyla hazırlandı. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nce Kızılkule'de açılan sergi, 8-13 Mart tarihleri arasında yaklaşık 3 bin ziyaretçiyi ağırladı. Anadolu'da giyim kültürü alanında zengin bir koleksiyonun sahibi olan Sabiha Tansuğ'un, Anadolu'yu karış karış gezerek topladığı ve derlemesini yaptığı eserlerden oluşan ve büyük heyecan uyandıran sergi Anadolu kadınlarının yaşamlarına ilişkin de bilgiler verdi.

ANADOLU KADINININ PORTRESİ NİTELİĞİNDEYDİ

Tarihi Kızılkule'de açılan serginin en değerli parçalarını bir araya getiren Sabiha Tansuğ, kıyafetler, başlıklar, hotozlar ve değişik aksesuarlardan oluşan zengin koleksiyonu ile Japonya'dan Avrupa'ya, yurt içinde ve yurt dışında düzenlediği birçok sergi ile Türk kültürüne hizmet etti. Ayrıca Sabiha Tansuğ, 1971- 1989 yılları arasında kullanımda olan 50 kuruşların üzerine 'Ankara Gelin Başlığı' ile fotoğrafı basılarak, dünyada paranın üzerine resmi basılan halktan ilk ve tek kişi olarak tarihe geçmeyi başarmış önemli bir isim.

(DHA)