TURİZM
Giriş Tarihi : 13-06-2022 23:19

‘Alternatif pazarlar çok kuvvetli geliyor’

“Şimdi Kemer Zamanı” teması ile Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV), sivil toplum kuruluşları ve turizmcilerin destekleriyle Tekirova Mahallesi’nde bulunan bir otelde Avrupa’nın 6 ülkesinden 150 acente yetkilisi katılımıyla düzenlenen “ITT Form Antalya” sona erdi. Çeşitli toplantıların düzenlendiği formda acente yetkilileri ile yüz yüze görüşme şansı yakalayan turizmciler, Türk turizminde birinci pazar konumuna gelen Avrupa pazarından sezon sonunda rakamların beklenenden iyi olacağını belirtti. Bugünkü ve bundan sonraki gündemlerinin pazar çeşitliliği olacağını belirten KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz; “Bu toplantıların devam etmesi ve süreklilik gerektiriyor. Çünkü unutulmuş bir destinasyonu bazı bölgelerde tekrar hatırlatmamız gerekiyor. Mayıs ayına göre Haziran itibariyle uçuş sayıları arttı. Temmuz ayı itibariyle daha da artacak. Rus pazarında artış var. Avrupa’da da var. Şuanda baktığınız da bir numara Almanya. Bu anlamda da alternatif pazarlar çok kuvvetli geliyor. Diğer pazarlarla beraber, Rusya’da biraz hareketlenirse Türk turizmcisi nefes alacaktır” dedi.

‘Alternatif pazarlar çok kuvvetli geliyor’

“Şimdi Kemer Zamanı” teması ile KETAV, sivil toplum kuruluşları ve turizmcilerin destekleriyle Tekirova Mahallesi’nde bulunan bir otelde üç gün süren “ITT Form Antalya” Avrupa’nın 6 ülkesinden 150 acente yetkilisini Kemer’de bir araya getirdi. Form kapsamında 2365 metrelik Tahtalı Dağı’nın zirvesine, tekne turuna ve tarihi kültürel alanlarda gezi programlarına da katılan acente temsilcileri bölgeyi tanıma şansı da yakaladı. Çeşitli toplantıların düzenlendiği formda acente yetkilileri ile yüz yüze görüşme şansı yakalayan turizmciler, sezon sonunda rakamların beklenenden iyi olacağını belirtiler.

“ALTERNATİF PAZARLAR ÇOK KUVVETLİ GELİYOR”

Bugünkü ve bundan sonraki gündemlerinin pazar çeşitliliği olacağını belirten KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz; “Şuanda turizm iyi bir ivme kazandı, Mayıs ayına göre Haziran itibariyle hem uçuş sayıları arttı ve bu artarak da devam ediyor. Haziran ve Temmuz ayı itibariyle daha da artacak. Pazar çeşitliliğini hep konuşuyoruz, bugünkü gündemimiz de o, bundan sonraki gündemiz de de o olacak. Hem pazar çeşitliliği hem de turizm çeşitliliği. Yani deniz, kum, güneşin ötesinde neler yapılabilir, artık onlarla deniz, kum ve güneşle birleştirebileceğimiz bazı ürünler yaratmak gerekiyor. Biz de bunun üzerine yıllardır çalışıyoruz. Baya da bir yol kat ettik. Bunun içinde spor var, kongre var, toplantı, yemek var, içme var, eğlence var gibi gibi bunları hep bir araya getirip hem Kemer, hem Antalya adına neler yapılabilir bunları tartışıyoruz. Çok verimli bir toplantı geçti. Bu toplantıların devam etmesi ve süreklilik gerektiriyor. Çünkü unutulmuş bir destinasyonu bazı bölgelerde tekrar hatırlatmamız gerekiyor. Bu anlamda da bu iş başlangıç diyelim birkaç yıldır devam ediyor, bunu sürekliliği en önemli konu. Rus pazarında artış var. Avrupa’da da var. Şuanda baktığınız da bir numara Almanya. Arkasından İngiltere, Rusya’nın dışındaki destinasyonlar. Bu anlamda da alternatif pazarlar çok kuvvetli geliyor. Diğer pazarlarla beraber, Rusya’da biraz hareketlenirse Türk turizmcisi nefes alacaktır” dedi.

“DÜNYADA YAŞANAN BU KADAR OLUMSUZLUĞA RAĞMEN İYİ BİR 2022 YILI GEÇİRİYORUZ”

ITT Form Antalya Organizatörlerinden Hollanda’da acente sahibi Murat Durmuş ise; “Almanya pazarı başta olmak üzere tabi Avrupa şuanda turizm pazarlaması içinde en yoğun yolcu gönderen ana coğrafik alan. Dolayısıyla Alman pazarı başta geliyor burada. Antalya için de birinci market Alman pazarı. Sayısal olarak baktığımızda daha gelişebileceğimiz alabileceğimiz çok yön var. Yıllık 40 milyon yolcu kapasitesi var Almanya’da. Dolayısıyla, özellikle Antalya ve bölgesi zaten bilinirliği yüksek bir bölge. Bizim burada yapmış olduğumuz çalışma Kemer bölgesini yeniden Avrupa pazarında canlandırmak. Dolayısıyla doğal güzelliklerimiz zaten mevcut. Bunun üzerine biraz daha ilave tanıtımlarla farklı stratejik hareketlerle, planlamalarla istediğimiz noktaya geleceğimizi düşünüyorum. Şuanda rezervasyonlar yaptığımız görüşmeler de gayet iyi gidiyor şuanda. Sezon sonunda da beklentilerin üzerinde kapatacağını düşünüyoruz otelci dostlarımızın. Dolayısıyla iyi bir 2022 geçiriyoruz diyebiliriz, bu kadar dünyada yaşanan olumsuzluğa rağmen” diye konuştu.

“TURİZMCİLER KRİZLERDE DOĞRU HAMLELERİ HIZLI YAPIYOR”

Avrupa pazarı için en iyi acenteleri, Kemer’e getirmenin çok doğru bir hamle olduğunu belirten turizmci Hüseyin Baraner de; “Pandemi ve hemen akabindeki Ukrayna ile Rusya savaşı bizi yeniliklere çok zorlayacak ve zorluyor. Dolayısıyla ben burada daha çok olumlu şeyler görüyorum. Kendimizi yenilemek için bir fırsatın dışında bir mecburiyette oluştu. Türk insanı, Türk yatırımcısı, Türk çalışanı emektarı da buna dahil olmak üzere kendisini çok iyi yenileyebilen, turizm konusunda doğruları çabuk bulabilen bir kültüre, enerjiye, heyecana sahip olduğumuz için. Bence birinci başaracağımız olay bu zorluklar içerisinde pazarları dengelemek, hiçbir yere ağırlık ve üstünlük tanımamak ama yine de otelleri doldurmak bu çok önemli. Bunun yanında otel içi ürünleri de tazelemek ve geliştirmektir. Dediğim gibi bizi Avrupa piyasalarında güçlü kılan elementlerin başında iyi odalarımız, çok iyi büfelerimiz ve otelin içindeki genel eğlence ve spor alanları ve wellness geliyor. Bunları daha da artık rakip edilemeyecek hale getirip daha da içerik kazandırırsak gelecek yılların turizminde de Türkiye’nin bileğini kimse bükemez diye düşünüyorum. Şunu da söylüyorum iddialı olarak, yine konumuz Almanya olduğu için 84 milyon Alman’ın 27 milyonu Türkiye’ye geldi. Daha neredeyse 50 milyon Alman Türkiye’yi görmedi bile. Dolayısıyla doğru yaklaşımlarla, yeni ürünlerle, yeni çözümlerle ve Avrupa’da Almanya’da yeni ortaklıklarla bu sayıyı 2030 yılına kadar 10 milyon daha arttırma şansımız var. Çünkü Alman’ın da demografik olarak kültür yapısı değişiyor, yabancıların oranı artıyor, bize yakın olan grupların sayısı artıyor ve üçüncü yaş yani sağlıklı ve dinamik emeklilerin sayısı çok artıyor. Onlar içinde tabii bu bölge de yaşamak, tatil değil yılın 4-5 ayını yaşamak çok büyük önem kazanacağını bildiğim için burada onlara yönelik yatırımlar yapılacağını da bildiğim için her halde en geç 3-5 yıla kadar başka konuları konuşuruz diye düşünüyorum” dedi. (Levent YENİGÜN)

AdminAdmin