ANTALYA
Giriş Tarihi : 12-03-2021 13:11   Güncelleme : 12-03-2021 13:11

Alara Vadisi'ni gezip, doğal güzellikleri belgelediler

Akdeniz Dağcılık Doğa Sporları Kulübü (ADDK) üyesi Tuncer Koç, Alara Vadisi'ne gerçekleştirdiği gezisinde minyatür şelaleleri görüntüleyip, baharın habercisi dağ çiçeklerini fotoğrafladı. Gezi notlarını sosyal medya üzerinden takipçileriyle paylaşan Koç, 'Alakır çayı yok oldu, Alara çayı olmasın' mesajı verdi.

Alara Vadisi'ni gezip, doğal güzellikleri belgelediler

Antalya'nın çevresindeki saklı ve gizli güzellikleri keşfedip 'Pamukyolu' adını verdiği bloğunda yayımlayan Tuncer Koç'un, bu haftaki rotası, Beydağları arasında Gündoğmuş ilçesi sınırlarında bulunan Alara Vadisi oldu. Alara Vadisi'ni boylu boyunca geçen Alara Çayı'nı da tüm doğal güzellikleriyle görüntüleyen Koç, sosyal medya hesabı üzerinden 'doğal güzelliklere sahip çıkılmalı' mesajı verdi.

ALAKIR YOK OLDU ALARA OLMASIN

'Alakır çayı yok oldu, Alara çayı olmasın' paylaşımı yapan Koç, “Ülkemizin en temiz sularında biri olan Alara Çayı yok olmadan gitmeli gezmeli. Hem içinde yüz, hem de yüzerken su iç tertemiz" dedi. Alara Çayı'ndan alınan su örneklerinde yapılan analizlerde yer üstü su kalitesi yönetmeliğine göre 'Çok iyi su' olarak adlandırılıp kıta içi su kalitesine göre birinci sınıf su niteliğinde olduğunu anlatan Koç, bölgeyi şöyle anlattı:

“Ülkemizde bu nitelikteki sular sürekli yok olmakta. Kısa süre sonra bu akarsuyu da kaybedeceğiz. Biz de bu değerleri kaybolmadan dünya gözüyle görelim, anılarımız olsun diye buraların her köşesini geziyoruz. Alara Çayı üzerinde biri baraj, yedisi nehir tipi HES olmak üzere toplam sekiz HES projesi bulunmaktadır. HES'lerin üçü ile ilgili hukuki süreç devam etmektedir. Projelendirilen Alara barajı için, kireçtaşı katmanları arasından baraj sularında kaçak oluşacağı tahmin edilmektedir" dedi.

(DHA)