GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-07-2021 19:27   Güncelleme : 23-07-2021 19:27

'Alacasu’yu iptal edin' tepkisi!

Yaz aylarında bölge halkı olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Kemer’in Çamyuva Mahallesi’nde bulunan Alacasu Koyu, Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi tarafından 13 Temmuz’da yapılan ihaleyle kiraya verildi. Kemer Belediyesi’nin de katıldığı ancak kazanamadığı ihale sonrası başta bölge halkı olmak üzere STK’lar ve siyasiler konuya tepki gösterdi. Çamyuva Mahalle Muhtarı Rıdvan Vicir’in sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı üzerine vatandaşlar Alacasu Koyu’na giderek ihalenin iptali için eylem yaptı. Alacasu Koyu’nun Beydağları Sahil Milli Parkı içinde kaldığını ve 1’nci derece arkeolojik sit alanı statüsünde olduğunu belirten Vicir, “Burada herhangi bir yapılaşma söz konusu olamaz. Henüz vaziyet planını görme şansımız olmadı. Fakat hangi nitelikte olursa olsun yapılaşmaya karşıyız” dedi. Öte yandan başta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy olmak üzere MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan ve AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, alanın birinci derece sit alanı olması dolayısıyla ihalenin iptali için gerekli görüşmelerin yapıldığını ve konuyu yakından takip ettiklerini söyledi.

'Alacasu’yu iptal edin' tepkisi!

Ahmet Duran YENİGÜN

Yaz aylarında bölge halkı olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Kemer’in Çamyuva Mahallesi’nde bulunan Alacasu Koyu, Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi tarafından 13 Temmuz’da yapılan ihaleyle kiraya verildi. Kemer Belediyesi’nin de katıldığı ancak kazanamadığı ihale sonrası başta bölge halkı olmak üzere STK’lar ve siyasiler konuya tepki gösterdi.

ALACASU’DA EYLEM

Çamyuva Mahalle Muhtarı Rıdvan Vicir’in sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı üzerine vatandaşlar Alacasu Koyu’na giderek ihalenin iptali için eylem yaptı. Vicir’in çağrısına vatandaşlar, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar da destek verdi. “Alacasu halkındır”, “İhaleye İptal”, “Alacasu S.O.S” yazılı pankartların açıldığı eylemde konuşan Çamyuva Mahalle Muhtarı Rıdvan Vicir, Alacasu Koyu’nun Beydağları Sahil Milli Parkı içinde kaldığını ve 1. derece arkeolojik sit alanı statüsünde olduğunu hatırlatarak, “Burada herhangi bir yapılaşma söz konusu olamaz. Henüz vaziyet planını görme şansımız olmadı. Fakat hangi nitelikte olursa olsun yapılaşmaya karşıyız” dedi.

‘KİMSE BUNUN VEBALİNİ TAŞIYAMAZ’

Koydan yararlanan vatandaşların insani ihtiyaçları için duş, tuvalet, soyunma giyinme kabini gibi ihtiyaçların Milli Parklar ve yerel yönetimler tarafından karşılanması gerektiğini söyleyen Vicir, koyun ticari rant için kiralama veya tahsis edilmesine karşı olduklarını ifade ederek, “Alacasu Koyu sadece Kemer'in değil tüm Türkiye tarafından hatta dünyaca bilinen Likya yolu üzerinde bulunan tarihi metropolleri içerisinde barındıran Akdeniz’in incisi 'Alacasu'. Yatların gezi teknelerinin vazgeçilmez durağı Alacasu. Doğal yapısı tarihi dokusu içinde barındırdığı yerel balıkçıları ile doğal yaşam kaynağı Alacasu. Bu tarihi mirastan gelecek nesillerimizi mahrum bırakamayız. Kimse bunun vebalini taşıyamaz. Arzumuz ihalenin iptal edilmesi ve Alacasu koyumuzun Milli Parklar Müdürlüğü veya yerel yönetimler idaresinde düzenleme yapılıp halkın kullanımına bırakılmasıdır” diye konuştu.

BAKAN ERSOY: İPTAL OLMASI İÇİN HER TÜRLÜ ÇALIŞMAYI YAPACAĞIZ

Öte yandan başta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy olmak üzere MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, alanın birinci derece SİT alanı olması dolaysıyla ihalenin iptali için gerekli görüşmelerin yapıldığını ve konuyu yakından takip ettiklerini söyledi.

Kurban Bayramı dolayısıyla Kemer’in Kiriş Mahallesi’ndeki taksi durağını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Alacasu ile ilgili itirazımızı Orman Bakanlığı’na yaptık. Birinci derece arkeolojik SİT alanı orası. Orman Bakanı ile bizzat ben konuştum ve yazılı itirazımızı da yaptık. Doğru bulmuyoruz açıkçası. Muhtemelen iptal olur diye düşünüyorum. İptal olması için de her türlü çalışmayı yapacağız” dedi.

MİLLETVEKİLİ BAŞKAN: RESMİ KURUM ARACILIĞI İLE İŞLETİLMELİ

Gazetemize açıklamada bulunan Ak Parti İl Başkanı İbrahim Etem Taş ise, yapılan ihalenin doğru olmadığı belirterek, koyun birinci derece sit alanı olması nedeniyle ihalenin iptali için Ak Parti Antalya Milletvekilleri ile birlikte bakanlık nezdinde gerekli irtibatta bulunarak ihalenin iptal edilmesi konusunda görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Taş, konuyu yakından takip ettiklerini de sözlerine ekledi.

MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan da, yapmış olduğu açıklamada, söz konusu ihalenin yapılması ardından ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile irtibata geçtiğini söyledi. Görüşmelerde yapılan ihalenin iptal edilerek alanın koruma altına alınması gerektiğini vurguladığını belirten Başkan, “Burası işletilecekse bir resmi kurum aracılığı ile işletilmeli. İhalenin iptal edilmesi konusunda konuyu takip ediyoruz” dedi.

MİNTA: İHALE İPTAL OLACAK DİYE DÜŞÜNÜYORUZ

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta ise yaptığı yazılı açıklamada, “Biz ihale öncesinde de buranın ihaleye çıkmaması konusunda Genel Müdürlükle görüşmelerimizi yapmıştık. Hatta burası arkeolojik sit alanı olduğu için o kurum da bir görüş bildirmişti 'ihale olmasın' diye ama biz iptal olmasını beklerken, 13 Temmuz'da yine ihaleye çıkartıldı. Bunun üzerine hem milletvekillerimizle hem Turizm Bakanlığımızla, Dışişleri Bakanlığımızla görüştük. Buranın bu tür ihaleye konu olmaması gerektiğini, halkımızın da bu konuda hassasiyeti olduğunu bildirdik. Durumu, olayın hassasiyetini illettiler. Sayın Bakanımız da 'Biz her zaman halk ne derse onun yaptık, onu yaparız. Bu konuda da halkımız ne derse o olur, yapılan bu ihaleyi yeniden inceleyeceğim' diye onlara bir bilgi verdi. İnşallah bu inceleme neticesinde hem teşkilat olarak bizlerin hem de halkımızın istediği gibi Alacasu Koyu için yapılan ihale iptal olacak diye düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi bundan önce Beldibi'nde de Atatürk Parkı ve İzci Kampı'nın olduğu yer de aynı şekilde ihale edilmiş ve Turizm Bakanımızın girişimleriyle iptal edilip, Turizm Bakanlığı şu anda müracaatı yaptı orayı da alıp Çamyuva Mahalle'mizde yapılan o güzel halk plajı tesisi gibi seneye Allah'ın izniyle tesisler yapılacak. Biz Alacasu'nun da aynı bu şekilde Turizm Bakanlığımız tarafından günübirlik alan olarak işletilmesini istiyoruz. İnşallah orası da o şekilde halkımızın kullanımına sunulacak" diye konuştu.